Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
879
 

Aradaki 7 farkı Bulun!

Aradaki 7 farkı Bulun!
 


*Ankara’da bazıları çocuk olmak üzere 9 kıza tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklanan Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Şahin Öğüt’ün 2001’de de yine aynı suçtan yakalandığı halde babasının emniyet müdürü olmasının etkisiyle gözaltına bile alınmadan yargılanıp beraat ettiği öne sürüldü. Tekrar yakalanmasında önemli bir rol oynayan davanın mağdurlarından F.O.’nun ifadesine göre ise; Ankara Ağır Ceza Mahkemesi kendisinin “bakire olmamasını” Öğüt’ün beraat gerekçelerinden biri olarak saydı.

*14 yaşındaki B.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan ve 6 aydır cezaevinde bulunan Vakit gazatesi yazarı Hüseyin Üzmez, Adli Tıp’tan istenen ve 40 gün içersinde hazırlanıp gelen rapordaki, B.Ç’nin yaşananlardan dolayı bedensel ve ruhsal sağlığı anlamında herhangi bir sorunu olmadığı bilgisine dayanılarak serbest bırakıldı.

*İzmir’de 14 yaşındaki Sercan Bodruk’un okul dönüşü servis minibüsünün altında kalarak ölümüne sebep olmaktan 6 yıl hapis istemiyle yargılanan ve geçen duruşmada tahliye edilen sürücü Necati Özsoy, bilirkişi ve adli tıptan gelen 2 ayrı rapor sonucuna göre 8/2 kusurlu bulundu. Ölen Sercan Bodruk’un ise “asli” kusurlu ilan edildiği duruşma dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

*Aksaray’in İncesu Beldesinde 13 yaşındayken nikahsız olarak evlendirilip 14 yaşında anne olan A.Y’nin erken yaşta çocuk sahibi olmasına yönelik polisin açmış olduğu soruşturma devam ederken aynı hastanede aynı gün 15 yaşındaki N.C.’nin de doğum yaptığı öğrenildi.

*Digitürk’ün Süper Lig’deki maçların yasadışı olarak yayımlanmasından dolayı Diyarbakır 1.Sulh Ceza Mahkemesi’ne yaptığı şikayet başvurusu sonrasında Türk katılımcılarına kapatılan blogger ve blogspot uzantılı tüm blogların “eksik evrak” nedeniyle kapatma kararının yürütülmesi durduruldu.

Bunlar son günlerde yaşananlardan sadece bazıları. Şahin Öğüt davasının mağdurlarından F.O. tecavüz şikayetinde bulunmak için “bakire olması” gerekliliğini öğrenmiş midir, 14 yaşındaki B.Ç. sahip olduğu yaşından büyük “bedensel ve ruhsal olgunluğuna” daha neleri sığdıracaktır, kendi canı neredeyse hiçe sayılmış olan 14 yaşındaki Sercan’ın en azından organlarıyla hayat bulan 6 kişinin yaşamı bundan sonra önemsenecek midir, kendileri büyümeden bebek sahibi olan 13 yaşındaki A.Y. ile 15 yaşındaki N.C. çocuklarını vatana millete hayırlı birer evlat olarak yetiştirebilecekler midir, sık sık tekrarlanan “kapatılma” kararları bir gün sona erecek midir bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var ki bu birbirinden bağımsız gibi gözüken olayların temelinde, aslında benzer hatta aynı sorunlar yer almakta...

Sorunlar belli olduğuna göre peki ya çözümler nerede???


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Suç ortadayken eğer benim arkamda biraz kalantor biri varsa ve benim de param varsa ceza yoktur. İşte Türkiye'de ki suç ve ceza. Ne yazık ki!

Murat Ersöz 
 21.11.2008 20:22
Cevap :
ne yazık ki aynen öyle. adalet sadece parası olan için var artık...  23.11.2008 18:38
 

tecavüz veya cinayet suçu işleyenler ve onları "haklı bulmak" akıl-dışı sayılır gelişmiş batı hukuk sistemlerinde. bu durumda tecavüzü yapanın, cinayeti işleyenin de hakları vardır ve suç işlediğinde bunun suç olup olmadığını kavrayabilecek akli durumu yetersizse tedavi edilmesi gerekir. Çünkü ceza, akli yeterliiliği olan bireye uygulanabilir hukuk normlarına göre. Bu noktada denge, suç işleyenin gerçekten akli dengesinin ve/veya cezai ehliyetinin- yerinde olup olmadığının tespitinde ve kurbanın haklarının her halükarda korunmasında aslında. verdiğin örnekler hukuk sistemimizin bu konuda bir dengesizlik içinde gösteriyor. selamlar.

Başak ALTIN 
 06.11.2008 17:55
Cevap :
evet arkadaşım ortada ciddi anlamda bir dengesizlik var aslında. sevgiler selamlar...  07.11.2008 9:11
 

ekleyecek tek kelime yok, çünkü mkemmel! Adalet sistemimiz kökten değişmeli. Yoksa bu filmleri daha çooook görürüz...Sevgiler...

MARTILAR ÖZGÜRDÜR 
 05.11.2008 18:07
Cevap :
ne yazıkki öyle. kökten değişiklik ve çözüm gerekiyor bu acıların sona ermesi için. sevgilerimle...  05.11.2008 19:04
 

kimliği yok ne yazık ki... Konu hakkında ne kadar yorum yapılırsa yapılsın, memleketimizdeki bu tanıdıkçılık yüzünden sonuç hep sonuçsuz kalacaktır. Kadının biri tecavüze uğramıştı yıllar önce "O saatte orada ne işin vardı" demişti hakim sanki kadın hak etmiş gibi. Bu kararları alanların en yakınları tecavüze uğrasa diye beddua etsem yine benim canım yanar. Ben böylesi durumlarda asla ve kat'a kalemin kırılmasından yanayım arkadaşım. Güzel bir iç kanama yazısıydı yüreğine sağlık

kevser şekercioğlu akın 
 05.11.2008 16:31
Cevap :
ah işte adalet adamına göre işliyor bu memlekette ne yazıkki arkadaşım sadece adamına göre, güçlüye göre, paraya göre...  05.11.2008 16:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 246
Toplam yorum
: 3111
Toplam mesaj
: 623
Ort. okunma sayısı
: 951
Kayıt tarihi
: 27.01.07
 
 

30’ lu yaşların ağırlığında geçiyor artık yaşam ama teğet geçerek, ama kurcalayıp didikleyerek...İst..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster