Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
617
 

Aramıza hoş geldin, Bülent Arınç!

Aramıza hoş geldin, Bülent Arınç!
 

twitter.com'dan...


Bülent Arınç, hükûmet sözcülüğünü bırakalı daha bir yıl dolmadı. O, gücün zirvesini simgeleyen “yumuşak”, “kendinden emin” duruşu, “sözcülüğü” taptaze akıllarda…

Kendisine, “hapisteki gazeteciler, yazarlar” sorulduğunda, “Türkiye’de gazetecilik faaliyetinden ve düşüncelerinden hiç kimse hapiste değil” cevabı da taptaze hafızalarda…

Daha 12 ay öncesine kadar, ülkede baskı var diyenlere karşı çıkan Başbakan Yardımcısı ve Hükûmet Sözcüsü, şimdi, bunlardan en sert şekilde şikâyetçi olacak konuma gelmiş! Memleket mi bu kadar hızlı değişti yoksa pozisyon değişince gözler, zihinler mi açıldı?

Elbette ikincisi!

Lâkin bu da bir kazançtır… Hem de büyük bir kazanç! Arınç’ın çıkışı, memlekette, ifade özgürlüğü kanallarının ve sınırlarının gittikçe daraldığını geniş kitlelere gösterebilir. Öyle, “ileri demokrasi”ye falan değil, tam tersine, “demokrasi dışı” mecralara yelken açıldığının anlaşılmasını sağlayabilir.

Mesele, bazı üniversitelerden, öğrencilerin konferans daveti yaptığı Bülent Arınç’ın bu konferanslarının engellenmiş olması. Bunun üzerine Arınç, kelimenin tam anlamıyla “zehir zemberek” bir açıklama yaptı. İlk bölümü şöyle:

“ÜNİVERSİTE YÖNETİMLERİ tarafından konferans vermem engellenen Kırıkkale Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve en son dün bu utanç kervanına katılan Turgut Özal Üniversitesi’nde yapacağım konferansları ‘provokatif olaylar’ çıkabileceği gerekçesiyle iptal etmek en başta, o üniversitelerin öğrencilerine saygısızlık, zekâlarıyla alay etmek ve onları yok saymaktır.”

Diğer üçü neyse de Turgut Özal ve Necmettin Erbakan Üniversitelerinin de bu kervana katılmış olmasında, kendilerini o üniversitelere ismini veren merhum siyasetçilerin devamı sayan Arınç’lar için nasıl bir hikmet var, acaba?

Arınç’ın yakınmaları içinde çok çarpıcı cümleler var. Hepsini buraya almamıza imkân yok. Ama şunları dikkatinize sunmalıyım:

“Maharet, üniversite açmak değil, üniversitede özgürlüğün ve bilim üretmenin yolunu açmaktır.

Hoşa gitmeyen gerçekleri duymama ve duyurmamak için izlenen bu antidemokratik yol baskı rejimlerinin yoludur ve tarih kitapları bu yolun yolcularının hazin sonlarıyla doludur.

Daha düne kadar başörtüsü yasağı gibi nice yasaklara birlikte karşı çıktığımız, omuz omuza mücadele verdiğimiz insanlar, artık bugün saf değiştiriyor, güç sarhoşluğuyla yasakçılık oynuyor ve omuz atıyorlarsa, o halde özgürlüklere müdahaleyi özgürlük için mücadele sebebi sayar ve bunun icabını yaparız.”

Valla, insana moral, azim ve kararlılık aşılayan bu sözler üzerine ne diyeyim?

Yıllardır eleştirdiğim Arınç’ı kendime çok yakın, hatta “omuz omuza” hissettim?

Aramıza hoş geldin, Bülent Arınç!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arınç hep bizi şaşırtmıştır

Kerim Korkut 
 21.01.2020 9:25
 

Ben pek öyle hissetmiyorum ne yazık ki. Daha düne kadar basın açıklamalarında gazetecileri azarlayan, aşağılayan Bülent Arınç, yetkileri elinden alınınca demokrasi havarisi kesiliverdi. Bir gün eski pozisyonuna dönerse eskisi gibi olacağından şüpheniz olmasın. Hep söylerim bütün güçler yönetimi ellerine geçirdiklerinde gericileşirler. Arınç'ın durumu da odur. Şimdiki başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş ile yerlerini değiştirdiler, ikisinin de söylemi değişti. Saygılar.

Mehmet Sinan Gür 
 19.05.2016 21:15
 

"Bende olsam dağa çıkardım" diyen, Öcalan'a "sayın Öcalan" diye hitap eden, olmayan çözüm sürecinde Öcalan'dan medet uman Arınç'ın üniversitelerde konuşmaması çok iyi olmuş. Ayrıca Arınç'ın hocam diyerek örnek aldığı Yusuf İslamoğlu hakkında biraz araştırma yaparsanız tehlikenin büyüklüğünü biraz daha anlayabilirsiniz. Öcalan'a hayran bir ekip var, bu gerçekten çok hayret verici.Bu kişilerin hiç konuşmaması emin olun çok daha iyi. Ülke çok ciddi bölünme tehlikesi altında, biraz herkes farkında olsa çok iyi olur. Saygılar.

ErkanArkut 
 19.05.2016 15:01
 

Sayın Cengiz! Değişim bizim genlerimizde var. Aramıza hoş gelmedi o zat. Merhum Sevgili Atamızın sözleri çok yerinde. Selam ve saygılar sağlık ve mutluluklar. NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 19.05.2016 13:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1412
Toplam yorum
: 5027
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1221
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster