Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ekim '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
19813
 

Arife suyu ile yıkanmak

Arife suyu ile yıkanmak
 

Önce evlerde tüm perdeler, çarşaflar, örtüler giysiler yıkanırdı. Bahçede ağaçlar arasına gerilen ipler üzerine sıra sıra dizilir özenle komşu çocuklarına testi kırılmadan kulakları çekilir" Aman haaa çamaşırlarıma dokunanın annesine yollarım yıkar yeniden" diye bir gözdağı verilir, başında yemenisi naylon terliklerini şıklata şıklata eve girilirdi.
Tüm eşyaların altları süpürülür, radyo son ses açılır, "bayram gelmiş neyime, anam anam "nakaratlarına arada bir eşlik ederek arada bir evin kızına bağırılır "kız adı batası yine daldın o mecmuaya, gel şu işin ucundan tut, bıktım artık her şey bana bakıyor" diye de bir duygu sömürüsü yapılır. Hep yapardı bunu annelerimiz değil mi?

Bayram tatlısı bayram yemekleri için de bir gün gerektir. Alışverişe gidilir un, yağ şeker alınır, helva karacağız sandınız değil mi? cık... ek olarak yumurta yoğurt ceviz şeker alırız şimdi anladınız bayram tatlımızı aşka geldi annelerimiz ev baklavası yapacak yaşadık. (nedense çarşı baklavası daha bir revaçta idi, annem Hacı babadan bülbül yuvası tatlısı alırdı, amanın ağzım sulanıyor a dostlar erirdi ağzımızın içinde) Pek de sinirli olur anneler iş yapacakları zaman oturur yere bir bacağını uzatır diğeri yarı bükük açar incecik baklavalık yufkaları...
Şimdiki gibi hazır yufkalar nerde, iyiki de yokmuş yoksa o tatları hiç bilemeyecektik. Annemizin elinin tadı da geçerdi o tatlıya, bakmayın söylenmelerime.

Biz uşaklar annemin yeni emirlerini beklerdik, un yetmedi un getir, cevizi kır,git gel...(kızardım içten içe böyle baklavayı bende yaparım derdim, ne var böylesin de, diyene bakın yufka açmasını bilmiyor halen)

Siniler hazırlanır, dilim dilim kesilir baklava tören eşliğinde dualarla mahallenin fırınına gönderilir ve tembihlenir giden "aman haaaa yakmasın, dikkat etsinler "diye.

Anne babayı usulca havasına sokar birazdan cebinden çıkacak paracıkları için. Bayramlık giysisi olmayan çocuklar için para gerektir.
"İrfan çocukların bayramda giyecek bir şeyleri yok şöyle onları bayram günü sevindirecek kadar para versen de mahzun bırakmasak çocukları" der. Baba da ister elbet çocukları sevinsin elini atar cebine, çıkarır ne varsa ekler "biraz da eve şeker alın kıyma, turfanda da olsa içine birkaç biber ve domates al bayram sabahı kavururuz kıymamızı keyif ederiz. der.

Arife günü gelir çatar; tüm çocuklar arife suyu ile yıkanmak için mahalle hamamına gider annenin o meşhur tasını kafalarında bir kaç kez yiyerek, misler gibi olurlar. O zamanlar hamamın o sıcak atmosferinde kabarırdı tüm kirimiz pasımız, el yapımı kese ile kıpkırmızı olana kadar keselerdi annem bizi. Sabunlar daha mı etkili idi ne kıpkırmızı çıkardık hamamdan.
Giysilerimizi giyerken o tenimiz tam güç nefes alırken buz gibi gazozun serinliğin de "işte hayat bu" diye mutlu mu olurduk ne. Halen o hamam sonrası içilen gazozların tadı damağımdadır.

Bayram hazırlıklarının ilk aklıma gelenlerini duydunuz...ben bunları anlatırken ne çokşey tanıdık geldi size değil mi? sevgi ile kalın efendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Biz hep değerlerimizi tüketiyoruz bayramları tükettik, komşuluğu tükettik, sevgiyi saygıyı tükettik herhalde o yüzden eskiye bu kadar özlem duyuyoruz. Ne güzel sıcacık bir yazıydı çocukluğumu hatırladım. sevgiler

Meral Yağcıoğlu 
 15.10.2007 12:53
Cevap :
Bir bayramda çocuklarımı yıkıyayım dedim sular kesildi arife günü sabunlu kaldılar çok komikti.)) sevgiler sevgili Meral  15.10.2007 18:47
 

Anne kaynar suları dökerken üzerimize -yandım deyipte, koca kalıp sabunu ya da hamam tasını kafasına yemeyen var mı? Çitiliye çitiliye yüzdüğü derimiz kaç gün acırdı değil mi? Sağolun, bu kadar eskiye götürdüğünüz için, baklavadan bize de ayırın olurmu.

narçiçeği 
 11.10.2007 0:18
Cevap :
En gallavi dilim sizindir efendim...) bol cevizli ...(alışverişe gidiyorum hazır baklava alacağım, buyrun bayramda Bodrumda misafirim olun, ciddiyim. sevgiler)  11.10.2007 11:05
 

Ya neden bilmiyorum ama sizin yazılarınızı ben çok seviyorum. Bir de bayram günü evin bütün camlarının açılması vardı; bayram rahmetinin eve fazlasıyla dolması içindi sanırım. Bol rahmetli bayramlar dilerim.

Osman Ömer 
 10.10.2007 22:48
Cevap :
Teşekkürler...içimden ne geçiyorsa onu dillendiriyorum. beni anlatıyor o satırlar...) bende senin yazılarını okuyorum.. ellerine gönlüne sağlık  11.10.2007 9:30
 

içimde bir yerde usul usul bir sevinç kabarır. O bayramlar artık yok, hatta bayram tadı bile yok ama hayat işte , yine de bayramınız kutlu olsun. Sevgilerimle. Nilgün Ok

nilgun 
 10.10.2007 17:49
Cevap :
Ben de o içi kabaranlardanım. Eskiye dair anılarımı anlatmaya bayılıyorum. Biraz da içine muzürluk katınca oluyor sana bir hoşluk...Ne güzel değil mi anlatacak hala çok şeyimiz var....  10.10.2007 18:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 1006
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster