Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '12

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
466
 

Antibiyotiklere genel bakış ve antibiyotik direnci

Bir çok beşeri hekim arkadaşımız uyarmasa da antibiyotik kullandığımızda iyileşsek bile bir süre daha aynı antibiyotiği kullanmamız gerekir. Antibiyoterapi, yani antibiyotiklerle bakteriyel kaynaklı enfeksiyonların tedavilerindeki en büyük sıkıntılardan biri de "Bakteriyel direnç"tir. Düzensiz ve bilinçsiz antibiyotik kullanarak hastalık geçirdiğimiz bir çok bakteri türüne kendi elimizle direnç kazandırmış oluyoruz.

Kullanacağımız ilacın dozu gerçekten çok önemli. Aşırı dozda kullandığımız taktirde karaciğer, böbrek ve kemik iliği gibi bir çok dokuda fonksiyon bozukluğu ve hücresel hasar meydana gelir. Düşük dozda kullandığımız zaman ise hem ilaç etkinlik göstermeyecek hem de bakteriye kendi elimizle direnç kazandırmış olacağız.

Antibiyotik ajanlar bakterilere karşı şu şekilde etki ederler:
1. Bakterinin hücre duvarını yıkımlayarak.
2. Bakteriye ait protein sentezini bloklayarak.
3. Bakterinin ara metabolizma yolaklarını bloklayarak.
4. Bakteriyel genetik yapının bozulması.
5. Bakteriyel hücre zarının geçirgenliğinin değişen derecelerde bozulması.

Tüm bunların yanında bir antibiyotik, bakterilerin üremesini engelliyor ancak bakterinin yaşamasına müsade ediyorsa bu tür antibiyotiklere "Bakteriostatik", bakterileri yıkımlayıp öldürüyorsa "Bakterisidal" etki adı verilir.

Peki bakteriyel direnç nasıl kazanılıyor?
Bu aslında bir mikro evrimdir. Verdiğimiz antibiyotikler bakteriler için bir çeşit yaşam ortamı değiştirici faktör olmakta ve mevcut tüm bakteriler üzerine aynı şiddette etki gösterememektedir. Bu yüzde bazı direnç genomuna (plazmid) sahip bakteriler, ortamdaki diğer bakterilerden; hatta aynı antibiyotiğe dirençli başka tür bakteriler arasında bile "Konjugasyon" denilen bu olayı gerçekleştirir. Burada unutmamamız gereken bir nokta da antibiyotiklerin bağışıklık sistemimiz ile koordineli bir şekilde çalıştığıdır. Doğru bir dozda ve kesinlikle gerekli durumlarda kullandığımız antibiyotikler, edinilmiş bağışıklık belleği de oluşturarak bizi söz konusu enfeksiyona karşı dirençli bir hale getirmektedir. Saygılarımı sunarım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4643
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster