Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '08

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
269
 

Arabanın camalarını indirdi

Arabanın camalarını indirdi
 

araba


Balkonda sigara içiyorum. Yan komşumuz Hidayet teyze tahra ile çalı kıyıyor. Çalılar ilerimizdeki bir koparatif çalışmasında kesilen ağaçlardan. Oraya beş yüz dairelik inşaat yapılıyor. Ağaçlar sahipsiz olduğu için Hidayet teyze de gidip getirmiş. Bunu annemden duydum. Bu kadınlar işine hep bilir zaten. Yadırgamadım. Çünkü Çumra’da kanal çalışmalarından bahçemize hem annem, hem ben toprak taşıdım. Hidayet teyzenin lise üçe giden Sevda isminde bir kızı, ilk okul beşe giden İbrahim var. Hidayet teyzenin kocası Konya’da manav. Adı Mevlüt. Komşumuz iyi biri. Anneme arkadaş. Bir şeye ihtiyacı olunca bize gelir ister. Genelde biz pek istemiyoruz. Çünkü lazım olacak her alet edevat bizde var.

O yüzden çok talep görüyoruz. Karşımızda Cemil dayı dediğimiz seksen yaşlarında iri yapılı bir komşumuz var. Eşi Emine teyze. Oğlu Avrupa da işçi Adı Kazım. Kazım bir gün izne geldi. Arabası evimizin hemen önünde park halinde. Sabah ayrı yaşayan eşi gelip taş ile arabanın camlarını indirmiş. Kazım. Şikayetçi olmuyor. Karısına “gel beraber memlekete gidelim.” Diyor. O “git ben senle bir yere gelmem.” Demiş. Çünkü Kazım nikahsız bir ecnebi kadını ile yaşıyormuş. Ama Kazım ayrı yaşadığı eşine “ben senle yaşamam. Yine de bir ihtiyacın olursa çekinme söyle.” Diyormuş. O kadının her ihtiyacını nafakasını filan veriyormuş. Kazım arabasının camı kırılınca saklamak için bizim garajı kullanmaya başladı. Onunla tanışmak istedim. Balkondayım. O geldi. “Merabalar.” Dedim. Kazım “gel bize. Çay kahve içeriz.”dedi. “ Sağol. Rahatsız etmeyeyim. Dedim. İsrar etti. Kibarca geri çevirdim. İnsan anatomisini bilirim. Kazım’ın silüeti alkol kullanan bir yapıda. Galiba sürekli iççen biri. Değilse o alkoliklere mahsus silüeti olmazdı.

Tuna Mustafa YAŞAR, 19 Nisan Çarşamba 2008

Tuna M Yasar bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Tuna Mustafa..Senin anıların Kırsal yaşama öznediriyor insanı.. komşuları tanımak..kimin nasıl özellikleri var bilmek Metropollerde çok zorlaştı.. Doğalki bu sistem güvensiz hale getirdi insanları, hepimizi..Anılarını "iyi insanlar anlar merak etme" derim.. selamlarımı saygılarımı eklerim..

yucel evren 
 16.04.2008 13:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 72
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 477
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

İlköğretim mezunuyum. Müzik dinlemeyi severim. Çalışmıyorum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster