Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
536
 

Araba kullanırken hangi kemeri takarsınız?

Araba kullanırken hangi kemeri takarsınız?
 

Büyük bir alışveriş merkezinin tuvaletinde pisuvara dayanmış işimi görüyorum. Reklamcıların bir oraya girmediği kalmıştı ya, tam göz hizasına çerçeve içinde ilanı çakmışlar. Erkeklerin küçük hacetlerini ayakta görebilmelerinden bil'istifade buram buram maço errrkek kültürünü amonyak kokusundan bile daha kesif şekilde pompalıyorlar.

Gözüm ister istemez ilana kayıyor. Bir prezervatif reklamı. Şöyle yazıyor: Araba kullanırken hangi kemeri takarsınız? Altında kocaman iki resim. A şıkkında pantolon kemeri, B şıkkında emniyet kemeri resmi var. Arabayla üç takla atalı daha üç gün olmuş. Ölümden dönmüşüm, emniyet kemeri hayatımı kurtarmış. Cevabım elbette ki B şıkkı olacak. Ama o da ne? Alttaki küçük yazıda diyor ki; A şıkkını işaretlediniz değil mi? Ne de olsa erkek adamsınız. Erkek adamın kitabında korkmak yoktur. Emniyet kemeri takmakla korkaklığı aynı kefeye koymuşlar. Vay be! Felsefeye bakar mısınız? Son noktayı ise, "ama sen yine de bana bir şey olmaz deme" cümlesi ile koymuşlar.

Sosyal sorumsuzluk projelerinde açık ara birinci olabilecek bir çalışma. Üstelik markanın sahibi Türkiye'nin en köklü ve saygı duyulacak holdinglerinden biri. Spora ve sanata harcadıkları paranın haddi hesabı yok. Acaba nasıl olur da böyle sorumsuz ve yanlış yönlendirmelere çok açık bir reklama izin vermişler? Trafik bilincinin yerlerde süründüğü, emniyet kemeri takmadığı için bir çok insanın yok yere öldüğü bir ülkede böyle bir mesaj vermek hangi reklam dahisinin işi acaba?

Bu reklamı çiziktiren çömez metin yazarı ve bu şirketin marka yöneticilerine şöyle bir teklifim var: Gelin birlikte otomobille bir yolculuğa çıkalım. Ben korkak bir adam olduğum için, emniyet kemerimi takayım. Sizler ise kitaplarınızda korkmak olmayan errrkek adamlar olarak pantolon kemerlerinizi.. Ben nasıl olsa araba devirme ve takla konusunda tecrübe kazandım. Arabaya bir kaç takla attırayım, sonra arabadan çıkabilirseniz oturup kampanyayı yeniden gözden geçirelim.

Son olarak benim mesajım şudur: Prezervatif bir doğum kontrol aracıdır. Erkeklikle, delikanlılıkla, kitapla, raconla alakası yoktur. Kaldı ki gerçek delikanlıların kitabında da kılıf takmak yoktur. Hadi bakalım bunu da siz analiz edin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sn. Ali Saydam da 18 Haziran 2007 tarihli Akşam'da bu konuyu işlemiş: http://www.aksam.com.tr/yazar.asp?a=81047,10,152

Cybero 
 24.03.2008 14:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1125
Kayıt tarihi
: 05.07.06
 
 

Tevellüdüm 1970, evliyim ve bir oğlum var. Nedense iflah olmaz bir muhalifim. Doğma büyüme İstanb..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster