Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '16

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Antiperspirant (Ter önleyici) Ürünler sağlığımıza zararlı mı?

Antiperspirant (Ter önleyici) Ürünler sağlığımıza zararlı mı?
 

Yaz tüm sıcaklığı ile kendini hissettiriyor. Eski yazların bu kadar yakıcı ve nemli olduğunu hatırlamıyorum. İlerleyen yıllar beni yazseverlikten bahar ve kış aylarını seven biri haline getirdi. Tatil anlayışımda deniz-kum-güneş üçlüsü alt sıralarda yer aldığı için yaz aylarını sadece bu üçlünün beden ve ruh sağlığına kattığı faydası açısından seviyorum.

Sıcak yaz aylarının bedenimiz üzerinde yarattığı fazlaca terleme etkisini klimalı ortamlarda yaşayarak, günde bir iki kez duş alarak ve kozmetik ürünler kullanarak azaltmaya çalışıyoruz.

Terleme, vücudun bizi serin tutan -bir egzersiz ya da zorlanma sonucunda aşırı ısınmamızı engelleyen- doğal bir mekanizmasıdır. Vücudumuz hormonal değişiklikler sırasında, güçlü duygular ve stresli durumlarla karşılaştığımızda ter üreterek enfeksiyonlarla mücadele etmede önemli rol oynar.

Normalde vücudumuz günde yaklaşık 1 litre ter üretir. Ancak bunun çoğu biz farkında olmadan kısa sürede buharlaşır. Ter üretimi egzersiz yaparken ya da sıcak ortamlarda 10 litreye kadar çıkabilir.

Vücut kokuları, ergenlik çağında koltuk altı terlemesi ve apokrin bezlerinin (koku bezleri) çalışmasıyla başlar. Vücudumuzda doğal olarak milyonlarca zararsız bakteri bulunur. Bu bakteriler apokrin bezlerinden çıkan ter salgıları ile beslenir ve vücut kokusunu artıran atıklar bırakır. Ilık ve nemli ortamlar bakteri gelişimi için idealdir. Koltuk altı bölgesinde buharlaşma daha az olduğu için bu bölgede kötü koku oluşabilir.

Aşırı terleyen insanlarda fazla ter üretimi olduğundan aşırı vücut kokusu görülebilir. Vücut kokusu yediğiniz yiyeceklerden de etkilenebilir. Güçlü kokulu baharatlı gıdalar ter kokusu yapabilir.

Ter kokusunu önlemek için en doğal ve sağlıklı yöntemler: Duş almak, yediklerimize dikkat etmek, pamuklu giyecekler tercih etmektir. Son yıllarda “Antiperspirant,” ter önleyici kozmetik ürünlerin oldukça çok tercih edildiği görülmekte, kişisel hijyen sağlamak adına bu ürünlerle terleme ve vücut kokusu kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

Antiperspirant ve deodorantlar arasında farklar vardır. Antiperspirant ürünler ter ve vücut kokusunu cilt yüzeyine ulaşan teri engelleyerek ve -antimikrobiyal içerikler yoluyla- kokuya neden olan bakterileri azaltarak kontrol altına almaya çalışır. Deodorantlar ise antimikrobiyal içerikleriyle vücut kokusunu önlemeye çalışır. Ter akışını kontrol etmezler. Her ikisi de kokuyu maskelemek için güzel kokular içerirler.

Antiperspirant ürünler cilt yüzeyine uygulandığında terlemeyi önleyici bileşenler -genellikle alüminyum tuzlar- koltuk altı cilt yüzeyindeki ter ve nem içinde çözünürler. Alüminyum tuzlar antiperspirantların aktif içerikleridir. Bunlar cilt yüzeyine ter akışını azaltmak için çalışır. Sprey ve roll-on ürünler alüminyum klorohidrat, stick, jel ve diğer katı ürünler alüminyum zirkonyum denen alüminyum tuzları içerirler.

Alkol, antiperspirant ve deodorantların aktif içeriklerinin çözünmesini sağladığından uygulandığı anda çabucak kurumasını sağlar ve serinlik duygusu verir.

Vücut kokusunu gidermeye çalışan doğal deodorantlar kokuyu oluşturan bakteri oluşumunu engellemek için doğal mineral tuzlar kullanırlar. Bu mineral tuzlar cilt üzerinde bakteriler için dostça olmayan bir bariyer oluştururlar. Doğal içerikli bu ürünler vücudumuzu istenmeyen kimyasallarla dolduran çoğu popüler deodorantlara karşı sağlıklı bir seçenektir.

Mineral tuzlar hemen hemen yediğimiz tüm yiyeceklerde, içtiğimiz suda ve soluduğumuz havada bulunurlar. Mineral tuz içeren ürünlerde kullanılan Alum adı verilen doğal mineral tuz bir alüminyum bileşiğidir ve doğada oksijen ve silikondan sonra en çok bulunan üçüncü elementtir. Mineral tuzlar (Alum) gözenekleri tıkayarak terlemeyi durdurmayı amaçlayan alüminyum klorohidrat ve alüminyum zirkonyum ile karıştırılmamalıdır.

Antiperspirantların insan sağlığına zararlı olmadığını, göğüs kanserine yol açmadığını ve güvenle kullanılabileceğini savunanlar bulunmaktadır. Savunmalarını bu konuda fazlaca bilimsel çalışma ve kanıt olmadığına dayandırmaktadırlar. Öyle bile olsa, vücudumuzun çalışma sistemine dışarıdan bu şekilde müdahale edilmesinin elbette ki sakıncaları vardır. Doğal olanı değiştirmeye çalıştığımız her alanda bunu açıkça görmekteyiz. Bunun için bilimsel kanıt aramanın mantıkla ters düşeceği aşikârdır!

Sevgiyle ve doğal kalın.

Elçin Oltulu Şahin

Web: http://dogalivarken.com

Facebook: http://facebook.com/dogalivarken

Instagram: @dogalivarken

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu arada bazi kadinlar var ( genelde cogunluktalar) ter kokularını parfümle örtmeye çalışıyorlar;) inanılmaz itici olduklarinin farkında değiller..Ustelik ucuz parfümler..Hiç mi etraflarında onları uyaran yok " iğrenç kokuyorsun" diye;)) Selamlar..

Selda Çakmak 
 24.03.2017 8:51
Cevap :
Parfümün kokuya neden olan bakterileri yok etme özelliği yok tabii ve ikisi karışınca da ortaya iğrenç bir koku çıkması anlaşılabilir. “Kadın sabun kokmalı“ der hep annem:) Teşekkür ederim. Sevgilerimle.  25.03.2017 18:10
 

Zararlı olduğunu duymuştum,yazınızı okuyunca daha çok ikna oldum..Allahtan kozmetik ürünlerle pek aram yok.. Hergün duş alırım, sık sık kese ve lif kullanırım, yazdığınız gibi baharatlı ve ağır yiyecekler yemem;)) terlerim ama terim hiç kokmaz;)) kozmetiklerden medet ummak herkesin kolayına geliyor, oysa hiç gerek yok bence;)) çok faydalı bilgiler paylasiyorsunuz ayrıca teşekkürler.. Selamlar Elçin hanım..

Selda Çakmak 
 24.03.2017 8:46
Cevap :
Doğrusu sizinki tabii. Her gün yıkanma şansı olanlar dahi üşengeç davranabiliyor ve kozmetik çözümler arayabiliyor. Vücudumuzun hiçbir özelliği gereksiz değildir ve çalışmasına izin verilmelidir. Teşekkür ederim Selda hanım. Sevgilerimle.  25.03.2017 18:05
 

Doğal ve risksiz hem de sağlıklı yaşamanın yollarından söz eden uzmanlar "Reklamı olan ve pakete girmiş ürünlerden uzak durun!" diyorlar. Fakat mümkün değil, çok önemli bir yazı bu Elçin hanımcığım, "Suya sabuna dokunun!" diye öğüt veren reklam vardı bir zamanlar o geldi aklıma, elinize sağlık selamlar sevgiler

Cemile Torun 
 14.08.2016 21:11
Cevap :
Siz uzak durdunuz, ben uzak durdum, ne yazık ki 10 kişiden 8'i o tuzağa düşüyor:( O nedenle daha çok yazmak ve büyük kitlelere erişmek gerek. Zararlı madde kullanan firmalara da üretim izni verilmemeli. Neyse ki doğal ürünler de bulunabiliyor piyasada. Reklamların etkisinde kalmadan araştırma yapıp o doğrultuda ürünler almak lazım. Sevgiyle ve doğal kalın Cemile hanımcım.  16.08.2016 8:30
 

Kimya derslerinde öğrenip unutamadığım; terin sulandırılmış idrar bileşiminde olmasıydı. Vücudun normal işleyişine müdahale olmaksızın sık banyo yapmak en ideali. Kısacık yazıyorum Elçin hanımcığım, pc tuşları iki numara cazgır yüzünden hasarlı. Selam ve sevgiler...

Yurdagül Alkan 
 02.08.2016 15:20
Cevap :
Elbette ki sık banyo yapmak temizlik adına en doğal çözümlerden biri. Özellikle de yaz aylarında daha da özen göstermek gerekir. Sizin torunlara birer tablet alıp kendinizi kurtarın bence Yurdagül hanımcım:) Teşekkürler. Sevgiyle ve doğal kalın.  02.08.2016 22:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 598
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1612
Kayıt tarihi
: 27.08.12
 
 

Estetisyen, kozmetolog, cilt bakım ve kozmetik danışmanı. Edebiyatı, tenisi, müziği ve seyahat et..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster