Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '13

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
322
 

Anti-hijyenik öğrenci evleri!

Anti-hijyenik öğrenci evleri!
 

APARTMANLARIN İÇİ DAHA BETER DURUMDA ! (ensonhaber.com)


Köy, kasaba,  takunya kültüründen gelen gençler üniversite sınavlarını kazanıp kentlere geliyor, gecekondu ya da tek göz köy evinden  çıkıp 1+1 apartmanlara, apartlara yerleşiyorlar.  40-50 m2lik bir apartta en az 4 veya  daha fazla kişi kaldığı oluyor. Genelde, evlerin içi ve dışı, kapı önleri, apartman ana girişleri çöp ve pislikten geçilmiyor. Öğrenci evlerinin anti-hijyenik durumu toplumsal gerilemenin ve ailesel çöküşün en önemli göstergesi!

Genellikle, bu tip ortamlara her cins  insan (eşcinsel, travesti, lezbiyen vs) da yerleşebiliyor. Kavgalar, gürültü, patırtı, kapı çarpmalar, çığlıklar, naralar, berbat müzikler, tepişmeler sabaha kadar sürüyor. Köpek, kedi, kuş, tavuk hatta keçi besleyeni bile var.  Her yere serpiştirilmiş kedi kakaları, mamalar, su kapları, sinek ve böcekleriyle hayvan sevgisi adeta insan olunduğu unutularak sergileniyor. Gösterişle harmanlanmış insanlık ve insaniyet adına temizlik kuralları, hijyen katlediliyor. Ayakkabılar ve çöpler kapı önlerine yığılıyor. Bazı apartmanların içleri kedi sidiği, spermi ve dışkısı nedeniyle ahırdan beter kokuyor… Deodorant sıkıyorlar ha bire… Ya aslanım o kokuda deodorant sıksan ya da o pisliğin içinde kapıda ayakkabını çıkarsan ne yazar? O leş kokan mikroplu havayı solumak zaten insanı hasta eder!

Bir çok aile ülkenin dört bir bucağından gelen, kent kültürüne yabancı, görgü kurallarını ve insana saygıyı hiçe sayan  öğrencilerin yerleştiği bu tür apartmanlardan, mahallelerden kaçıyor. Çünkü, çocuklarının böyle bir ortamda yetişmesini istemiyorlar. Aileler kaçtıkça  öğrenci gettoları ha bire yaygınlaşıyor. Bu durum kentsel kültür ve toplumsal  sağlık için bir tehdittir. Özgürlük anlayışını başıbozukluğa ve kuralsızlığa dönüştürmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu beni yaşam tarzımdır işinize gelirse de diyemezsiniz. O evlerinin çoğunun kiralarını anneler, babalar ödüyor.

Nereden mi biliyorum bunları? Eskişehirli bir arkadaşım var bütün bunları o anlattı da oradan biliyorum. Kadıncağız evini satmak zorunda kalmış. “Çekirgeler, hamamböcekleri gibi geliyorlar, odalara doluşuyorlar, ortalığı kirletip, pisletip, kırıp döküp gidiyorlar…” diyor.

 

Kuşkusuz öğrencilerin kaldığı  evlerin hepsi bu halde demiyorum. Kimsenin cinsel tercihini, yaşam şeklini kınamıyorum, ayıplamıyorum ve beni zerre kadar ilgilendirmiyor. Konuya ahlaki açıdan bakmıyorum. Ancak,  abartılı görünse de bu yazdıklarımda büyük ölçüde gerçek payı vardır. Hiç kimsenin apartmanları, çevreyi ve sokakları kirletmeye hakkı yoktur ve bu yasalara göre suçtur. Kent yaşamını ve kültürünü bilmeyenler kendi arabesk-varoş geleneklerini topluma dayatmaya kalkmasınlar. 

Bu nedenle hükümetin öğrenci evleri ve apartlar konusunda bazı önlemler almasını haklı ve yerinde buluyorum. Fakat umarım bunun da cılkı çıkmaz. İlkokuldan başlayarak, ortaokul ve liselere görgü kuralları (adabı muaşeret), yurttaşlık bilgisi, çevre bilinci, sokakta yürüme, konuşma, toplu taşıma araçlarına inme-binme, apartmanda yaşama kuralları, sağlık, hijyen gibi derslerin konması sanırım gençlerin bu konularda eğitilmesine ve daha duyarlı olmalarına katkı sağlayacaktır.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Hocam saygılar. Sert bir yazı olmuş ama birçoğuna katılmamak elde değil. Ben de uzun süredir biz Türklerin ve dahası müslüman toplumunun tek temizlik kriterinin sadece "gusül abdesti almak" olduğu fikrinde takılıp kaldım. Bilmem siz ne dersiniz?

Rıfat SOYDAN 
 29.07.2014 10:54
Cevap :
Rıfat bey, apteste aslolan temizlik değildir. Zira, su olmadığı zaman bile toprakla teyemmüm edilerek aptes almak mümkün. Tabi toprakla insan ne kadar temizlenir? topraktaki milyonlarca bakteri, mikrop, larva, böcek yumurtası, parazit, dışkı kalıntısı vs... bir yana... En iyisi bir saksı toprak alıp evde deneyin isterseniz. Burna üç kere toprak çekerken dikkat edin yalnız :) O halde, aslolan temizlik değil, o garip sıvazlama hareketlerinin ritüelidir. Bu da şekilciğin ta kendisidir. Dünyada toprakla temizlenmeyi öğreten İslamdan başka bir din var mı? Herhalde onun için kırsal kesimde taşla taharetlenmek çok yaygın ! Esenlikler.  30.07.2014 18:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1730
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1968 yılından bu yana dinler tarihi, mitoloji, sosyoloji, antropoloji, dinbilim, teozofi, metafiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster