Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Temmuz '19

 
Kategori
Kentleşme
Okunma Sayısı
58
 

Apartman Çöplüğü

Kişilerin erinç içinde yaşamasının sağlayıcılarından biri, kentlerin yapılarıdır. Türkiye, son on beş-yirmi yılda iğrenç bir dönüşüme uğradı. Kentlerimiz binlerce çirkin apartmanla kuşatıldı. 

Birtakım ''komşuluk öldü, nerde eski günler, insanlık bitmiş'' gibi reyting sözlerini pek kullanmam. Bu sözler kentlerimizin ucubeleşmesini yasallaştıran, uyuşturucu sözlerdir. Çünkü kentlerin tiksinç AVM-apartmanlarla dolmasını çağın gereği sayıyor, sus payı olarak yalnızca eskiyi anıyor. Bu çirkin kentler çağın gereği, yazgı değil. Avrupa'da tarihin korunmasını, kentlerinin planlarına verdikleri önemi örnek alsaydık çok daha iyi olurdu. 

Cumhuriyet ruhu, kentlerimizde fabrikalarla duyulmuştur. Fabrikalarda; çiftçisi, işçisi, ara görevlileriyle ülke olduğumuzu anladık. Elimize somut bir varlık geçti. Fabrikalar ulusumuza kendi karnını doyurmayı, dolayısıyla bağımsızlığı sezdirdi. Bir ülkenin uyanışı fabrikalarla, demir yollarıyla, köy enstitüleriyle gerçekleştirildi. Tüm bunlar, beraberinde doğal bir kentleşmeyi de getirdi. Bir de son on-yirmi yılın kentleşmelerine bakın. İnsanlar gezme yeri olarak ucube AVM'lere gidiyor. Kent dediğimiz, kişilerin değişik insanlar gördüğü, içinin açıldığı yerlerdir. Türkiye'nin kentleri anlamsız oluşumlardır. 

Kişiler, ayırdında olmadan kentler aracılığıyla değişir. Her gün gördüğümüz yapılar kişiliğimizi, beğenilerimizi oluşturur. Ülkemizin yakın geçmişteki dönüşüm çizgisinin, kişiliklerimize ne kadar zarar verdiği düşünülmelidir.

Dr Atanur Yıldız bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"ucube AVM, kişiler kentler aracılığıyla değişir" dikkat çekici söylemler.

Kerim Korkut 
 23.07.2019 7:11
Cevap :
Sağ olun.  23.07.2019 18:05
 

Timur Bey, yine güncel bir konuya parmak basmışsınız, çözüm önerilerinde bulunmuşsunuz. Kaleminize ve emeğinize sağlık. Selamlarımla.

Dr Atanur Yıldız 
 21.07.2019 17:39
Cevap :
Sağ olun.  21.07.2019 18:48
 

Bununla ilgili bir test duymuştum...Bir gurup binalara karşı uyanırken diğer gurup ağaç ve yeşile karşı uyanıyor..sonuç bir ay sonra..biri depresif diğeri gülen yüz ...çok şey çalıyorlar insanlar kendilerinden ve habersizler çaldıklarından...

jale kasap 
 21.07.2019 17:39
Cevap :
Uygarlık, doğadan kopunca uygarlık olmaktan çıkıyor. Önemli olan kentlerin sanatını, tarihini, doğal güzelliklerini duyumsayabilmek. Sağ olun, esen kalın.  21.07.2019 18:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 44
Kayıt tarihi
: 04.05.19
 
 

Her telden, bam teline basmaktan çekinmeyerek yazılmış akıcı, bilgilendirici yazılar yazan bir Tü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster