Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '09

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
4375
 

Antibiyotik sek içilmez!

Antibiyotik sek içilmez!
 

-Alıntı-


Bugün annemi hatırladım ve onun zamanında bana uyguladığı ilaç tedavileri aklıma geldi. Ben küçükken annem hep uyarırdı beni, "oğlum dışarı soğuk, üstüne kalın bir şeyler giy". Ben de haksız olduğunu düşünüp, ertesi gün üşütüp hasta olurdum :))
Bir kez olsun haklı çıkmadım bu konuda. Ama bana uyguladığı komik ilaç tedavileri vardı. Vermidon ve Novalgin'i iyileşmem için kullandırırdı. Biliyor musunuz, bizim eve giren ağrı kesici ya da antibiyotik 1 hafta içinde tükenirdi. Çünkü baş ağrısına, karın ağrısına, ayak ağrısına, üşütmeye ne ilaç olursa olsun iyi gelirdi(!)

Hastalandığım zaman annemin beni parasetamol içeren Vermidon ve Novalgin ağrı kesicileriyle iyileştirmeye çalıştığını hatırlarım. İyileşmek için terlemek, bunun için de ateşin yükselmesi gerek. Dinlenmek gerek. Annem bana tam tersini yapardı. Meğerse, bu hastalığımın kronik olmasına sebep olurmuş!!! Ve tam olarak iyileşemezmişim :(

Zamanında bir de alfasilin ve aferin vardı evde. A-ferin'i bana antibiyotik diye vermeye çalışırdı. Ben de bilinçsiz ilaç kullanmaktan çok korkardım ve çoğunlukla da içmezdim. Doktor bana kulak damlası olarak glyserol yazdığında, ben onu kullanmak için 2 gün beklemiştim. İnternetten araştırdım vs. Emin olmak için de ilacı kokluyor ve rengine bakıyordum. En sonunda "hadi bakalım" diyerekten damlatmıştık glyserolü :))

Bazen korkmanın işe yaradığını da öğrenmiş olduk bu sayede. İyi ki o antibiyotik ve ağrı kesicilere meydan okumuşum. Biliyor musunuz, GRİBE karşı SEMPTOMATİK tedavide kullanılan ilaçların, ağrı kesiciden ibaret olduğunu. Ben de ilaçların etken maddelerini yeni öğrenmeye başladığım için öğrendim sonunda. Dayanılmaz ağrılarınız yoksa ağrı kesici kullanmayın, çünkü bu sizin hem midenize, hem kullandığınız diğer ilaçlara, hem böbreğinize, hem de karaciğerinize zarar verecektir. İçiyorsanız bile günde en fazla bir aspirin alın. İleride başınıza bela olmasın :))

Ve biliçsize kullanılan ANTİBİYOTİKLERDE sıra. Adı üstünde zararlı mikroorganizmalara zarar verir ama aynı zamanda vücudumuzda bulunan normal bakterilere de zarar verir. Bugün dünyada en ölümcül olan hastalık tüberküloz(verem), antibiyotiklere karşı dirençli olmasından dolayı bu duruma gelmiştir. Bunun sebebi de bilinçsiz antibiyotik kullanımıdır. Özellikle öksüren, göğüs ağrısı olan kişiler, doktora gitmeden ilaç kullanmasın. Biliçsiz kullanılan antibiyotikler, hem vücudun bağışıklığını zayıflatacak hem de bakterilerin güçlenmesini sağlayacaktır. Tanıdığınız, tanımadığınız kişilerin iyi gelir diye verdikleri ilaçları da kullanmayın!!!

Bilinçsiz antibiyotik kullanımının en önemli 2 zararı;

-Bakterinin rezistans kazanması
-Vücudun normal bakteri florasına zarar verilmesi sonucu ortaya çıkan enfeksiyonlar(Bazen doktorların yazdıkları ilaçlar da sebep olabiliyor, böyle bir durumda doktorunuzdan ilacınızı değiştirmesini isteyin)

Diğer ilaçlara değinmiyorum, çünkü onların KESİNLİKLE doktor tarafından yazılması gerekmektedir. Antibiyotik sek içilmez, mutlaka bir canlı için kullanılmalıdır. Sağlıcakla kalın (:

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3012
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster