Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2492
 

Apartman aidatlarında yeni dönem başladı!

Apartman aidatlarında yeni dönem başladı!
 

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren “Isı Pay Ölçüm” yasası ile mevcut aidat ödeme şekli artık tarihe karışıyor.
Maliyetlerin kendini kısa zamanda amorti edeceği açıklanan yeni sistemle birlikte kombi ile merkezi sistem arasında fark kalmayacak.
Artık her daire için ayrı  yakıt tüketim tespitleri yapılacak ve daire sahipleri yakıt parasını ısınma oranlarına göre ödeyecekler.
Kanun gereği her evin asgari 15 derece ısıtılması var sayılıyor ve merdiven boşlukları gibi ısıtılan ortak alanlar dahil edilerek ücretlendirme yapılıyor.
Sistemin çalışması için dairelerde bulunan tüm kalorifer peteklerine termostatik vana ve uzaktan okumalı ısı pay ölçer cihazları takılması gerekiyor.
Sıcak su sayaçları için aynı sistemin uygulanabiliyor olması da önemli bir ayrıntı.
Yetkili bir firma tarafından yapılacak olan işlemlerin maliyeti ise kalorifer peteği başına cihaz ve montaj dahil 42 Euro artı KDV civarında.
Ayrıca, uzaktan radyo frekansıyla sayaç okuma ve faturalandırma işlemleri için aynı firmaya hizmet bedeli olarak aylık 1,5 Euro ödemede bulunulacak.
 
Söz konusu uygulama ile daire sahiplerinin tasarrufa teşvik edilmesi ve bina genelinde %40’a varan yakıt tasarrufu elde edilmesi hedefleniyor.
Ancak yürürlüğe giren yasa çok sayıda kişiyi ilgilendirmesine rağmen, uygulamanın detayları maalesef kamuoyu tarafından yeterince bilinmiyor.
Bahsi geçen yasal zorunluluk yerine getirilmediği takdirde çok sayıda kişinin mağdur olacağı sıkıntılı bir durum ortaya çıkabilir.
Çünkü bu durum sorumluğunu ihmal eden yöneticileri kanuna muhalefetten suçlu duruma düşürüyor.
Sistemin takılmaması durumunda apartman sakinlerinin aidat ödememe hakkına sahip oldukları açıklanıyor.

Kanuna aykırı aidat parası toplanıyor” şeklinde suç duyurusunda bulunulursa, yöneticiye 1.600 lira ceza kesilmesi söz konusu.
Bu durum özellikle de aidat ödememeyi alışkanlık haline getirenler için önemli bir fırsata dönüşebilir!
Oysa kanun gereği sistemin 2007’den itibaren 5 yıl içinde tüm apartman yöneticilerini harekete geçirmesi ve tüm binalarda uygulanıyor olması gerekmekteydi.
Öyle ya,  kim ne yakacak, ne kadar ödeyecek belli değil!
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konuda ben de bir yazı yazdım. Daire başına 750 Tl civarında bir ek gider çıkıyor. Fazla petek koyanlar, Kuzey cephe, bodrum, en üst kat gibi konumdakiler zararlı çıkacak. Kazan performansını olumsuz etkilediği ve daha kötü ısındıklarını söyleyenler var. Zorunlu olması adli problem çıkarabilir gibi geliyor bana. Öte yandan 80 m2'ye 200 Tl gibi aidatlar çok fazla. Selamlar.

Turbest 
 25.05.2012 1:38
Cevap :
Daire konumlarıyla alakalı benzer bir yakınmayla bende karşılaşmıştım sayın Turbest. Aynı binaya ait faturalar arasında 78 00 TL ve 210 TL gibi uçuk farklılıklardan bahsedilmekteydi. Adli problemler yaşanacağı konusunda kesinlikle haklısınız, aidat ödemeyi reddedenler çoktan pozisyonlarını almış durumdalar çünkü.. Ayrıca yeni sistemle birilikte alışılagelen aidat gecikmeleri vs, gibi komşuluk hatrı töleranslarının son bulacak olması da stoğun bitmesi halinde yöneticiye pamuk eller cebe demek anlamına geliyor hiç kuşkusuz. Anlaşılan o ki bu kış her zamankinden daha sert geçecek. İşte bu nedenledir ki 4 yıldır sürdürdüğüm site yöneticiliği görevimi bırakmış bulunmaktayım:) Selamlar saygılar.   25.05.2012 16:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1021
Toplam yorum
: 4165
Toplam mesaj
: 254
Ort. okunma sayısı
: 1593
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

Çok eski olmayan bir tarihte tıpkı sizler gibi Melek'lere gülümsermişim uykulu hallerimde!  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster