Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Erdoğan Özgenç DOST MECLİSİ

http://blog.milliyet.com.tr/erdoganozgenc

04 Haziran '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
55
 

Aranan lider (Yeni bir lidere çok acil ihtiyaç var)

Ortada doğanın en acımasız doğal eylemlerinden ne “sel” var ne de “fırtına” var ki, çaresiz kalsın insanımız.

Nereden nasıl ne zaman geleceği belli olmayan bu iki felaket doğa olayı değildir, kaç gündür büyük bir birlik ve beraberlik içinde, görülmemiş bir kararlılıkla üstelik son derece masumane sürdürülen ”halk hareketi”  

Ancak bu denli küçümsendiği sürece “sel ve fırtına” etkisi yapması da kaçınılmazdır…

***  

Bugün aklıselim herkesin bu halk hareketinin “örgütsel” bir hareket olmadığına sevinmesi gerekirken iktidarın başının, olaylara ve halka küçümseyerek bakıp sadece ideolojik olduğunu söyleyerek soruna “çözüm” odağında bakmadıklarını göstermektedir.

Bunun anlamı şudur; Sorunları yorumlayıp aklın egemen olduğu çözüm üretme amacında olanlar, AKP ve hükümeti bu konunun çözüm noktasında “yok” saymak zorundalar.

Zira hem AKP nin alt tabanı hem mecliste bulunan vekilleri konuyu hem ideolojik anlamda hem de dini referanslarla değerlendirmektedirler ki az evvel ağlayan adam Bülent Arınç’ ın her fırsatta kendi ve seçmenlerinin dini anlayışlarını öne çıkararak sorulara yanıtlar vermesi bunu teyit etmiştir.

***

Bana göre şimdi çözümün odağı “lider” ler de. Sakın bu yanlış anlaşılmasın “lider” dediklerim şu anda görev yapan Cumhurbaşkanı ya da Başbakan değildir. Belki uzun olacak ama isterseniz tek tek ele alalım.

*** 

Türk medyası yazılı ve görsel olarak dünya tarihinde belki bir daha görülemeyecek derecede sınıfta kalmıştır. Fenerbahçe Galatasaray maçlarında çıkan olayları ülkede savaş varmış gibi ekranlara taşıyıp her on dakikada bir ekrana getiren medya, ülkenin Cumhuriyet tarihinde hiç görülmeyen bir “halk hareketini” dikkate bile almaması anlaşılır gibi değildir.

İşte bu açıdan mutlaka bir “medya” lideri yayın kuruluşuna ihtiyaç vardır. Olayları aktarırken düşünceleri alırken acaba hükümet hatta Başbakan ne der sonra başımıza ne gelir düşüncesiyle hareket etmeyecek, hiçbir siyasi tepkiden baskıdan korkmayacak, olası diretmelere dayanacak “devlet ve hükümetten” bağımsız bir medya “liderine” ihtiyaç var.

***

Bugün kendiliğinden gelişen “halk hareketinin” içinde olanların her şehirde çok acele bir temsilci seçip temsilcilerin sadece kendi aralarında toplanıp istek ve arzularını amaçlarını anlatır “ortak” bir karara imza atmaları gerekir.

Bu karar da özellikle “gençlerin” talep ve isteklerini, halk hareketinin amaçlarını tek tek açıklamaları gerekir.

Bunun için ise, bunu da tüm ülkeye sunacak aklı başında ne istediğini ne söyleyeceğini iyi bilen güvenilir inandırıcı bir gençlik, “halk liderine” ihtiyaç var…

***

Ne yazık ki, he türlü başarısızlıklarına rağmen halkın ısrarla arkasından gittiği iki parti CHP ve MHP “halk hareketinin” içinde olmadıklarını veya olmayacaklarını açıklamışlardır.

“Ne demek biz içinde değiliz olmayacağız,” orada toplanan “gençler” günlerdir laf olsun torba dolsun diye mi kıçlarını yırtmakta, dekor olsun diye mi meydanları kullanmaktadırlar?

Eylemlerin içinde olmadığınızı olmayacağınızı açıklayacağınıza en kısa zaman da ve çok geç olmadan; sahip çıkın bu gençlere, onlara sizlerde var olduğuna inandıkları “liderliği” gösterin.

Siz yalnız bıraktığınız için “halk hareketi” çok daha farklı yerlere kaymaktadır farkında değil misiniz?

Bu kuzucukları kurtlara yem edeceğinize çıkın gençlerin önüne ne istediklerini sorun, onların düşüncelerindeki ortak noktayı görün ve açıklayın, dünkü başlangıcı değil bundan sonra ne yapmaları gerektiğini söyleyin…

Bugüne kadar ne yazık ki bunu ne akıl edebildiniz ne de başarabildiniz, hala çıkan olayları anlatıyor iktidarı halka şikâyet ediyorsunuz, millet salak mı? İktidardan ve siyasetçilerden şikayetçi ki meydanlarda…

***

Olaylar ve söylemler onu göstermiştir ki “halk hareketinin” lideri ne CHP den ne de MHP den çıkacaktır. Zira olası erken seçim olasılıklarından korkan, alacakları oy sayısından endişe eden bu nedenle de böyle zamanlarda görev ve sorumluklarını unutan parti liderlerinin “önder” olması mümkün değildir.

Bu açıdan da,  benim gibi bu partilere en sadık biçimde gönül verenlerin tekrar tekrar düşünmesi gerekmektedir.

***  

AKP hükümetinin ülkeye yaptıkları güzel şeyleri, iyilikleri aklıselim olan hiç kimse inkâr etmemektedir.

Ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülkeye yaptığı en büyük iyilik; bugüne kadar halkın içinde birikenlerini “özgürce” korkmadan kaçmadan haykırmasına ve her şeyden önce “gençlerin” ülkeye sahip çıktıklarını yılmadan usanmadan ve bıkmadan göstermelerine vesile olmasıdır.

***

1945 sonrası siyaset anlayışı ve adamları göstermiştir ki; İşverenlerden lider çıkmaz, sendikacılardan lider çıkmaz yargıdan lider çıkmaz, dini referans alanlardan asla lider çıkmaz, belirli bir zümrenin isteklerine boyun eğenlerden lider çıkmaz, terör ve kanla beslenenlerden lider çıkmaz, mevcutların hiçbiri “lider” değildir.

Bağımsız özgür günün ve halkın koşullarına uygun “Anayasa” yapmasını beceremeyenlerden, mevcut anayasa maddelerini kendi çıkarlarına göre yontanlardan “lider” olur mu?

***

Ancak çok açıktır ki bu ülkenin çok acil olarak gerçek bir lidere ihtiyacı var. Gençleri anlayacak geleceği iyi görecek sorunları iyi okuyacak, kalıcı çareler bulacak;  birine (lidere) ve ekibine ihtiyaç var.

Bana sorarsanız bunun odak noktası tek çözüm merkezi  “üniversitelerdir”

Üniversiteler; Demokratik en dürüst en ilkeli en duyarlı gerçek bir vatansever ”lideri” tespit edip önerecekler. Onu halka sunacaklar halk da bunu onaylayacak, seçecek başka çare yoktur.

Adına ister Başbakan deyin ister Başkan fark etmez adam gibi adam olması yeter de artar bile…

***

Yoksa bildiğimiz siyaset anlayışı içinde kalıplaşmış bir yapıda olanlardan “lider” seçilmesi aynı sorunların yeniden yaşanmasına neden olacaktır. Geleceğimizi kimsenin karartmasına kendi yandaşlarına ipotek etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

***

Hala neyi kimi örnek göstereceğinize karar veremiyorsanız son yüzyılın en büyük dehası “lideri” Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği siyasetçilerde olması gereken özelliklere bakın yeter…

***

Türk siyasetinin ve demokrasisinin en büyük kaybı uzun zamandır böyle bir lideri seçmemiş olmasıdır, umarım bu eylemler buna vesile olur, yoksa konu AKP MHP CHP BDP meselesi değildir.

Diyeceksiniz ki ülke de bunları yapabilecek bir lider ve hükümet zaten görevde, amenna onlara bunu göstermeyin diyen var mı?

Saygı ve sevgiler…

Erdoğan ÖZGENÇ 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 846
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 418
Kayıt tarihi
: 26.06.12
 
 

Emekli banka müdürüyüm ama kart vizitimde "insan" yazıyor. Adana'da ikamet ediyorum. Herk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster