Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
582
 

Arcayürek benim bloğu okuyunca

Arcayürek benim bloğu okuyunca
 

Politika durağını izledim pazar günü. Asıl izlemem gereken son bölümünü kaçırdım. Bu gün internete ve gazetelere baktığımda Cüneyt Arcayürek'in Cevizoğlu'nun bağımsız aday olmasını eleştirdiğini ve Tuncay Özkan'ın programı erken bitirdiğini öğrendim.

Anlaşılan Cüneyt Arcayürek bizim blogları okuyor. Hulki Cevizoğlunun önce CHP'den aday olduğu ve sonra red edilince bağımsız aday olması üzerine, usta gazeteci ağzına geleni söylemiş anlaşılan...

Türk aydınının belli bir aşamadan sonra " Ben vekil olmalıyım" tutkusuna kapılması, doğrusu demokratik bir hak olsada, kimin işine yaradığının hesabını yapması gerekmez mi? Ya Kanaltürk' te Tuncay Özkan'ın programı arkadaşını korumak için erken bitirmesi... Bu bir çifte standartın izdüşümü değil mi? Eleştirdiğin davranış ve söylemleri sen olanak bulunca kendin uygularsan bu tutarsızlık değil midir?

Canımızı sıkacak bir sürü olay veya durum ile karşılaşıyoruz yaşamda... Ve bir fikrin yada değerin yükselen dalgasından veya o dalganın oluşmasında payı olduğunu savlayanların daha adil, demokratik davranmalarını beklemek çok şey istemek midir?

Çelişkilerini yok edemeyenlerin başkalarını eleştirme hakları tartışılır olmaz mı? Bir taraftan yükselen dip dalgasının ivmesinde payın olduğunu söyleyeceksin diğer taraftan yanlış davranışlar sergileyerek eleştirdiklerin gibi aynileşeceksin... Yok, dostlar bana göre değil bu işler... Benden yazar filan olmaz!..


*Meraklısı için bu konuda yazdığım "Kaş yapayım derken" adlı 06/06/2007 tarihli yazıma bakabilir..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hulki Cevizoğlu'nun vekil adayı olması konusu gündeme gelmişti bir ara ama o zaman iyi olur demiştim. Sonra ilan ettiğinde nedense üzüldüm. Onun tv'lerde yaptığı aydınlatıcı sorgulayıcı gazetecilik bence vekil olmasından daha yararlı bu millete diye düşündüm. Cumhuriyet Mitinglerini düzenleyici olarak katılan çoğu aydın elbette içinde bulunduğumuz durumu gördükleri tehlikeyi kendi dünya görüşleri olan laiklik çerçevesinde değerlendikleri için oralardaydılar ve bu kişilerin millet vekili adayı olmasından daha doğal ne olabilir ki? Tek çelişkili durum kalkıp da icraatlarını tasvip etmedikleri ve eleştirdikleri AKP veya Saadet partisinden aday olmalarıydı. Böyle bir durum yaşanmadığına göre yüreğinde kaygı hisseden bu insanların bağımsız veya mitingleri destekleyen partilerden birinden aday olmasında ne sakınca olabilir? Üstelik pek çok konuda kafa yormuş araştırmış ve vasat olan pek çok adaya nisbetle çok emek sarfetmişlerdir.

Ezgi Umut 
 16.06.2007 7:05
Cevap :
Kimin oyunu böleceklerini düşünürseniz pekte inandıkları, savundukları değerlere yararı olmayacak bir çıkış vekillik istekleri...  17.06.2007 15:48
 

Değerli Hocam.Ülkemizde politika yapmak veya politikacı olmak çok zor gibi, çünkü milletvekili olmak için milyarlarca haecanıp sonra bunları çıkarmak adına çalışmalar yapmak da var galiba..Burda da senin de diğin gibi Türk aydının illa vekil olacağım tutkusuna girmemesi gerekir..Bence politikalar ülke çıkarı doğrultusunda yapılırsa güzel olur diyorum..saygılarımla..

Mehmet EREN 
 12.06.2007 14:09
Cevap :
Haklısın politika ülke çıkarı için yapılmalı. Söylediklerine ekleyecek bir şey yok. Bu güne kadar gördüğümüz örnekler ne yazıkki bu anlamda tatmin etmiyor. Bireysel çıkarlar öne çıkıyor. Anlamadığım bu ülkenin vekil olarak meclisinde bile yer almak onuru yeterli olması gerekirken yaşanan kirlilik...  12.06.2007 20:06
 

İzledim Arcayürek'in tepkisi görülmeye degerdi, bravo ona ele talkını verip kendi salkımı yemediğini gösterdi. Doğal bir refleksle hemde. :) Ayrıca, ben bazı yazılarımı haberturk.com dada yayınladım, bunların içinde Tuncay Özakan ı eleştiren de bir yazım var hiç silmeye filan kalkmadılar. :) Bence T.Özkan orada Hulki beye mahçup olmamak için konuyu kapatmaya çalıştı. ) ama güzel bir andı. saygılar.

sedataydın 
 11.06.2007 22:11
 

A-siyazar:Galiba bu,(asi yazar demek ve) farkınızı belirtmek için bulduğunuz bir isim. Aslında hepimiz kendi çelişkilerimizi yaşıyoruz. Geriye doğru baktığınızda, hatta beş gün önceki yazınıza baktığınızda bunu görebilirsiniz. Karşınızda daima varlığından hoşlanmadığınız, yenmeyi ve sindirmeyi istediğiniz bir kitle vardır.Onlarla mücadele halindesinizdir. Genel anlamda insanı, insan haklarını, adaleti düşündüğünüzde, bu toprakları paylaştığımız bir kesimi; kaybetmesi veya kaybedilmesi gereken hedef olarak belirlemek te bir tutarsızlık sayılmaz mı? Onlar, işgalci güçler değil ki! Bu ülkeninin kadim kültürü ile yoğrulmuş insanlar. Çelişki konusunda kendimi sizden farklı gördüğümü sanmayın. İyi tarafınız ise, bu durumun farkına varmış ve doğru bir tesbit yapmış olmanızdır. Sanıyorum, vicdanlar devreye girdiğinde düşünceler berraklaşıyor. Bu yönünüzü takdir ettiğimi söylemek isterim. Saygılar.

Hüseyin Atacan 
 11.06.2007 21:21
Cevap :
Kimsenin kadim kültür ile kast ettiğiniz kesim ile sorunu olmamalı.Sorunu yaratan kadim kültür ile kast ettiğiniz kesimin kendisidir. Herkes şunu artık anlamalı,bu ülkenin kuruluş felsefesi bellidir.Ona yönelik tavırlar her zaman bir karşıtlık mutlaka bulucaktır. Sorun sana,bana göre değil ortak paydalardan bakamamak diye düşünüyorum. Türk aydını ne yazık ki başkalarının gözlüğü ile yada kendi çıkarlarına göre olayları yorumluyor ve medya aracılığı ile kitleleri yönlendiriyor. Akıl tutulması bu olsa gerek. Hiç kimse kendi olamıyor,sosyal yaşam açısından,ekonomik açıdan hatta kutsallarını bile başkasının tercümesi veya yönlendirmesine göre yaşıyor.. Bireysel çıkarlar her şeyin üstüne çıkıyor. Bu karmaşa sağlıklı değerlendirmeler ve tavırlar geliştirilmesinin önünü kesiyor. Bilgi kirliliği gerçeklerin üzerini perdeliyor ve olan ülkenin geleceğine oluyor... Geleceğimize oluyor... Ve gerçek bir önder Atatürk'ün aydınlanma ateşi almak isteyene gereken dersi vermeye devam ediyor...  12.06.2007 10:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 816
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster