Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
641
 

Aptallar erken ölür!

Aptallar erken ölür!
 

BİR SAVAŞTAN ARTA KALANLAR (RWANDA)


“Diktatör bisiklette giden adama benzer, durduğu an devrilir.”

Adolf Hitler

Mario Puzo’nun ünlü romanı “Aptallar Erken Ölür” Las Vegas’taki kumarhane imparatorluklarında dönen iğrenç, ahlak dışı dümenlerin, her şeyin para ve çıkar uğruna yapıldığı, insan yaşamına zerre kadar değer verilmediği kaotik bir dünyayı anlatır bize. Çok büyük paraların döndüğü, insana parası ve gücü oranında saygı gösterildiği bir dünyadır orası.

Bazan ülkeler de uluslararası büyük kumarhanelere dönüşür. Dünya egemenleri mazlum milletleri kumar masalarına dönüştürerek  kanlı oyunlar, ölümcül denemeler kurgular, çok yüksek inanılmaz paralar,  siyasal olanaklar sağlayarak o ülkelerin sıradan mahallelerinden yetişmiş  liderlerini adeta kalkındırır, yoktan var ederler, dünya zenginleri arasına katarlar. Ama böylece onları tamamen avuçlarının içine alırlar ve istedikleri gibi manipüle ederler. Zamanla o ülkelerin liderleri egemen güçlerin bir kuklası, oyuncağı haline gelir. Fransız filozofu Jean-Paul Sartre “Zenginler savaşınca, önce fakirler ölür” der. Henry de Montherland ise, savaş sendromuna psikolojik açıdan yaklaşır ve insanın avlanma tutkusunun savaşma saplantısından kaynaklandığına vurgu yapar:  

“Avı seviyoruz, hayvanları yasal olarak öldürme özgürlüğümüz olduğu için. Savaşı da insanları yasal olarak öldürme özgürlüğümüz olduğu için seviyoruz. Ama, kimse bunu itiraf etmiyor değil mi?

Düşünce özgürlüğünü en büyük düşman gören ve onu “tüm kötülüklerin anası” olarak tanımlayan Hitler için ise savaş insanlığı büyüten ve kalkındıran bir süreçtir. Şöyle der:

“Ben savaş istiyorum. Benim için bu uğurda her yol geçerli olacaktır.  Benim sloganım "Ne yaparsan yap, düşmanı rahatsız et" değil,   "Her ne pahasına olursa olsun düşmanı yok et!"dir. Ben bu savaşı sürdürecek insanım! İnsanlık sonu olmayan savaşlarla büyüyüp gelişir, sonsuz barışta ise yok olur. Toplum sadece güçlü olanın karşısında –zor kullanıldığı zaman- eğilir.”

Hitler  27 Şubat 1933 akşamı Alman Parlamentosu  “Reichstag” ın yakılmasının faturasını komünist partisine keser. Hemen ertesi gün  Cumhurbaşkanı Hindenburg'a, anayasanın kişi hak ve özgürlükleriyle ilgili maddelerini ortadan kaldıran bir kararname imzalatarak, başta komünist milletvekilleri olmak üzere tüm muhalifleri tutuklatmaya, kamplara göndermeye başlar, ülkesini ve  tüm dünyayı felakate sürükleyecek sürecin düğmesine basar.

Yangının Nazilerin bir tezgahı olduğu yıllar sonra ortaya çıkacaktır. Yani diyeceğim o ki  güya Suriye’nin düzenlediği 11 Mayıs Reyhanlı provokasyonu ile “Barış Süreci” bitti,  şimdi Suriye ile “Savaş Süreci” nin düğmesine mi basıldı?  Yani şimdi biz aptallardan buna inanmamız mı bekleniyor?

Hükümet yetkililerinin halkı Aziz Nesin’in zannettiğinden çok daha aptal olarak gördüğü ortada! ABD ile Rusya barış konferansı düzenlemeyi kararlaştırmışken Suriye’nin böyle cinnetvari bir saldırıyı düzenlemesi akıl ve mantık dışı görünüyor. İsrail saldırılarına bile “lütfen” temkinli ve sınırlı bir şekilde karşılık veren Suriye neden böyle delice bir tezgaha kalkışsın ki? Bu abuk sabuk saldırının Suriye’ye hiçbir faydası yoktur. Fakat Suriye ile savaşa kalkışıp ülkede olağanüstü savaş koşulları ilan ederek kaos ortamında diledikleri gibi saltanat sürmeyi hedefleyenlere büyük faydası olacağı ve onları “kurtaracağı” ve “rahatlatacağı”  açıktır!

Süleyman Akyürek bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cevaplanması en zor soru kimin aptal kimin ise akıllı olduğu sorusudur. Ancak siz Suriyeli yöneticilerin "akıllı" oldukları sonucuna varmışsınız ve aptalca bir eylemde bulunmuş olamazlar, çünkü bu onlara bir yarar sağlamaz diyorsunuz. Oysa bence önce Reyhanlı dehşetinin aydınlanması ve ondan sonra Suriye'nin aptalca bir eylemde bulunup bulunmadığı sonucuna varmak gerekmez mi? Selamlar

Matilla 
 13.05.2013 15:15
Cevap :
Doğru söylüyorsunuz. Benim saptamam “a priori” (önsel) bir saptama. Yani salt akıl yürütme ve mantıkla bu sonuca varıyorum. Reyhanlı kırımıyla ilgili haberlere sansür kondu. Bu kuşkuları artırıyor. Bu nedenle “olayın aydınlatılması” çok daha uzun sürebilir. Bir sürü kayıp olduğu, çevre il ve ilçelerdeki hastanelerde de ölü ve yaralı olduğu iddia ediliyor. Onlar o kayıplar olmasın? Azerbaycan basın ajansı APA ölü rakamını 177 olarak verdi. Halbuki sansür olmasaydı hem deliller karartılmaz, hem de fısıltı gazetesi ortadan kalkardı.Esenlik  15.05.2013 15:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 129
Toplam yorum
: 179
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1723
Kayıt tarihi
: 27.07.06
 
 

1968 yılından bu yana dinler tarihi, mitoloji, sosyoloji, antropoloji, dinbilim, teozofi, metafiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster