Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
417
 

Arap Baharıydı Bahar Alerjisi oldu

Arap Baharıydı Bahar Alerjisi oldu
 

O ülke halkları için ne umutlarla başlamıştı Arap baharı. Dünyanın dört bir yanında Arap baharı haberleri manşetten veriliyordu. Protestolar dünya çapında o kadar geniş yankı uyandırmıştı ki Nobel Barış Ödülü adayı gösteriliyordu. Tabi başta bu kadar zulüm baskı işkence ve ölümün olacağını kimse düşünememişti masum protesto gösterileri gibiydiler.

İlk olarak 18 Aralık 2010’da Cezayir’de başladı ilk kıvılcımlar. Daha sonra 13 Ocak’ta Libya sonra Ürdün’le devam etti. 26 Ocak’ta Suriye’de bir eylemci kendini yaktı Yemen’de de protestolar başladı. Daha sonra Suudi Arabistan’da da kendini yakanlar oldu.

25 Ocak 2011 de belki de Libya’yla birlikte baharın en büyük ve kamuoyunda en çok yankı bulan Tahrir Meydan’ı yani Mısır gösterileri başladı. Bunların ardın Fas ve Ürdün’de de gösteriler olsa da ya ordu tarafından hemen bastırıldı ya da gerekli desteği görmedi batılı çıkarcı ülkeleri bu ülkelerin petrolü tatmin etmemiştir belki de onları.

Hala devam eden adeta Libya’yla kan dökme yarışı yapan en dehşet verici Suriye katliamı ile bahar devam ediyor.

Bu ülke halklarının amacı daha iyi şartlarda yaşam refah düzeylerinin biraz da olsa artması şimdiye kadar hayatlarında hiç görmeseler de ülkelerine demokrasiyi getirme isteğiydi. Ama kışkırtmalar yanlış politikalar ayaklanmaların olduğu ülke başkanlarının zihniyetler cani tutumları hiçbirini normal protesto boyutunda bırakmadı.

Ortadoğu dünyanın her zaman en sıcak bölgesidir. Ama bazı güçler bu sıcak bölgenin coğrafyasını genişlettikçe genişletti. İstikrarsızlığın ve büyük paraların döndüğü coğrafi bölgeler arasına Kuzey Afrika’yı da kattı.

Henüz hiçbir demir yumruk yönetimi yıkılan ülkeye demokrasi gelmedi devrik liderin yerinde halk tarafından destek gören birileri yok halkın tanıdığı seçebileceği lider de yok bir akımdır gitti ama sonuç yok. 21.yy da insanlık dramı azalacağına bu ilginç baharla insanlık dramı arttı. Demokrasi bekliyorlardı şimdi hepsi silahlar arasında yaşam mücadelesi veriyor bu insanların.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 625
Kayıt tarihi
: 18.12.11
 
 

İşletme mezunuyum hala öğrenciyim tarih, siyaset, gökyüzü ve uzay meraklısıyım. Hiçbirşeyin görün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster