Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
2581
 

Arabalar

Arabalar
 

Oğlum Umut arabalara çok düşkün çoğu erkek çocuklar gibi. Tabii ki " Arabalar " filmi vizyona girince, 4 yaşında olmasına rağmen annesi kolundan tuttuğu gibi sinemanın yolunu tuttular. Evde günlerce Mater, McQueen ve Sally konuşuldu. Radyatör kasabası ve piston kupası heyecanla anlatılıp yerlerde yuvarlanmalar ve heyecanlı zıplamalar günlük hayatımızın parçası haline geldi.

Umut anlatırken o kadar heyecanlı ki, ben de görmediğim halde filmden heyecanlanır olmuştum. Tabii ki heyecanlı yarış ve tüm karekterlerin seyirciler ve sinekler dahil hepsinin araba olduğu da... Ne zaman film karekretlerinin adı geçse, oğlum "baba oyuncağını alalım" demeyi de ihmal etmiyordu tabii. "Sally Mc Queen’nin sevgilisi" demişti oğlum, ben de aşkın romantizmin de ihmal edilmediğini anlamıştım.

Umut’un arabalar filmi ile ilgili hikaye dinlemeyeni kalmadı ailede. Tabii ki yeni yılda vcd filmi de hediye olarak geldi. Umut’la birlikte heyecanla tekrar tekrar izlemeye başladık yerimizde duramayarak.

Kazanmak her şey değildi, dünyanın parlak ve sıradışı olmaktan çok sıradan olana, dostluğa ve insani olana daha çok gereksinimi olduğunu ilk başta gözüme sokmuştu film.

Kibirli McQueen, dostluğu, sevgiyi, paylaşmayı ve romantizmi öğrenip bize de öğretiyor insani değerlerin tadını. Petrol şirketlerini nazikçe eleştirmeyi de unutmadan. Tüm bunları yaparken de çocukların en çok sevdiği oyuncak olan arabalarla yapmaları muhteşem bir buluş. Yönetmen ve senarist olan John lasseter ve Joe Ranft teşekkürler.

Siz de çocuklarınıza yaşamın, kazanmak, kibir ve hırstan öte bir şey olduğunu öğretmek isterseniz bu filmi arşivinize ekleyin. Tabii ki filmin sonunda McQueeen’nin duygusal final sahnesinide hayal ederek. O final ki, muhteşemdi! Kazanmaktan öte bir dosta yarışı bitirtmek daha güzel duygular yaşatacaktır size de. “Bence kral son yarışını bitirebilmeli, kupa dediğin boş bir kase....”

Diğer yandan arabaların geçmişten günümüze tarisel serüvenini sunması ayrı bir hoşluk. Eski bir klasik olan ve yarış şampiyonu Hudson Hornet araba Doc Hudson taktikleri ve öğütleri Mc queen’e yol gösterir. Mater’in hayalide gerçek olur sonunda. Mizah mater’ın şakaları ve traktörlerin şahsına yüklenmiş. Dostluk ve dayanışma tüm kasaba sakinlerinin ortak bir yanı...

Film bittiğinde karı koca olarak yolunu kaybetmiş çift, hala inatçı koca yolu birilerine sormakta direniyordu. Sanırım hala da yolu arıyorlardır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim oğlumun da severek izlediği bir filmdi.Hatta odasının duvarlarını film kahramanlarının resimleri süslemek de.Çok güzel anlatmışsın filmi eline sağlık:)Gün içinde okumuş ama yorum yazamamıştım,şimdi gazetenin ilk sayfasında görünce yazmadan edemedim:)Seni okumak büyük keyif benim için.İyi akşamlar.

Doğa 
 05.01.2007 21:39
Cevap :
senin yazılarını okumak da benim için büyük keyif sevgili nadire. ayrıca dostluğun içinde sonsuz teşekkürler.  06.01.2007 16:00
 

Kim derki bir animasyon filmi çocuğunuza ve size bir şeyleri öğretecek diye? Bu film güzel bir örnek buna. Biz de 4 yaşındaki oğlumuzu alıp gitmiştik. Önce biraz ağır gibi geldi konusu ama zamanla tekrar izleyerek daha bir anlaşılır oldu. Her ne kadar oyuncağıydı kitaplarıydı derken bir tüketim yaşatsa da bize böyle işe yarar eğitici tüketime can feda. Ben de szin vesilenizle tavsiye ediyorum. Hatırlattığınız için teşekkürler.

Gülün içinden 
 05.01.2007 16:19
Cevap :
çok teşekkür ederim, tüketim çılgınlığı ne yazık ki dönemin gerçeği.  06.01.2007 16:01
 

Gerçekten büyük küçük herkese öneririm. Benim de 5 yaşındaki oğluma yaklaşık 2-3 ay önce bir kitabı hediye geldi okuduk çok beğendik. Bu yılbaşı da vcd si gelince aile boyu seyrettik ve inanırmısınız bizim ufaklıktan çok eşimle ben seyrettik :)

drgayemm 
 05.01.2007 15:01
Cevap :
gerçekten hoş bi film. çok teşekkür ederim yorumunuz için.  06.01.2007 16:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2647
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster