Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Nisan '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
371
 

Arap- İsrail çatışmasının çözüme kavuşturulması çabası

Arap- İsrail çatışmasının çözüme kavuşturulması çabası
 

Bugünkü yazımda size bahsetmek istediğim konu Prof.Dr.Osman Metin Öztürk'e dersi sırasında anlattığı konu üzerine merakımı çeken aynı zamanda ders sonrasında kendisi ile ufak bir sohbet gerçekleştirdiği uluslararası politikada Filistin sorununun çözülmesi durumunda bölgeye etkisi aynı zamanda bunun Türkiye'ye olan etkileri konusunda olacaktır.

Filistin ve İsrail arasında 2.Dünya savaşından günümüze kadar olan süreçte devam eden Arap - İsrail çatışmasına bölge dışı aktör olan ABD'nin bu süreci günümüze kadar kendi ulusal çıkarı gereği İsrail'e verdiği destek göz önüne dikkate alınırsa ve Türkiye'nin güney sınırında bulunan Kürt koridorunun üzerine Filistin sorununun çözüme kavuşturulması durumunda Rusların elindeki Kürt kartını ABD kendi ulusal çıkarı gereği bölge ülkeleri olan Irak, İran, Suriye ve Türkiye üzerinde yoğunlaştıracak ve bu ülkelerin ulus bütünlüğünü tehdit eden bir fırsata dönüşecektir.

Osmanlı'nın parçalanma sürecinden günümüze kadar olan süreçte Kürtler çeşitli aktörler tarafından Türkiye'ye ucuz bir dış politika aracı olarak  kullanılmış günümüzde Kürt siyasal hareketinin kaydığı nokta Rusya güdümünde bir halde bulunmaktadır. Bunun örneklerini HDP yetkililerinin Rusya'da üst düzey bir protokolle ağırlanması örnek teşkil ederken mevcut Suriye Krizi'nin geldiği noktada ve Suriye'nin Güneyinde Rusya'nın halen Hmeymim ve Tartus'ta askeri üslerinin bulunması ciddi önem taşımakla beraber..

Filistin meselesinin çözülmesi durumunda oluşan Kürt kartı konusundaki ABD- Rusya rekabeti sürecin Türkiye, İran, Irak ve Suriye'nin parçalanmasında sürecin sadece uzamasına fırsat sağlayacaktır.

Türkiye'nin doğacak bu fırsattan istifade ederek dış politika stratejisini geliştirmesi ve buna bağlı olarak bu durumdan sıyrılma politikaları izlemesi gerekmektedir. Çünkü bölgede 1910'lu yıllardan itibaren tabanı Fransızlardan oluşturulmuş bölünmeye hazır bir Suriye yönetimi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Aynı zamanda ABD'nin yeniden İran'ı karşısına alacak bir politika izlemesi söz konusu olmayacaktır çünkü bunu göze alamamaktadır. Bunun yanında uzun vadede ABD'nin eline geçecek Kürt kartı Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü bölücü politikalar izleyeceği gerçeğinin en önemli göstergesi olacaktır.

Türkiye'nin milli egemenliğine müdahale de bulunarak Türkiye'ye karşı böl ve parçala stratejisini uzun vadede bu şekilde uygulayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 285
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Müzisyen-Fotoğrafçı-Ufuk üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster