Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ismail hakkı özsarı

http://blog.milliyet.com.tr/ihozsari

20 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
16837
 

Araplarla Yahudilerin akrabalığı

Araplarla Yahudilerin akrabalığı
 

alıntıdır


Yahudilerin kutsal kitabının Tekvin (Yaratılış) bölümünde Hz. İbrahim ve soyu şöyle anlatılmaktadır. Hz. İbrahim’in babası Tarah Sümerliler soyundandır. Tarah oğlu İbrahim, torunu Lut, İbrahim’in karısı Sara’yı yanına alarak, Konan iline gitmek üzere yola koyulur. Harran’a geldiklerinde orada kalırlar. Rab İbrahim’e şöyle der: “Memleketinden, akrabanın yanından ve babanın evinden çık, sana göstereceğim memlekete git. Seni büyük millet edeceğim ve seni mübarek kılacağım.”

Bunun üzerine İbrahim de karısı Sara’yı, yeğeni Lut’u ve Harran’da kazanmış olduğu bütün malları yanına alarak Kenan diyarına gider.

Kenan ülkesinde kıtlık olunca da Mısır’a göç eder. Yer yurt edinir. Fakat Firavun’un Hz. İbrahim’in karısı Sara’ya ilgisi sebebiyle oradan ayrılmak zorunda kalır. Tekrar Kenan diyarına döner. Bu arada Sara 76 İbrahim ise 85 yaşındadır ve çocukları yoktur. Sara kendisinin dölden kesildiğini düşünerek İbrahim’i Mısırlı Cariyesi Hacer ile evlendirir. Hacer bir erkek çocuk doğurur. Adını İsmail (Tanrı işitir) koyarlar. Sara İsmail de doğduktan sonra Hacer’i kıskanmaya başlar.

Bu olay üzerine Tanrı, Sara’nın da bir çocuğu olacağını ve adının İshak konacağını müjdeler. İshak doğunca, Sara Hz. İbrahim’den Hacer’i ve oğlu İsmail’i kovmasını ister. Bu iş İbrahim’e zor gelir. Tanrı İbrahim’e Sara’nın dediğini yapmasını bildirir ve İsmail’in soyundan da bir millet yapacağını söyler. Bunun üzerine İbrahim Hacer ve İsmail’i Kenan ilinin güneyine 40 günlük deve yolculuğu mesafesi olan Bekke Vadisi’ne götürür. Hacer ve İsmail’in Bekke Vadisi’ne ulaştığı hakkında kitaplarda pek bilgi yoktur.

Ana oğul Bekke Vadisi’ne vardıklarında susuzluktan kavruluyorlardı. İsmail yattığı yerden Allah’a yalvardı. Tanrı İsmail’i işitti ve ayağının topuğunun olduğu yerden su kaynağı fışkırttı. İşte bu su ZEMZEM denilen sudur.

İsmail’in soyundan Araplar türedi. Tarihçilere göre Araplar 3 grupta toplanır.

1.  Grup Arab el Baide: Kaybolmuş Araplar.

2.  Grup Arab el Aribe: Yerli Araplar

3.  Grup Arab el Münta’rube:  Kökeni Arap olmadığı halde, yerli Araplarla karışıp bir Arap topluluğu oluşturanlar. Yani Araplaşmış Araplar.

Sonuç olarak şunu anlıyoruz: Yahudiler Hz. İbrahim’in oğlu İshak’ın soyundan, Araplar da yine Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’in soyundan gelmekteler. Bu duruma göre Yahudilerle Araplar kardeş çocuklarıdır. Yani yakın akrabadırlar.

Eh ne demişler, akrabanın akrabaya ettiğini akrep etmezmiş..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 901
Kayıt tarihi
: 12.07.12
 
 

Emekli öğretmenim. Kitap okumayı ve düşüncelerimi paylaşmayı çok severim. Tarih özel ilgi alanımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster