Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '11

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
379
 

Apophis

Apophis
 

Son dönemlerde gezegenimizin yok oluşu ile ilgili çeşitli teoriler, takvimler konuşuluyor ve bununla ilintili olarak bitiş öykülerini konu alan fimler çekiliyor. Bilinmeyen her şeyin merak uyandırdığı gibi Dünya'nın sonunun nasıl olacağı da insan beynini cezbeden konulardan biri. 

Senaryolar arasında en gerçekçisi 65 milyar yıl önce olduğu gibi bir astreoidin gezegenimize çarpması ve yüzeydeki her şeyi küle çevirmesi ihtimali. Aslına bakarsanız asteroid çarpmaları sık sık oluyor. Yılda birkaç defa yaklaşık bir otomobil büyüklüğünde olanlar Dünya'ya düşüyor. Peki şu anda gezegeni hedef almış yeterince büyük bir asteroit var mı? 

Gazeteler neredeyse her yıl bu dev kayalardan birinin Dünya'ya teğet geçtiğini yazıyor. Ancak biz geçmiş zamanı değil gelecek zamanı duymak istiyoruz. Yanımızdan geçecek bir asteroid varsa bunu bilmek istiyoruz. Bunun için gözlem evlerinde bilim insanları hareket eden her şeyi gözlemliyor. Tespit ettikleri ise asteroid kuşağından Dünya yakınına düşen dev kaya parçaları. Astronomları endişelendiren bir asteroit var. Adı Apofis. 13 Nisan 2029 Cuma günü futbol sahasından daha büyük olan bu demir kaya gezegenimizin çok yakınından geçecek. Bilim insanları Apofis'in Dünya'yı ıska geçeceğinden emin ancak bir sorun var. Uzay boşluğunda asteroidi rotasından hafifçe saptırarak yeni bir rotaya oturtacak bir anahtar deliği mevcut. Eğer Apofis o delikten geçerse 7 sene sonra geri dönerek California yakınlarına düşecek. Böyle bir durumda Armageddon'daki Bruce Willis bile bizi kurtaramayacak. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Burcu Hanım merhaba, anahtar deliği, dünyanın çekim gücünün, yakınından geçen bir asteroidi rotasından saptırabilecek etkisine verilen bir isim. Apophis özelinde; asteroidin fiziksel yapısı ve dönüş şekli ile ilgili henüz elimizde yeterli bilgi olmadığı için, kesin çarpma tahminleri yapılamıyor. neo.jpl.nasa.gov/apophis/ adresinden konuyla ilgili daha güncel ve ayrıntılı bilgi alabilir, www.youtube.com/watch?v=xaW4Ol3_M1o adresinden de astrofizikçi Neil DeGrasse Tyson'ın yorumlarını seyredebilirsiniz. Henüz korkmak için çok erken, ama gerçekten çarparsa yaşanacaklar hiç de eğlenceli olmayacak. Selâm ve saygılarımla.

uhudedipuhu 
 07.06.2011 10:45
 

size teşekkür ediyorum bu konuda elimizde çok fazla kaynak olmadığından blogunuzu gayet anlaşılır ve bilime dayalı olarak yazmışsınız kişilerin okuyup gezegenimizin etrafında olan biten hakkında fikir sahibi olmaları gerekiyor apophisin keşfinden bu yana bilim adamları tekrar tekrar hesaplamalar yapıp olasılıklar üzerine kafa yoruyorlar gezegenimize zarar verecek bir konumda şuanda ve bu da çok heyecan verici görünüyor ama yörüngede sapmaların olabileceği de düşünülmeli sözü edilen zaman biraz uzağımızda kalıyor 1908deki çarpışma gibi birşey bekleniyor mu bekleyip göreceğiz. sevgiler

insomviyak insom 
 07.06.2011 0:14
 

Benim bu konuda biraz yazmışlığım var ama Milliyet Blogda değil. Google'da 'Zamanda Yolculuk' diye yazarsanız karşınıza çıkarım. Benim yazımdan daha sonra bu konuyu daha iyi bilen bir vatandaş -adını hatırlayamıyorum- daha doğru şeyler yazdı. Onuda katarak şunu söyleyebilirim. Bir uzay cisminin yolu çizilmişse ve görünüyorsa artık onu yoldan çıkaracak pek bir güç yok demektir. Çünkü rota var olan uzay cisimleri hesaba katılarak çizilmiştir. Cismi gödüğümüze göre başka cisimler onu ne kadar yolundan saptırırsa saptırsın bizim gördüğümüz görüntü değişmez. Çünkü ışın ışını zaten gözümüze ve teleskopumuza, sağa sola saparak gelmektedir. Bu bir. İkincisi anahtar deliği veya kurt deliğinin var olduğu söyleniyor. Bunu yapanlar yine kara delik gibi güçlü çekimi olan gök cisimleridir. Buralarda uzay bükülür ve birbirinden uzak iki ucu yanyana gelir. Arada da o kadar bir zaman farkı vardır. Böyle bile olsa, cismi görüyorsak bizim için bir değişiklik olmaz. Selam ve saygılar.

Mehmet Sinan Gür 
 06.06.2011 15:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 76
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 1518
Kayıt tarihi
: 10.01.08
 
 

Atatürk'ün; kurduğu Cumhuriyete, komutanlığını yaptığı Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, halkına bellettiğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster