Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

10 Eylül '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
949
 

Arena...!

Arena...!
 

*ACABA BLOG ARENAYA MI DÖNÜYOR..? *


Sevgili (MB) Milliyet Blog ve Antidepresan T.A.Ş Arkadaşlarım...!

Aslında bu yazıyı yazmak inanırmısınız hiç aklımda dahi değildi. Ancak malumunuz şu son günlerde oluşan hadiselerden dolayı, bayağı etkilendim. Yaşımın gereğide bir köşeye çekilip, bunlarıda tribünlerden (dışarıdan) seyretmekde pek hoşuma gitmedi doğrusu.

Bunun üzerine bu yazıyı yazmak, sizlerinde elbetde görüşlerini almak, öğrenmek ve bu konuda çoğunluğun benim bu yazacağım ve de ortaya koyacağım düşüncelere tepkileriniz ne olacaktır.? Mutlaka burada üç kategoride düşünce oluşacaktır. Nasıl mı.? Söyliyeyim ;

1* Benim fikir ve düşüncelerime katılıp, destek verenler (+),

2* Benim fikir ve düşüncelerime katılmayıp, destek vermiyenler (-),

3* Her ikisinede katılmıyanlar veya tarafsiz düşünceler (0)

Elbette, ben şahsım adına konuşuyor ve düşünüyorum, önceden bunuda burada belirtmemde fayda vardır herhalde, bu (3*) maddeye veya şıkka demokratik bir düşünce olarak hepimizinde sonsuz saygı göstermesi gerekir diyede ayrıca düşünürüm.

Bloğun takipçileri, aboneleri ve şu anda benim gibi müdavim olanları (Müdavim=devam eden, devamcı, düşkün, tutkun ) son oluşan tatsız ve hoş olmayan olayları biliyorsunuz.

Şimdi elbette bu kopyalama, kibarcası aşırma dediğimiz hadiseler, hiç de hoş bir olay değidir.! Burada herhalde hepimizde mutabıkız, öyle değil mi.?

Ancak, bunu yapanlardan çıkıp, hepimiz diyoruz ki; "Bu yaptıkların çok kötü, hiç de hoş ve güzel bir şey değil.! Gel bir daha yapma, birde şayet bunu yaptıysanda gel hepimizin önünde paşa paşa özür dile..! veya kalk kendini savun, ben arkadaşlar bu işi yapmadım diye." Öyle değil mi.? Herhalde buraya kadarda hep beraber aynı fikirdeyiz olsa gerek.

Evet, işte şimdi belkide düşüncelerimiz burada ayrılabilir, bazı arkadaşlarımızla..! Nasıl mı.? Söyliyeyim;

Ben şahsen kendi düşünceme göre fikirlerimi beyan ediyorum burada. Diyorum ki acaba bu yakalananlar suçlu, mahkum gibi veya arenada can çekişmeye hazır bir boğa gibi bir anda farkına varmadan onlara işkence muamelesimi yapıyoruz.?

Kalkıyor, evet ben yaptım doğru veya yanlış, bilerek veya bilmeyerek gibi bir takım mazeretlerle kendini savunmaya çalışıp, özürde diliyorsa.... Fakat biz bunun özürünü sanki biraz hafife alıyoruz, kabul etmemek gibi eğilimlere giriyoruz, sen düştün bir tekmede bari ben sana vurayım gibi bir takım tavırlar oluşuyorsa bir anda. Sanki yargısız infaz poziyonuna mı düşüyoruz.?

Bende şunu düşünüyorum, tamam yapmış bir yanlış, bir hata ve özür de dilemişse, onu kötü yoldan, iyi yola doğru sevketmek acaba bizlere daha çok yakışmaz mı.? Bu büyük, kocaman bir toplumu olan 3500-kişiden 100-200 kişiyi ihraç etmek, kovmak çok çok kolay, fakat onlardan bir tanesini kazanmak, hem bu toplumumuz için, hem de ileriye dönük iyi bir insan yatırımı olmaz mı acaba.?

Bazı genç arkadaşlarımız veya bloğa bir kaç ay önce yeni kayıt yaptırıp, girmiş henüz misafirimiz olan arkadaşlarımıza da bazan farkına varmadan, haksızlıklar yapmıyor muyuz acaba.? Nasıl mı.? Söyliyeyim;

Haklı olarak, henüz blogda kimseleri tanımıyor, iyi veya kötü bir şeyler yazmaya gayret ediyorlar, ister istemez bazende moralleri bozulup, biz ablaları ve ağabeylerine sitem ediyorlar. Biz hemen onlara sert şekilde çıkışıp, hatta bazende azarlayıp yerlerine oturtmuyor muyuz.?

Her insanda ister istemez bir egoizim vardır, bu da çok normaldir, çünkü bir tabiat kanunu gibidir bu egoistlik. Yalnız bunun elbetde sınırlarını çok çok iyi tayin etmemiz hem bizler için, hemde karşımızdaki muhatap olduğumuz kişi veya kişiler için önemli ve dikkat edimesi bir husustur.

Genel olarak, hepimiz etten kemikten yaratılmış, kusurları ile sevapları olabilen birer insanız. Hoş görülü olmak bizlere bir şey kaybettirmez. Yapılacak işler her zaman yapılır, mühim olan o işin ifasında kendimize ve etrafımıza verdiğimiz faydalar veya zararlardır. İşte mühim olan bunların geriye dönük muhasebesini gayet iyi yapabiliyorsak, mesele yok, ancak tersi oluyorsa, işte o zamanda meseleler çoğalır ve zamanla bizi boğar.

Ben diyorum ki, gelin sevgili arakadaşlarım hep beraber olalım, kendi kendimize öz eleştiri yapabilme kabiliyetlerini her an içimizde saklı tutalım. Birbirlerimizi üzmeden, eziyet etmeden, böyle güzel bir demokratik bulduğumuz ortamı, bloğumuzu iyi şekilde kullanarak, burayı bir arena meydanı yapmayalım diye bir öneride bulunurum, şahsım adına bu düşüncemide, siz kıymetli genç, yaşlı, iyi yazan, kötü yazan, eleştiriye açık, eleştiriye kapalı, seven, sevmiyen bütün kıymetli ve sevgili blog arkadaşlarıma sunarım..!

Elbette dediğim gibi takdir, sizlerin olumlu, olumsuz veya tarafsız kıymetli düşünce ve görüşlerinizdir..!

Bu arada da şunu hatırlatmakta fayda vardır diye şimdi aklıma gelmişken söyliyeyim.. Bu yazma platformu bir para kazanma sahası olmayıp, bizlerin edebi, sosyal, arkadaşlık, dostluklarımızın oluşması, gelişmesi için kurulmuş bir amatör kulüp gibi düşünmemizde, hepimizin ufkunu olumlu yöne çevirecektir diye ayrıca düşünürüm.

Bizlerin, kahırlarını çeken, bazen bizi sevindiren, bazen üzen sevgili editörlerimizede buradan ayrıca kendilerine teker teker sevgi ve selamlarımı yollamayıda bir vazife telakki (Telakki=anlayış, görüş, kabul etme, sayma) kabul ederim.

Sizlere bol bol sevgiler ve saygılar sunarım, efendim...

NECİP KÖNİ - A D A N A / TR

*RESİM*img.blogcu.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güncel bir konu olduğu için, MB'nin yeni formatıyla ilgili fikrimi "Hangisi yanlış" yazıma yaptığınız yorumun cevabına dvm. olarak yazdım. Tekrar sevgiler, saygılar...

Filiz Alev 
 25.08.2011 3:03
Cevap :
Tekrar merhabalar... Sevgili FİLİZ hanımcığım...! Çok teşekkür ederim... SEVGİLER,SELAMLAR ve SAYGILAR...NECİP KÖNİ - ANTALYA / TR  25.08.2011 12:11
 

beni anladığınızı söylüyorsunuz ama, ben de çoğu cümlenizde beni hiç de anlamadığınızı görüyorum. Bunların her birini de açmak lazım ki, anlaya da bilesiniz. Anlatmak benim için kolay, ama her biri de başlıbaşına bir blog yazısı olabilecek konular. Yani ben anlatmaya anlatırım da, sizin okumaya sabrınız yetmeyebilir. Ondan sonra bana diyorsunuz ki kısa yaz, işte bu tür şeyler öyle kısa yazılamaz Necip bey. Mesela, üzülmüyorum dedim kaç sefer, bakın hala buna ikna olmamışsınız, inanmıyorsunuz çünkü üzülmediğime. Neden? Çünkü normalde bir insanın böyle bir durumda mutlaka üzüleceği varsayımıyla hareket ediyorsunuz. Ki haklısınız da çünkü çoğu insan da üzülür. Ama öyle insanlar da vardır ki, sebepleri sonuçları sırf "bildikleri için" üzülmezler. Bunu anlayabilmeniz için de, bir insanın böyle durumlarda nasıl olup da üzülmeyebileceğinin bütün aşamalarını, sebeplerini yazmam gerekir ki, siz de bunu doğru anlayabilesiniz. Aksi takdirde, işte böyle yanlış yanlış çıkarımlarda bulunursunuz.

Filiz Alev 
 24.08.2011 3:29
Cevap :
Merhabalar...Sevgili FİLİZ hanımcığım..! Peki ne yapayım..? " SİZ HAKLISINIZ " :-))) Zaten bayanlar hep haklıdır... Eninde sonunda hep onların dedikleri olur..(Tecrübeme dayanarak tabii ki) :-))))))) Neyse...Ben " PES " dedim artık...! :-)) Sizin mübarek RAMAZAN (ŞEKER) bayramınızı şimdiden kutlar, sağlıklı ve mutlu geçmesini temenni ederim..! :-))) FİLİZ hanım (MB) Milliyet Bloğun YENİ FORMATINI beğendiniz mi..? :-)) Vallahi ben pek beğenmedim niye yalan söyliyeyim...Gerçi büyük emekler harcanmış..Uğraşanlşarının ellerine ve gözlerine sağlık.. Belkide biz bu formata alıştığımız için olabilir..Dile kolay 4-seneden fazla oldu ben buraya kapağı atalı.. :-)) Kimler geldi...Kimler geçti..Bu (MB) köprüsünün altından.. Birde şu editorya meselesini bir çözseler çok iyi olacak... Yorumlar nerdeyse 24- saatden fazla bekletiliyor..(Bana göre çok çok saçma) Sizde "Naberler.com" a gelsenize..? Orada yayına hemen girebiliyorsunuz.. Onay filan yok..! Ve çok seviyeli bir portal.. NECİP KÖNİ - ADAN  24.08.2011 15:10
 

başkaları da okumaktadır. Ve biz insanların sadece kendimize karşı değil, başkalarına karşı da hak ve sorumluluklarımız da vardır. Ben bu gereği, bu hakkı ve sorumluluğumu yerine getirmekteyim! Yanlışlar, yanıltıcılıklar veya birilerine zarar verici, hak ihlal edici yazılara ve yazanlara karşı hiç itiraz etmeyip, ses çıkarmayanlar veya nasıl olsa anlamaz diye “aktif müdahale” göstermeyip, en azından “pasif karşı duruşun” yani iplememenin, takmamanın daha doğru olduğunu düşünenler, bu gereği ve asıl doğruyu yerine getirmemiş olurlar! Oysa o yanlışı yapanın anlaması değildir zaten asıl hedef ve amaç, o yazı ile, diğer yanılma potansiyeli olanların yanılmasını ve yanlış düşünmesini, algılamasını, kanmasını önleme sorumluluğu, hakkı ve görevi; ve de kişiyi düzeltme de değil, aksine yanlışı düzeltme, yalanın ve sahtenin yerine gerçeği belirtme, gerçeği ve doğruyu ve de hakkı, haklıyı destekleme kararıdır seçilmesi gereken! Benim yaptığım da budur, umarım şimdi daha iyi anlaşılmıştır dilerim

Filiz Alev 
 22.08.2011 19:40
Cevap :
Merhabalar...Sevgili FİLİZ hanım.. :-) Ben sizi çok çok iyi anlıyorum.. (Tabii ki kendimce) Siz kendinizce anladığım kadarı ile bir ideal ve felsefe çerçevesi dahilinde bir hayat yolu çizmişsiniz.(Bu çizgi sadece (MB) için değil elbetde) Onun için ben size kendi fikrimi söylesemde ne derece başarılı olabilirim ki..? Çünkü özet olarak "BEN BUYUM ARKADAŞIM" mesajınızı aldım ve algıladım.. Bilmem yanılıyormuyum acaba.? Elbetde siz savunduğunuz yol ve düşüncede devam etme tasarrufuna sahipsiniz.. Buda sizin tabii hakkınız... İşte bundan sonraki bölüm ise esas önemli.. Çünkü size 10-kişiden 2-veya 3-kişi destek verip, 7-8 kişi fikrinizi ve düşüncenizi beğenmez ise şayet mutlaka moraliniz bozulup, ister istemez canınız sıkılacaktır..(İşte benim değinmek istediğim ANA KONU BURASI)..Haa yok arkadaş bana yan gelir tırıst geçer her okuyucu derseniz işte o zaman benim diyeceklerimin hepsi ÇÜRÜR ve ÇÖPE gider bütün bu söylediklerim.. ( Devamı diğer yorumda) Çünkü harfler bitmek üzere.. :-))) nk/.  23.08.2011 10:57
 

Ben daha geldiğim ilk ay tüm arşivi (gereklileri tabii) taramış biriyim Necip Bey! Ve evet dost icabeder acı da söyler. Ben de işte tam da bu gerçekten hareketle size bir gerçeği belirtmek durumundayım ki, bu konuyla ilgili bir hususta yanılmaktasınız. Bir defa emin olunuz ki yürek tüketmiyorum, bunu diğer yorumlarımda da belirtmiştim, tam aksine ben doğruyu gerçeği söyleyip, yanlış, yalan ve yanıltıcı yazılar karşısında "gereğini" yerine getiriyor ve bu "doğruyu yaptıkça da" tam aksine, ilginç ve mucizevi bir şekilde (ki Allah tarafından olduğunu düşünüyorum) sıfır kilometredeymişim gibi ekstra bir enerji yüklenmiş buluyorum kendimi. Yani ne bir yorgunluk, ne bir yılgınlık, üzgünlük, kızgınlık, tükenmişlik yoktur benim bu çabamda, aksine üremişlik, üretim vardır. Çünkü, yine tam da buna bağlı olarak da, bir "boşunalık" bir "nafile" lik de söz konusu değildir. Zira siz şunu atlıyorsunuz: Yanlış, yalan, yanıltıcılık, haksızlık vb. içeren yazıları sadece ben veya siz değil, (dvm)

Filiz Alev 
 22.08.2011 19:06
Cevap :
(DEVAMI)-(2/2)...İlahi sevgili FİLİZ hanımcığım .! :-)) Bakın gördünüz mü..? Beni de etki ve manyetik alanınız içine alıp, bana da böyle uzun uzun yorum ve cevaplar yazdırmayı başardınız..! :-))) Gönül isterki günün birinde tesadüfende olsa bir çay ve kahve sohbetinde sizinle bunları çok uzun tartışmasını yapabilsek keşke..:-)) Çünkü sanal ortamda ben yazıyorum, siz yazıyorsunuz, sonra ben tekrar yazıyorum, siz buna 2-3 yorumda tekrar cevap verebiliyorsunuz...Yani anlayacağınız uzun uzun işler..:-)) Merak etmeyiniz ben sizi çok iyi anladım.. Daha doğrusu anladığımı sanıyorum..! :-) Bence kültürlü, kibar ve nazik bir bayansınız... Haksızlıklara tahammülü olmayan, birazcıkda hafif tertip kendini üzebilen ve hemen savunmaya geçmeyi bir kuvvet gibi gören... Cici bir hanım kardeşimizsiniz..! (Nasıl.? Doğru yorumluyabildim mi.. Acaba..? ) :-) Size sonsuz sevgiler, selamlar ve saygılar sunarım efendim..(Lütfen beni yanlış anlamayınız..!) NECİP KÖNİ - ADANA / TR  23.08.2011 11:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8428
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster