Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
403
 

Araç sahiplerinin dikkatine!

Araç sahiplerinin dikkatine!
 

İstatistikler herkesçe malumdur. Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarında büyük çoğunluğunun suçlusu sürücülerdir. Aşağılık duygusu ile yoğrulmuş yurdum insanının direksiyonu ele geçirdiğinde trafik canavarına dönmesi hiç de sürpriz değildir. Devletinse bu, sanki işine gelir gibi hiçbir somut iyileştirme çabası gösterdiği söylenemez. Nedense sorunları çözermiş gibi yapmak, etrafından dolaşıp her sorunu rant kapısı haline getirmekte üzerimize yoktur.

İşte size sorunun yanından dolaşma ile ilgili yeni önlem. Araç muayene süreleri kısalacak. Muayene edilen araçların neredeyse yarısının ‘ağır kusurlu’ çıkması üzerine Trafik Eylem Planı hazırlandı. Buna göre muayene kriterlerinin ağırlaştırılması ve muayene aralıklarının düşürülmesi öngörülüyor.

“Son yıllarda ‘özel sektör aracılığı’ ile gerçekleştirilen araç muayene işlemleri sonucunda, muayene edilen araçların neredeyse yarısı ‘emniyetsiz ve ağır kusurlu’ çıktı. Buna göre, trafikte seyreden her iki araçtan birisi emniyetsiz ve ağır kusurlu olarak kullanılıyor. Eylem planının hazırlıkları aşamasında yapılan çalışmaya göre, 27 Mart 2012 tarihi itibariyle 12 milyon 852 bin araç muayene edildi. Söz konusu araçların, 5 milyon 218 bininin ilk muayenede, ‘emniyetsiz ve ağır kusurlu’ olduğu belirlendi.

Yani gerçekleştirilen ilk muayenede, 100 araçtan 41’i ‘kullanılması sakıncalı’ bulunarak, muayenesine onay verilmedi.”

Bir defa şuna dikkat çekmek isterim. Muayenede benim aracımın kalorifer açma kapama düğmesi arızalı diye onay alamadım, gittim yaptırdım. Yani öyle ağır kusurlu araçların trafikte dolaştığı, hele bu oranın %41 olduğuna şahsen inanmıyorum. Giderek doymakta olan otomobil piyasasını canlandırmaya yönelik bir atak gibi görünüyor.

Bir diğer soru da bunca zamandır madem trafikte bunca ağır kusurlu araç var neden önlem alınmadı?

Her ne olursa olsun olan yine vatandaşa olacak. İmkânı olan veya imkânını zorlama imkânı olan yeni araç alıp beylerin cebini kuvvetlendirecek, Muayeneden geçiş için yurdum insanının pek becerdiği bazı yöntemler devreye daha çok girecek. Yani olan yine sıradan vatandaşa olacak.

İzmir 2012-08-03

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Osman Bey. Aslında üç ayda bir muayene yaptırma zorunluluğu getirseler, ne kadar güzel olur. Alman şirketinin cebi para ile dolar! Selamlar..

Mesut KARİP 
 11.08.2012 13:32
Cevap :
Merhaba Mesut bey. Aman birileri duymasın . Halkım böyle istiyor der yaparlarda:))) Saygı ve selamlar...  11.08.2012 19:19
 

Niyetin arkasındaki gerçek amacı bilince anlayınca rahatsız oluyor insan. Böyle sabit bir gelir elde etme faaliyet alanınında süreyi kısaltarak geliri elde etmek tam anadolu şark uyanıklığı işidir. Gerisi ise boş mavaldır. Elinize sağlık,Esenlikler dilerim.

Nizamettin BİBER 
 05.08.2012 15:03
Cevap :
Merhaba, Devir bizim diyorlar. Aksırıncaya, tıksırıncaya kadar yiyeceklermiş. Saygı ve selamlar...  05.08.2012 23:07
 

Beylerin cebi para gördü ya... Kendileri muayeneye girmelerine gerek kalmadan satıyorlar araçlarını nasıl olsa... Özelleştirdikleri muayene istasyonlarının da karnı doymuyor olmalı ki muayene aralıklarının sıklaştırılmasını talep ettiler. Bu demektir ki halihazırda var olan kuyruklara yeni kuyruklar eklenecek. Oysa bu yolu, yöntemi denemeden önce uzayıp giden bu kuyrukları çözmeleri lazım gelirdi. Millet en az bir gününü (bu bazen iki üç günü bulabiliyor sözü edişen sorunlu araçlarda) bunun için harcamak zorunda mı?

Ayrıntıda gezinmek 
 04.08.2012 21:59
Cevap :
Merhaba, Genel olarak baktığımızda emperyalist işbirlikçilerinin büyük bir telaş içinde olduklarını görüyorum. Ceplerine ne görseler dolduruyorlar. Hayır olur inşallah. Saygı ve selamlar...  05.08.2012 12:26
 

30 yılda, teröre 50 bin, trafik kazalarına 150 bin kurban verdik. Trafik meselesi kimsenin umurunda değil. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 03.08.2012 13:40
Cevap :
Merhaba, Muhakkak ki kimsenin umurunda değil. Muhakkak bir badem bıyık yeni oto işine girmiştir. Saygı ve selamlar...  03.08.2012 19:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1611
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster