Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Şerafettin Saraçoğlu Dermatoloji Uzmanı

http://blog.milliyet.com.tr/serafettinsaracoglu

23 Temmuz '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Anti-ageing Teknikleri; Ameliyatsız İple Yüz Germe (Thread lift)

Anti-ageing Teknikleri; Ameliyatsız İple Yüz Germe (Thread lift)
 

Anti-ageing Teknikleri;

Ameliyatsız İple Yüz Germe (Thread lift)

Dolgu uygulamaları ile yüzde özellikle eksik olan hacmi yerine koyma veya daha fazlası ile güzelleştirme işlemi hakkında genel bilgilendirme sağladıktan sonra diğer anti-ageing yaklaşımları hakkında da bilgi vermek istiyorum.

Yüz yaşlandıkça sadece hacimsel kayba uğramaz. Aynı zamanda yerçekimi etkisi ile yatay yönde sarkmaya başlar. Bu duruma bağlı olarak yüz ovalinde bozulma olur.

Bir çok kadın günün önemli bir kısmını aynaya bakıp çene hattında, yanaklar,çene altı, göz kapakları veya kaş hattındaki sarkmaları görüp üzülerek geçiriyor. Oysa günümüzde bu sorunları hızla azaltan ve yüz görünümünü bir anda değiştiren teknikler gelişti. Bu tekniklerden biri  Tread lift yöntemi.

Ameliyatsız yüz germe yöntemi ile Polidioksanon (PDO) içeren cerrahi dikiş ipliklerinin kullanıldığı bir teknikten bahsediyoruz. Bu yöntem estetik cerrahların özellikle erken dönem yüz değişikliklerinin başladığı vakalarda ve yüz germe ameliyatına girmek istemeyenler için arayışları sonunda geliştirdikleri bir tekniktir.

Yurt dışında Thread lift olarak anılan bu yöntem aslında yeni bir teknik değil. Yaklaşık 13-14 yıl önce başlamış olan bu teknikte son 3-4 yılda çok hızlı ilerlemeler kaydedildi. Ve günümüzde birçok vakada yüz germe ameliyatları yerine sadece Thread lift tekniği uygulanır oldu.

Thread lift nasıl etkili oluyor?

Thread yani deri altında kendiliğinden eriyen dikiş ipleri normalde yara iyileşme mekanizmasını uyaran ve yeni destek doku elde etmemizi sağlayan bir cerrahi malzemelerdir. Bu özelliği üzerine eklenen çentikler sayesinde derinin gerginliğini artırma ve sarkan alanların yukarı taşınarak daha düzgün bir yüzey elde etmemizi sağlar. Uygulama alanında yeni oluşan kollajen destek dokusunun büzüşerek zamanla daha da gergin olmasına neden olur. Cerrahi iplikler doku içerisinde kalınlığına ve yapılış şekline göre 1-4 ay içerisinde erirler. Fakat doku içerisinde elde edilen düzelme iki yıl kalıcı olur. Bu sürecin bazı vakalarda daha da uzun olabildiğini söyleyebiliriz.

Thread Lift hangi bölgeleri düzeltmede kullanılır?

Yukarıdan aşağı sıralarsak;

  •   Kaş kaldırma,
  •   Alın germe,
  •   Yanak germe,
  •   Çene hattının düzeltilmesi,
  •   Boyun germe,
  •   Göğüs dikleştirme,
  •   Popo kaldırma amacıyla uygulanıyor.

 

Thread Lift ağrılı bir uygulama mıdır?

Doğal olarak iğne ile uygulanan her yöntemde bir miktar ağrı olabilir. Fakat uygulama alanının bölgesel uyuşturulması ile ağrı hissi ortadan kaldırılabilir. Bizim uygulama tekniğimizde işlemde özel doku sabitleyici farklı bir thread de kullanıyoruz.. Bu sayede işlem sonrası dokuda ağrı hissi, şişme iplerde kayma gibi sorunlar ortadan kaldırılıyor. Sabitleyici thread, uygulama sonrası oluşabilecek olumsuzlukları azatlığı gibi elde edilen sonucun daha kalıcı olmasına yardımcı olur.

Diğer anti-ageing yöntemleri ile birlikte uygulanabilir mi?

Thread lift tekniği derideki sarkmayı düzeltir. Fakat deri yüzeyindeki diğer sorunlara etkili olmaz. Bu nedenle diğer tedavi teknikleri ile birlikte kullanıldığında elde edilecek sonuç çok daha tatmin edici olur.

Tekrar uygulama ne zaman gerekir?

Thread lift uygulaması sonrasında sonuçlar beş - on ikinci haftalarda görülür. Genelde üç ayın sonunda ek uygulama gerekip gerekmediğine bakılır. Gerekli ise mini uygulamalar ile rötuş yapılır. Daha sonra farklı bir uygulama gerekli değil ise yıllık aralarla kontrol edilir.

Thread lift uygulaması sonrasında kaç günde normal hayata dönülür?

Uygulama sonrasında yüzde hafif şişlikler , bazı alanlarda küçük deri altı kanamalara bağlı morartılar  olabilir. Genelde uygulamadan sonra iki gün banyo yapmaya izin verilmiyor. Daha sonrasında banyo yapılabilir. Genelde şişlikler 48 - 72 saatte geriler.

Uygulamadan üç gün sonra makyaj yapılarak normal hayata dönülebilir.

www.elitpoliklinigi.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 301
Kayıt tarihi
: 17.12.13
 
 

Uz.Dr.Şerafettin Saraçoğlu 1965 yılında İstanbul'da doğdu. İlköğretim ve lise eğitimini İstanbul'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster