Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '21

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
25
 

Arabesk, pop, caz, alaturka

  • "Ben sende yaşadım seninle tattım böyle bir aşkı"


"Şunu bil ki! Bir sonraki “Merhaba”ya kadar yavaş yavaş öleceğim..."

Yukarıdaki bu iki cümle de iki farklıdilde söylenmiş, her iki dilde de kült olmuş parçaların dizeleri... ‘Ne kadar arabesk ‘ diyorsunuz sanırım şu an! (Literatürde “Arabesk kelimesinin farklı anlamları mevcut olsa da ben burada kaderci ve karamsar müzik türü olarak aldım.)

Kültürümüzde arabesk veya fantezi müzik dinleyen insanlara, neden olduğunu anladığım fakat içimde anlamlandıramadığım bir “Kıro” yaftasıyapıştırılıyor. Oysa ki, arabesk başlıbaşına bir kültür! Arabesk müzik dinleyen ve seven insanlardan fersah fersah kaçıldığına tanık oldum bir kaç kez! Hatta ‘Cool‘ takılan çoğunluk, şöyle bir “Ighhh!" deyip, yüzlerini buruştururlar. Gerçi biraz da olsa hak vermek gerek onlara. Bizim milletimiz her konuda olduğu gibi, bu konuda da sınırları zorlayan, hatta ‘Ya benimsin, ya kara toprağın’modunda kendini façalayan değişik bir millet! Halbuki tezata bakın. Sevip de alamadıkları, kavuşamadıkları için, kimseye zarar vermeden, utanarak sıkılarak yazılmış sözler...Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Cengiz Kurtoğlu, Ümit Besen ve sayamadıklarım...Ne bir cahilce davranış sergilemişler ne de isimlerine leke getirmiş bu değerli sanatçılar. Bu eğitimsiz çoğunluk ise bu güzel insanların emek emek yanyana getirdikleri dizeleriyle psikopata bağlayıp ya kendilerini kesmişler ya da sevdiklerini! Ve ne yazık ki, müziğin diğer türleri ile ilgilenen insanların bi’nevi arabesk müzikten uzaklaşmalarına sebep olmuşlardır.


Aslı Fransızca "Ne Me Quitte Pas" olan ‘If You Go Away’ parçasının öyle sözleri var ki! Bizim arabesk müziğimizin sözlerine taş çıkartır. Defalarca dinleseniz bıkmazsınız. Lafı getireceğim nokta: İnsan geniş olmalı, kucaklayıcı olmalı, hiçbirşeyi veya kimseyi dışlamamalı...Ben şahsım adına söylüyorum. Arabesk müziği de seviyorum fantazi müziği de diğerlerini de yani kısaca “Arabesk, pop, caz, alaturka...”

Ya! Aslında ben konuyu yine aşka getireceğim ucundan kıyısından... Huyum kurusun! İçinde AŞK olmayan, geçmeyen hiçbir eseri dinlemekten, okumaktan, izlemekten zevk almıyorum. Unutulmaz sinema filmi "Eşkiya" nın aklımıza çivilenen repliklerinden olan:

Hayatın Aşkın karşısında ne önemi var? sözleri gibi!

...

Arabesk veya fantezi müzik dinleyenlerde saptadığım bir durum var! Aşkı en alasından yaşamış ve hatta yaşadıkları aşk onları belli bir süre onursuzlaştırmış, yok etmiş ve tekrar yoktan var etmiştir. İlk başlarda salya sümük ağlatan parçaları acınız küllendikçe ağlamadan dinlemeyi öğrenirsiniz. Kendimden biliyorum! Öyle ki, ‘Hayret nasıl oldu da ağlamadım ulen!’ diyorsunuz.
Şimdilerde Coşkun Sabah bana taktı! Ne zaman arkadaşımın arabasına binsem “Bizim Bu Şarkı”çalıyor. Coşkun Abi! Ben daha gencim, Etme eyleme! diyorum. Eve geliyorum, dilimde bu şarkı! (bu arada Coşkun Sabah’a saygılarımla)


Neyse! Konuyu uzattım, dağıttım. Toplayayım. Şuna inanın! En cool görünen takım var ya! Karizmayı çizdirmemek için gizli gizli arabesk fantezi dinliyor ve acı çekiyorlar! Yapmayın Ulen! Acı çekmek özgürlüktür...
Ve Nokta!


Aşka saygıduymayanı
Derdimize dert katanı
Bizi her gün ağlatanı
Cehennemde yak sen Taaaaaaaaaaaaanrım!

 

Melike ÇELİK

 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 47
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 282
Kayıt tarihi
: 02.07.11
 
 

1980 yılının buhranlı Ankara' sında gözlerimi dünyaya açmışım. Babamın işi nedeniyle çocukluk yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster