Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Temmuz '19

 
Kategori
Sanat Tarihi
Okunma Sayısı
106
 

Antik Mısır Sanatı

Eski Mısır Uygarlığı M.Ö 3.100 ile M.S 343 arasında varlığını sürdürmüştür. Antik Mısır deyince, kendilerine özgü sanat biçimleri anımsanmaktadır. 

İlgi çekici yönlerinden başatı, binlerce yıl boyunca yaptıkları sanatın çok az değişmesidir. İncelenen sanatı anlamak için; dönemin koşullarını, ele alınan toplum için sanatın işlevini çözümlemek gerekir. Antik Mısır'da kimi inançların gereklilikleri, sanatlarını oluşturmuştur. Ölen krallarının, ölüm sonrası yaşamını sürdürebilmesi için mumyalama yöntemleri geliştirdiler. Ancak bu yeterli değildi. Kralın dış görüntüsünün de korunması gerekiyordu. Bunun için resmini, heykelini yapıyorlardı. Onların dilinde heykelci sözcüğü ''yaşamı koruyan kişi'' anlamına geliyordu. Kralın dışında, toplumun ileri gelenleri, soyluları da ölüm sonrası yaşamlarını korumak için bu yöntemleri kullanıyorlardı. Krala, öte tarafta yardımcı olmaları için kölelerinin de resimleri çiziliyordu. 

Çizerlerin amacı sanat için sanat yapmak değildi, işlerini yerine getiriyorlardı. Özgün olmak gibi bir amaçları yoktu, tersine ustalarından öğrendiklerini eksiksizce yerine getirmeye çalışıyorlardı. Kimi zaman sanatçıların, yaşamı daha önce gösterilmemiş yönlerinden göstermelerini ister, özgünlükleri kadar başarılı buluruz, Antik Mısır'da ise tersi bir durum vardı. Çizerler yanlış yapmamak için iyi bir eğitimden geçiyorlardı. Resimlerde yeni konular işleniyordu, çiziş biçimleri ise değişmiyordu. Binlerce yıl neredeyse aynı teknikleri kullandılar.  

Yalnızca bir kişi, Mısır üslubunun demir parmaklıklarını sarsmasını bildi. O da, Mısır'ın korkunç istilasından sonra kurulan ve ''Yeni Krallık'' diye anılan 18. sülalenin bir kralı oldu. IV. Amenofis adındaki bu kral, resmi dini benimsemiyordu. Onun için tek bir yüce tanrı vardı, o da Aton'du. Tanrının adından esinlenerek kendisine de Ekhnaton adını taktı.

Ne var ki, Mısır sanatının bu açılımı uzun sürmedi. Daha Tutankhamon zamanında, eski inançlar yeniden geçerlik kazanmaya başladı ve dış dünyaya açılan pencere yeniden kapandı. Mısır üslubu, o çağdan önce bin yıldan uzun bir süre varlığını nasıl sürdürmüşse, ondan sonra da bin yıldan fazla sürdü. (Sanatın Öyküsü, s. 56, 57)

Antik Mısır'da yöneticiler kendilerini halkın çok üstünde konumlandırmışlardı, halk ne denirse onu yapıyordu. Mısır'ın çevresi çöl ve denizlerle çevrilidir. Böylece dışarıya karşı doğal bir korunma gücüne erişiyorlardı, Mısır krallarının otoritelerinin sarsılması daha da zorlaşıyordu. Yapıtları, piramitlerde bulunduğundan diğer uygarlıklarınkilere göre daha iyi korunarak günümüze ulaştı. Piramitleri yapmanın yolu, taşları taşıyıp sızlanmayacak çok sayıda kölenin bulunmasıyla gerçekleşebilir. Mısır kralları bu güce sahipti. 

Resimlerinde değişik bir tarzları var. Örneğin bir kişinin başının yandan, bedeninin önden görünüşünü çiziyorlardı. Geometrik yöntemler kullanıyorlardı. Belirli kurallara bağlı bir resim tarzları olduğundan çizimlerindeki ilginçlikler kötü görünmelerine neden olmuyor.

Antik Mısır sanatı, diğer uygarlıkların sanatları gibi ancak toplumunun çözümlenmesiyle anlaşılabilir. Çünkü eski uygarlıklarda sanat, sanat için değil, bugün ilginç karşılanacak inançlar için yapılıyordu. Bu da eski sanatları araştırmayı eğlencelileştiriyor çünkü kendinizi başka evrenlerde duyuyorsunuz.

KAYNAKÇA

E. H. Gombrich, Sanatın Öyküsü, S. 56, 57

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O günkü Mısır'ın bugünkü Mısır'dan iyi olduğunu yazdığım yazı tepki görmüştü.

Kerim Korkut 
 13.07.2019 16:03
Cevap :
Kesinlikle doğru düşünüyorsunuz.  13.07.2019 23:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 120
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış yazılar... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster