Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Mart '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1633
 

Apartman kültürü

Apartman kültürü
 

Foto: Simge Karabulut http://www.fotokritik.com/kullanici/hi_axi_seytan


Atalarımın ‘topakev’ lerden taş ve kerpiçten yaptıkları toprak damlı evlere Anadolu’ya (Emirdağları eteklerine) yerleştikleri 1064 yılında geçtiklerini zannetmiyorum. Yerleşim bölgelerini uygun görünceye kadar, birkaç yıl yine ‘aleyçik’ ve topakevlerde kaldıkları muhakkak. Toprak damlı bir sofa, iki odadan oluşan yapılardan iki katlı hanaylara geçişleri de mutlaka hemen olmamıştır.

Doğduğum yerde apartman yapımı Avrupa’ya göçün başlamasından yıllar sonra başlamış, bu çok katlı binalar da satmak, kiraya vermek için değil, çoğalan çocuklar için yaptırılmıştır. Şimdi bile bizim ilçemiz olan Emirdağ’da altı katlı apartmanlar olmasına rağmen ne kat kat satmak, ne de kiraya vermek gibi bir düşünce yoktur.

Kamu hizmetlerinin kolay ulaşması için yerleşim bölgelerinin mücavir alanla sınırlandırılması ve ekonomik şartlar günümüzde insanları apartmanlara yöneltmiştir.

Geniş bahçeli evlerinden apartmanlara doluşanların her biri kendilerine has bir apartman kültürü geliştirmektedir. Yönetici ve apartman sakinlerinin ortak karar alıp, apartman kurallarını giriş panosuna asmaları bir şey değiştirmemektedir.

Değişik kültür birikimi olan bu mahal sakinlerinin adliyelik olmaları yadırganmamalıdır.


Bir apartmanı konut olarak seçmezden önce şunlara uyup-uymamak çok önemlidir:

Asansörde, giriş kapısında karşılaştığın apartman sakinine selam vermeli misin, yoksa burnunun dikine yürümeli misin?

Güp-güp bir oraya, bir buraya koşan hatta top oynayan çocuklarına aşağıdaki katta rahatsız olabilecek kimselerin olabileceğini söyleyip, onların uslu uslu oturmalarını sağlayabilecek, ya da yukarı kattaki güp-güplere alışabilecek misin?

Balkondan halını çırparken, çöpünü dökerken, alt kattaki balkonuna yıkadığı çamaşırları asmış komşunun öfkesini giderebilecek misin?

Alt katta arkadaşlarıyla çay içip sohbet etmekte olan kişiler varken balkonunu ot süpürgeyle süpürecek, ara da bir de sigara molası verip, külünü alt balkondaki konuşmaların ne olup-bittiğini öğrenmesi için saldığında olabileceklere katlanabilecek misin?

Üst kattaki gürültüye katlanamayıp, elindeki süpürge sapıyla tavanı dövdüğünde, üst kattakinin hışımla gelip kapını çaldığında kapıyı açacak ya da gardını alabilecek misin?

Ya yağlı bulaşık suyunu aşağıya boca ettiğindeki durumlardaki sonuçlar?


Apartman kültürümüz gün geçtikçe çeşitlilik kazanıyor. Merak etmeyiniz; gelişmelerden zaman zaman sizleri haberdar edeceğim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 119
Toplam yorum
: 309
Toplam mesaj
: 101
Ort. okunma sayısı
: 616
Kayıt tarihi
: 01.10.08
 
 

Eğitimci- Gazeteci-Yazar İlköğrenimini Emirdağ'da, ortaöğrenimini Bolvadin, Eskişehir, Afyon'da..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster