Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
2849
 

Aptal sarışın mı? Entellektüel kadın mı?

Aptal sarışın mı? Entellektüel kadın mı?
 

Küçüklüğümden beri hayranım.

Buğulu sesine, güzelliğine, sarı saçlarına,

Gelmiş geçmiş en seksi, en güzel kadın.

Norma Jean bilinen adıyla Marilyn Monroe.

Mutsuz geçen çocukluğu, evlilikleri, Amerikan Başkanıyla yaşadığı ilişki ve sonrasında muammalı intiharı ve ölümü. Ardında bıraktığı yüzlerce soru.

İntihar mı etti, öldürüldü mü ?

Aptal sarışın mıydı ?

Marilyn Monroe nasıl bir insandı?

Bir kaç sene önce yapılan bir mezatta Marilyn'e ait hiç yayınlanmamış fotoğraflar, giysiler, hatta röntgen filmleri dahi ortaya çıktı.

Satılacak mallar arasında Marilyn'in kitapları da vardı.

Thomas Mann, D.H. Lawrence, Tennessee Williams. Kerouac'ın ‘‘On The Road’’ kitabının ilk baskısı. Freud'un bütün kitapları.....

Kitapların okunmuş olduğu her halinden belliydi. Bazı cümlelerin altını çizmişti Marilyn. Uzun uzun notlar düşmüştü satırların yanına. "Aptal sarışın kadın’’ zırhıyla herkesi kandıran Marilyn, evine çekildiğinde Freud ve Thoman Mann okuyordu !

Freud'un bütün kitaplarını okuyan bir kadının, evinden çıkar çıkmaz ‘‘aptal sarışın kadın’’ı oynamak zorunda olması, ne kadar acı verici !

Marilyn entellektüel bir kadın ama, menajerleri onu "aptal sarışın" olarak lanse ettikleri için, belli ki rolünün dışına hiç bir zaman çıkamamış yaşadığı kısacık sürede.

Evlendiği adamlar büyük tiyatro yazarı Arthur Miller, efsanevi beyzbolcu Joe DiMaggio, büyük aşk yaşadığı Amerikan Başkanı Keneddy, büyük olasılıkla gerçek Marilyn'i tanıyorlardı ve bu yüzdendir ki o öldükten sonra hakkında tek bir kelime bile etmediler.

Mezatta satışa sunulan kitaplardan biri olan "Joy of Cooking" kitabındaki tarifleri okuyarak yemek yapmaktan hoşlandığı da ortaya çıkmış.

Yaptığı rejimi de bu kitabın sayfalarına yazdığı.

Sonra da, evet sonra da yemekten hemen sonra koltuğuna oturup ya Freud ya D.H. Lawrence okuduğunu bütün kocaları ve sevgilileri biliyordu. ‘‘Anlatsak kimse inanmaz’’ diye düşünüp sırlarını kalplerine saklamayı tercih ettiler büyük ihtimalle ve Marilyn'in gerçeğini gizlemeyi sürdürdüler.

Mezatta, Monreo'nun alışveriş listeleri de ortaya çıkmış.

Beslenme uzmanları, alışveriş listesinden yola çıkarak ünlü aktrisin genelde sebze ve protein ağırlıklı akıllı bir diyet uyguladığını kaydetmişler.

Yıllardır oynadığı "aptal sarışın" rolü ve gerçek kimliği olan "entellektüel kadın".

Bu iki hayat arasındaki uçurum Marilyn'in hayatını alt üst edip, onu depresyona sokan ve hatta intihara sürükleyen nedenlerden biri olabilir mi ?

İnsan kendinden ne kadar kaçabilir ki ?

Maalesef Marilyn'de kaçamadı.

Ve acı son...

Hafızalarımızda, 1955 yılına ait, havalandırmanın yarattığı rüzgârdan açılan elbisesi ile tebessüm eden, seksi biraz da aptal bir ifade kaldı.

Ama gerçek ne yazık ki bu değildi !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bildiğim kadarıyla marlyn monroe bipolar bozukluğu olan bi kadındı.. Birbirinden farklı davranışlar segilemesinin ve intihar etmesinin altında yatan nedenin hastalığı olduğunu düşünebiliriz.

HzBeyza 
 03.04.2012 14:30
Cevap :
Elbette, ama intihar mı? O konuda ciddi şüpheler ve cinayet olduğuna dair birçok delil mevcut. Teşekkürler yorumunuz için. Selamlar, saygılar.  03.04.2012 20:47
 

Marlyn Monroe'nun intiharıyla ilgili olarak ortaya attığınız, gerçek kişiliğiyle, sanal kişiliği arasında sıkışıp kalmışlığını intihar ihtimallerinden biri saymanız fazlasıyla orjinal, psikolojik derinliği ve altyapısı olan, ilk kez okuduğum ve üzerinde düşünme fırsatı yarattığınız bir analiz oldu benim için; hiç şüphesiz... Bu ikilik, kişilik bozukluğuna, o ikiliğin yarattığı kişilik bozukluğu da intihara yol açmış olabilir peki ala... Cemce sevgilerimle...

Cem Beraat Çamsarı 
 25.05.2011 1:31
Cevap :
Teşekkür ederim psikolojik çözümümü beğendiğiniz için. Yazıma gösterdiğiniz ilgi ve alaka için de... Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.  25.05.2011 13:01
 

Freud okuyor olması neyi değiştirir ki... Bu yazdığım aptal sarışındı anlamına da gelmesin... Keneddy dakikaları bile planlanan bir adamdı, zamanı azdı... O az zamanda da Marilyn ile felsefe yaptığını hiç zannetmiyorum!

Ali Gülcü 
 06.10.2010 23:17
Cevap :
Günümüzde kaç kişi Freud okuyor veya soruyu değiştiriyorum günümüzde kaç kişi Freud'un kim olduğunu biliyor ? Bundan 50 yıl öncesini ve aptal sarışın diye lanse edilen kadının Freud ve diğer önemli yazarları okuduğunu konuşuyoruz... Mezatta satılan herşey, Marilyn'in lanse edildiği gibi "aptal sarışın" olmadığının önemli bir kanıtı.... Kennedy ile ne yaptığına gelince... felsefe de dahil herşey eminim.. :) Selamlar, teşekkürler.  07.10.2010 8:49
 

Hiç bir zaman aptal bulmadım O'nu, asıl sarışınlara yapılan bu tuhaf yakıştırma aptallığın daniskasıdır. Tenimizin, saçlarımızın, kaşlarımızın, gözlerimizin rengini etkileyen bir çok belirleyici unsur var,bunlardan en önemlisi genler. Bunun aptallıkla ne ilgisi var, değil mi? Yazık oldu o güzelim kadına. Huzur içinde yatsın Norma. Teşekkürler, saygılar.

Güz Özlemi 
 06.10.2010 13:15
Cevap :
Çok doğru bir konuya değinmişsiniz. Acaba sarışın ve zeki kadınları bir tehdit unsuru olarak gördükleri için mi böyle bir yakıştırma yaptılar.. :) Nur içinde yatsın güzel kadın.. hala yeri boş ve bence doldurulamayacak... Teşekkürler değerli yorumunuz için, sevgiler, selamlar.  07.10.2010 14:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 559
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8282
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster