Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Temmuz '16

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
862
 

Araçlardaki hız limiti güvenli sürüş hızıdır, ne olursa olsun dersen istediğin gibi git

Araçlardaki hız limiti güvenli sürüş hızıdır, ne olursa olsun dersen istediğin gibi git
 

Hız limiti şehir içi 50, şehir dışı 90 km. İnsanlarımızda “Araç bu kadar hızlı gidebiliyor ya da trafik bu kadara hıza izin veriyor” algısı oluşabilir. Şehir içi 50 km hız limiti olan bir araç istense 150 km de gidebilir ama senin 50’le gitmen isteniyor.

Yarış pistinde 250-300 km’lerden bahsediliyor. Yani araçlar bu hızla da gidebiliyorlar. Ancak yollar pist değil. Pistte yol adı üzerinde pist. Sürücü pilot. Araç bu iş için dizayn edilmiş ve dediğimiz gibi orası yol değil yarış pisti.

Arabanın yapacağı azami hız başka, senin yapabileceğin hız başka. Bir de aracın aslında 150 hatta 200 km hız da yapabileceğini söylüyoruz. Tamam, bu doğru ama 90 km ile gideceksin denilmesi “Bu araçlar ancak bu hızla güvenli gider” anlamındadır.

Tabi bu, araç açısından böyle. Bir de sürücü ve yol var. “Ancak bu hızla gidilirse araç kontrol edilebilir” deniliyor. Bu km rastgele tespit edilmemiş. Sürüş tekniği ile ilgili bilimsel çalışmaların sonucu.

Kişi bu kadar sürati mi(şehir dışı 90 km) kontrol edebilir? Saatte 200 km.yi kontrol edemez mi? Çok özel imal edilmiş bir araçla gitmiyorsun, bu araçlar böyle. Tecrübesi ortada, kazaların çoğundan hız sorumlu.

Tabii ki yol ve arazi şartları (belki rüzgâr, yağmur vs de)belirleyici. Otobanda 110 km örneğin. Şehir içi yolların durumu ortada, bence 50 bile fazla. Cadde ve sokaklarda insanlarla arabalar yan yana gidiyor. Her an yola çıkan birine çarpman olası. Saniyelik refleks de zor. Belki çarptıktan sonra durursun.

Ya nasıl gidersen git, bu hız sınırları senin kendi güvenliğin ve diğer insanların güvenliği için. Denenmiş, bu arabalarla bu yollarda bu kadar. Ama bu, bu hızda gidilir anlamına gelmez. Özel yollar, özel sürücü, özel dizayn edilmiş araç durumunda hız limitleri değişir. Ben insanların daha yüksek hızları kontrol edebileceğini düşünüyorum.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

4 dönem ulaşım dersi görmüş biri olarak ben bu eğitim yapısı ve algısı ile Ülkemizde trafikte yine de çok az kazaların olduğunu düşünüyorum!

Nizamettin BİBER 
 26.07.2016 20:52
Cevap :
Ben de öyle düşünüyorum ama bize karamsar diyorlar.  28.07.2016 19:28
 

Hemen her ülkenin hız sınırları bu oranlarda! Hız sınırı olmayan otobanlar da var Avrupa’da; ama kendi canını düşünmeyen bir çılgının diğer sürücülere kasti nedir bilinmez! Bir de şunu anlamam hiç: Saatte 200’le, 300’le gitmek benim ritüelim değilse, uygun yollar yoksa ve de cezalar ağırsa öyle güçlü bir araba almanın gereği nedir ve daha da ötesi, her gün daha güçlü ve hızlı bir araba üretmeyi firmalar neden maharet sayar? Üretilen tüm arabaların km saati max 120 olsun, daha hızlı gitmesin! En küçük Hyundai’nin km saati 220’yi gösteriyor, gel de anla! Antalya sokaklarındaki Ferrari, Porsche’ler İstanbul’da yok. Her biri 400-500 beygirlik canavarlar ve sokaklarda 30-40 km hızla dolanıyorlar:) Her birine verilen parayla 20 tane Hyundai alınır ve yine aynı süratle seyredersin. E tabii, kiminin mötü koltuk seçer:) Sabır ve selametle.

Ata Kemal Şahin 
 26.07.2016 15:23
Cevap :
Yorumunuzda konunun farklı bir yönünü ortaya koymuşsunuz, çok güzel olmuş.Benim de işin bu yönü aklıma gelmemişti doğrusu. Zaten siz yorum olsun diye yorum yazmıyorsunuz. Her yorumda mutlaka konuyla ilgili bir ayrıntıyı dile getiriyorsunuz.  28.07.2016 19:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4731
Toplam yorum
: 12761
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster