Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Kasım '13

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
619
 

Antibiyotiklere dirençli bakteriler konusu

Antibiyotiklere dirençli bakteriler konusu
 

Bakterilerde ki direnç antibiyotiklerin keşfinden önce de vardı


Son günlerin popüler tartışma konusu bakterilerin antibiyotiklere gösterdiği direnç ve sağlığımıza etkisi hakkında bir çok tez ileri sürülmektedir. Bazen bu konu çok ileri götürülerek artık en küçük bir hastalıkta dahi ölümle burun buruna gelecekmişiz gibi felaket tellallığı yapılmaktadır. Bakterilerin antibiyotiklere karşı gösterdiği direnç önemli bir konu ancak bu konuyu aslında her hastalandığımızda antibiyotiklere sarılmak yerine vucüt direncimizi arttırıcı beslenme, egzersiz,sağlıklı yaşam koşullarının oluşturulması çerçevesinde değerlendirmek daha doğru olacaktır kanaatindeyim. İnsanın savunma sistemi muhteşem  özelliklerle donatılmıştır. savunma sistemindeki muhteşem ayrıntıları ayrı bir yazı konusu olarak başka bir zamana bırakıp bugün aslında İsmet Berkan'ın konu ile ilgili köşe yazısına kısa bir cevap niteliği de olacak ve her fırsatta Evrime inanan insanların propaganda malzemesi olarak yanıltıcı bilgilerle bakteri örneği ile evrimi ispat çabalarına aşağıda ki delille cevap vermek istiyorum.

Antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler yeni gelişmedi, eski devirlerde de vardılar

Dirençli bakterilerin, antibiyotiklerin keşfinden yıllarca önce mevcut olduğu, ciddi bir bilimsel yayın olan Medical Tribune dergisinin 29 Aralık 1988 tarihli sayısında şöyle belirtilmektedir: 1986'da yapılan bir araştırmada, 1845 yılında bir kutup keşfi sırasında hastalanarak hayatını kaybeden denizcilerin buzda korunmuş cesetleri bulunmuştur. Bu cesetlerin üzerinde 19. yüzyılda yaygın olan bazı bakteri çeşitleri tespit edilmiş ve bunlar test edildiğinde, 20. yüzyılda üretilmiş pek çok modern antibiyotiğe karşı direnç özellikleri taşıdıkları hayret le saptanmıştır.( 22 Medical Tribune, 29 December 1988, s.1, 23)

Bu tür direnç özelliklerinin penisilinin icadından önce de birçok bakteri türünde mevcut olduğu, tıp dünyasında bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla bakterilerdeki direnç özelliğinin evrimsel bir gelişme gibi öne sürülmesi kesinlikle yanlış bir iddiadır.

Günlük dilde "bakterilerin bağışıklık kazanması" denen süreç gerçekte şöyle oluşur:

Bakterilerin kendi türleri içinde sayısız varyasyonları (çeşitleri) vardır. Bu varyasyonların bir kısmı, bazı ilaçlara karşı direnç sağlayacak genetik bilgiye sahiptir. Bakteriler belli bir ilacın etkisine maruz kaldıklarında, ilaca dayanıksız varyasyonlar yok olur; dirençliler ise hayatta kalır ve daha fazla çoğalma imkanına kavuşurlar. Belli bir zaman sonra tamamen yok olan dirençsiz bakterilerin yerini, hızla çoğalan bu dirençli bakteriler doldurur. Bir süre sonra, aynı bakteri türü yalnızca söz konusu antibiyotiğe dirençli olan bireylerden oluşmuş bir koloni haline gelir ve artık aynı antibiyotik o bakteri türüne karşı etkisiz olur. Ancak bakteri yine aynı bakteri, tür yine aynı türdür. Herhangi bir evrim yaşanmamıştır.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 33
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 2255
Kayıt tarihi
: 25.02.10
 
 

İletişim Fakültesi mezunuyum. Özellikle bilimsel ve coğrafi keşiflerle ilgileniyorum. ilgimi çeke..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster