Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Eylül '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
15208
 

Aracılar, tefeciler vatandaşı soyuyor. EK-1 Rezaleti.

Aracılar, tefeciler vatandaşı soyuyor. EK-1 Rezaleti.
 

Ek-1...İşte soygun malzemesi ...


Bilgisayarların yaygınlaşmasıyla tarihe karışan daktilolar, 'devlet desteğiyle' ayakta duruyor.

Bu bir soygun...

Bu bir aldatmaca...l

Bu bir çağdışı uygulama...

Bu ,''Vatandaşı kazıklama operasyonudur.''

Devletin ,iktidarın,muhalefetin iki gözünü kapattığı ''bile bile lades soygunudur.''

Araç muayene istasyonlarına,şoförler odası EK-1 verme birimi,vergi -temiz kağıtı- alma ,sızdırmazlık raporu alma ,eksoz muayene raporu alma vb.birimlerini açtırmamanın nedeni de birilerinin haksız kazanç sağlamasına göz yummaktır.

Kısaca,göz göre göre, Makine Mühendisleri Odası(Sızdırmazlık raporuyla)...Şoförler Odası Ek-1 vb. belgelerle, sigorta şirketleri zorla aracılık yapıp fahiş fiyata belge doldurma ,eksoz muyene istasyonları vereceği raporlarla vatandaşa işkence yaparak düpedüz soyup soğana çevirmektedir.Trafik şubeleri, alım, satım, muayene ve ruhsat yenileme için gereken EK-1 belgesinin yalnızca daktiloyla doldurulmasını şart koşuyor. Her yıl 1 milyonu aşkın sürücü, arzuhalcilere ya da trafik müşavirlerine her belge için 10-20 TL ödüyor.

Nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinden vergiye kadar hemen her alanda e-devlete geçildi. Pek çok işlem, devlet dairesine gidilmeden internetten halledilebiliyor.

Ancak teknolojinin sınırları zorladığı günümüzde öyle uygulamalar var ki vatandaşa adeta 'pes' dedirtiyor. Her uygulamayı bilgisayara aktaran devlet, araç ruhsat işlemlerinde sürücüleri daktiloya mecbur bırakıyor.

Trafik şubeleri, ruhsat yenileme, muayene ve alım-satım işlemlerinde istenen Ek-1 belgesinin daktiloda doldurulmasını şart koşuyor. Aksi halde kabul etmiyor. Bürokrasinin teknolojiye direnişinin maliyeti ise yüksek. Bir milyonu aşkın araç sahibi arzuhalcilere ya da trafik müşavirlerine belge başına en az 10–20 lira ödüyor.


Vatandaşın ruhsat ve trafik sigortasındaki bilgilerinin aynısını daktiloyla forma yazan arzuhalciler, her işlem için 15-20 TL para alıyor. Yılda 1 milyonu aşkın araç sahibinin EK-1 belgesi doldurduğu düşünüldüğünde ortaya 15-20 milyon liralık bir pazar çıkıyor.

Devlet, EK-1 belgelerinin dışında Milli Eğitim Bakanlığı personel kartı müracaat formlarının da daktiloyla doldurulmasını şart koşuyor. Öte yandan nikâh işlemleri, evlilik dosyası ve özel güvenlik soruşturma formlarının da yalnızca daktilo ya da pilot kalemle doldurulması isteniyor. Silah ruhsat istek formlarının ise sadece daktilo ya da bilgisayarla yazılması şart.
Devletin daktilo mecburiyeti, en çok trafik tescile işi düşen vatandaşı mağdur ediyor.

Yeni ruhsat alımı, devir, yıpranan ya da kaybolan belgelerin tekrar çıkarılması, hurdaya ayırma, trafikten çekme, LPG dönüşümü ve renk değişimi gibi çok sayıda işlem için gereken EK-1 belgesinin mutlaka daktiloyla doldurulması gerekiyor.

İl ve ilçe emniyet müdürlüklerinin internet sitelerinde, trafik işlemleri için gerekli belgelerin altında 'Belgeler daktiloyla doldurulacak' notu yer alıyor.
EK-1 belgesi Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından basılıyor ve illerdeki bağlı odalara gönderiliyor. Bu belgeler sürücülere 1 TL'ye satılıyor. Ruhsat işlemlerini yaptırmak isteyenlerin belgeyi doldurmak için mecburi durağı trafik müşavirlikleri. Bu işyerleri belgeleri daktiloyla doldurarak karşılığında 10 ile 20 TL arasında ücretler alıyor.

EK-1 formu için bilgisayar yazılım programı da geliştirildiği belirtiliyor. Ancak işyerleri bu programları kullanmak yerine belgeleri daktiloyla doldurmayı tercih ediyor. TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Karayolları Trafik Yönetmeliği'ne göre EK-1 formunun, 'üzerindeki bilgiler tam, okunaklı ve örneğine uygun' şekilde doldurulmasının yeterli olduğunu belirterek, "Bu husus, formu doldurma işinin daktilo ile olabileceği gibi elle de doldurulabileceği anlamına geliyor." yorumunu yapıyor.

Ancak uygulamada durum tam tersi. Bu belgelerin satışını yapan İstanbul'daki bir şoförler odasının yetkilisi, Emniyet'in elle doldurulan formları kesinlikle kabul etmediğini belirtiyor. Aynı yetkili EK-1 belgesini sürücülerden çok, toplu olarak trafik müşavirliklerinin aldığına dikkat çekiyor. Sürücülere 1 TL'ye satılan bu belgeler trafikçilere toptan 45 kuruşa satılıyor.

Sürücülerin rahatlıkla yapabileceği belge doldurma işleminin daktiloyla para ödenerek yaptırılması eleştirilere sebep oluyor.

..........

Bu rezalete son verecek olan iktidardır...hükümettir...

Tepkisiz olan vatandaş her türlü sömürüye açıktır.

Hakkını aramaktan aciz insanlar her türlü kötü yönetilmeye müstehaktır.

Demokrasi adı altında yönetilen bir ülkede sömürülmek nasıl olur ?..

İşte böyle olur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu tür yazıları çok yararlı buluyorum. Hem tüm açıklığıyla sorunu ortaya yatırıyorsunuz, hem de çözüm önerileri sunuyorsunuz. Üstelik sözü eğip bükmeden adres vererek bunu yapıyorsunuz. Böyle yazılar gazetelerin tüketici köşelerinde bu denli cesurca yazılabilseydi keşke. Elinize sağlık. Selam ve saygılar.

Güz Özlemi 
 06.09.2011 9:13
Cevap :
Dün, sabah erkenden sızdırmazlık raporu almak için Karayolları Müdürlüğüne gidip sıraya girdim.Araçlar ,trafiği aşırı derecede tehlikeye sokacak biçimde ,çok yoğun akışı olan Çanakkale yolu üzerinde ana cadde kenarına dizilmişlerdi.Tepki gösterdim ve karayolları müdürlüğünün 10 bin metrekarelik bahçesi boş dururken araçlarımızı buraya almayı önerdim.Kuyrukta KOYUN gibi süzülen vatandaşımı bir türlü harekete geçiremedim.Ben arabamı içeri aldım ve en ön sıraya yerleştim.Beş dakika sonra tüm'' koyular'' ,bahçeye girip sırayla arkama dizildiler...Muayenemi yaptırıp ayrılırken hepsişne el salladım...Yine ''TIK '' yoktu hiçbirinden...Buradakilerin birçoğundan ,Genetiğimin farklı olduğunu biliyordum...At ,binicisine göre kişniyor...Toplum,layık olduğu biçimde yönetiliyor...Tepkilerimin faydasını gördü vatandaşım...İşte !...Birçok TÜV istasyonuna Gaz ölçme aleti yerleştirdiler...Ağlamayana meme yok...Teşekkürler...saygılar...  06.09.2011 15:19
 

"Böyle başa, böyle tarak, böyle sırta böyle kötek" Her şey bilinç meselesi. Dökme su ile değirmende un öğütüyoruz. Onun için de "dökülüyoruz" Asırlık ihmaller, işte böyle, dediğiniz gibi kıçımızı tırmalar. Kenarına bak, bezini al. Anasına bak, kızını al. Ellerine sağlık.

Muzaffer Cellek 
 05.09.2011 10:10
Cevap :
Sevgili Üstadım.Merhaba...Ham keleklerin yoğun olduğu tarlada karpuz geç olur...Keleklerin parasını da meleklerle yerler...Siz,benden çok gün gördünüz...Biz yazdıkça başımız derede girdi;hakkını savunduğumuz sömürülenler tarafından sırtımızdan bıçaklandık.Genlerimizden gelen yazma,sorgulama,çözüm üretme,hırsızın ensesinde soluma,bilumum koruma,kollama,hatasız sollama,böyyük başlara mektup yollama;zalimi sallamama,hiciv,yergi ,taşlama;biraz da haşlama yaparak yolumuza devam ederiz..''Böyle gelmiş,böyle gider...''diyenlere de selam;yazmaya devam...Teşekkürler...Selam ve saygılarımla...  05.09.2011 12:48
 

Ana sayfamda ki blog ajandamın içinde 76-77-78 sıradaki yazılarım bu yazdığınız konuyla alakalı yazıdır. "Araban var mı sana müstahak!" bu yazılar yüzünden, polis olduğunu söyleyen biri telefonumu nerden bulmuşsa beni aradı. Bana ağız dolusu küfür etti! Bende kendisine kibarca kat kat söylediklerini iade ettim:(( Telefondan telsiz sesi geliyordu. Telefonunu araştırdım numara herhangi bir isme kayıtlı değildi. Ülkenin üzerine çökmüş bürokrasi gerçeği varken kurtulmamız biraz zor. Kaldı ki, yapılan her yenilik için "Hayır" deme gibi, muhalefet tarzı bir alışkanlığımız var! İsim vermeyeceğim, adam bir kamuda müdür. Yasa çıkmış insanların vergi borç faizleri silinmiş anapara 18 ay taksite bağlanmış dışarıda kuyruk var. Müdürümüz yasayı çıkarana küfür ediyor (!) onu gören diğer memurlar da aynı kanaldan! Bu gün, TSK veya başka bir kamu kuruluşundan birini Silivri ye gönderdiler mi yağlarım eriyor! Beter olsunlar beter! Kim ki onlara avukatlık yapıyor, onlar da aynı kanaldan! Selamlar...

M.Talip Girgin 
 03.09.2011 19:31
Cevap :
Talp Bey,malumunuz ,İmam gazlarsa cemaat tozu dumana katar:)) Terazisi tezekten olanın gramları moktan olur...Denetimin olmadığı;basiretsiz salağın amir olduğu;tepkili adamın enayi sayıldığı yerlerde,çingeneye beylik verilirse,önce anasını keser. O müdür,o makama,onun bunun neticesini tarayarak geldiğinden kuyruğa giren insanları kedi sanıp kendisini aslan sayar.Amirinin yanında da bir yaralı kedi olur...Memuru da yalaka olduğundan onunla dans eder...Alışmışlar ense yapıp yatmaya;yattığı yerden maaş almaya;bedavadan 10 gün bayram yapmaya;sümen altından rüşvet almaya...Zoru gördü mü kaçacak delik arar...Yarası olan telefondaki polis de epey gocunmuştur.Varsın gocunsun...Bu memleket yamukların ,basiretsizlerin,aymazların egemenliğinde tangur-tungur yürütülüyor...Kör tuttuğunu öperek gidiyor...İşte gerçek ...Lâçkalığa bakın...Bayramda trafikte ,140 ölü...Her gün 3 şehit...Onurlu kişiler istifayı erdem sayar...Kaşalotlarla daha çok çile çekecek bu halk...Ta ki mirasçıları uyanana dek !.  05.09.2011 12:58
 

Toplum olarak heşeyi kazanca döndürmeyi o kadar çok seviyoruz ki, bu zincirin kırılması maalesef çok zor..:((( Saygılarımla...

SELVİ 
 03.09.2011 10:46
Cevap :
Aslında modern TÜV istasyonları çok iyi oldu.Birçok tefeciyi,rüşvetçiyi ortadan kaldırdı.Fakatbu Makine müh.Odası.Şoförler odası gibi haraçcı kurumların tekelinden çıkamadık.Bir LPG dönüşümü yapan araç ruhsat labilmek için şu işkence handikaplarına katlanmak zorunda:1-Sızdırmazlık raporu için makine müh.odasına...2- Aracı tefecilere Ek-1 doldurtmak için 3-Eksoz Emisyon istasyonu 4-Vergi dairesi 5-TÜV istasyonu 6- Trafik şubesi ...Bu ALTI çeşit işkence merkezini bir araya toplamak çok zor değil...Ama tepkisiz ve kültürsüz toplumun layık olduğu bu muameleye ,maalesef bizim gibi duyarlı ve tepkili insanlar da arada kaynayıp KATLANMAK zorunda kalıyor..DEĞİŞİM ve EĞİTİM şart...teşekkürler...saygılarımla...  03.09.2011 14:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1522
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1597
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster