Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '06

 
Kategori
Yurtdışı Eğitim
Okunma Sayısı
1689
 

AP ya da IB gerçekten gerekli mi?

AP ya da IB gerçekten gerekli mi?
 

İşte karşınızda düşünmeniz gereken bir konu daha. Yurtdışına üniversite başvurularında Advanced Placement yani AP derslerini ve sınavlarını ve International Baccalaurate derslerini almak ne kadar önemli?

Ne yazık ki ülkemizde AP ve IB programı uygulayan belli sayıda okul bulunmakta.

Amerika’da her üniversite AP ve IB derslerine eşit derecede önem vermemektedir. Başvuru yapacağınız okullar belirlenmişse o okulların AP ve IB konusundaki yaklaşımlarına göre karar vermenizde fayda olur.

Çok zor kabul veren ve seçici olan pek çok okul okul müfredatında bulunan sizi daha zorlayan AP veya IB derlerini almış olmanızı ister. Çünkü seçtiğiniz yol daha zor olanıdır. Bu da eğitiminiz için şimdiden elinizden gelenin en iyisini yapıyor olduğunuzu gösterir.

Transkriptler hemen her okul için en önemli kriterlerden biridir. Kabul aşamasında okullar kaç Matematik, kaç yabancı dil aldığınız gibi pek çok unsura transkriptler sayesinde ulaşırlar.

Bazı üniversitelerin kabul işlemleri sırasında uyguladıkları özel formüller vardır. Bu formüller bir indeks meydana getiri. İstenen minimum indeksin üstündeyseniz bu kabul almanızı sağlar. Tam tersi indeksin altındaysanız o zaman okulun kabul komitesi diğer kriterler (referans mektupları, kompozisyonlar, sosyal aktiviteler vs. ) gibi unsurları da inceleyerek karar vermeye çalışırlar.

Bu nedenle başvuru yapacağınız okulun kabulle ilgili bu tür detaylarını bilmeniz kabul alma şansınızı artıracaktır.

Yabancı bir okuldan kabul alabilmek için sınırlarınız zorlayarak pek çok AP dersi almak yanlış bir karar olur. Okulların ilgilendikleri bu derslerden çok sayıda almanız değil, başarılı olmanızdır.

Pek çok okul kendilerine özgü bazı formları size göndererek okuldaki danışmanınızdan ya da okul yetkilisinden müfredatınızla ilgili bilgileri doldurmanızı ister. Bu şekilde sizi akademik olarak tanımaya çalışır.

Bazı okullarda ise almış olduğunuz IB ve AP dersleri başarılı ise üniversite kredisi olarak sayılır ve bu dersleri tekrar almanıza gerek kalmaz. Bu da bir burs türü sayılabilir. Zamandan ve paradan tasarruf olur. Enerjinizi diğer üniversite kredilerine harcayabilirsiniz.

Sonuç olarak;

-Eğer başarılı olabilecekseniz AP ya da IB derslerini alın.

-Başvuru yapacağınız okulların karakterlerini iyice öğrenip hangi dersleri almanız gerektiğini dikkatlice seçin.

Şimdiden başarılar,

Işıl Tabağ

Director

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 189
Toplam yorum
: 131
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 6318
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Endüstri Mühendisi olan Işıl Tabağ, Avrupa Okullar Birliği görevinden sonra 1998 yılından bu yana..