Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2637
 

Arife suyu

Arife suyu
 

Zaman ne çabuk geçiyor...daha dün gibi ağaç tepesinden ham armut koparmak ister iken düşüp ciğerlerimin adeta davul gibi şiştiğini hissedip zorla nefes alır iken bile"anneme söyleme" diye arkadaşıma tembihleyişim.

Mahalle kavgasın da kafamı yardırıp, kan revan içinde eve gelişim bir de annemden dayak yiyişim.

Evdeki tüm terlikleri stok yapıp, karşılıklı iki siper yaparak ablamla terlikleri birbirimizi nişanlayarak savaşımız abla kardeş terlik savaşından ablamın başından akan kanı görünce korkudan ne yapacağını şaşıran ben...

Sonra bayram geleceği zaman duyduğumuz o heyecanlar, yeni bir kıyafet alınacağı için duyulan sevinçler. Bayram harçlıkları. oturup ince ince hesap yapışımız. Hasılat ne kadar olur diye heyecanlanan bizler.

Para verenler daha bir önemli idi. Şeker verenleri pek sevmezdik aslında. çaldığımız kapılardan çıkan büyükler annemizi babamızı tanıyor ise ayıp olmasın diye çokça tutardı parayı. Tanımıyor ise şeker bile kalite de düşerdi.

Tüm evler tertemiz olurdu karınca kararınca. camlar pırıl pırıl parlardı. Büyükleri ziyarete gider iken aile olduğunu anlardı çocuklar. Babalar traşları olur kolonyalar sürerdi. Anneler en yeni giysileri ile, çocuklar gözlerinde bayram sevinci, ellerinde anne ve babalarının sıcacık elleri anneanne, babaane, hala, dayı kim var ise ziyarete giderlerdi.
lGün boyu tatlı yiyip çay kahve içmekten helak olur, akşama doğru yeni ayakkabıların vurduğu ayakkabıları zor ayağından çıkarıp ailece bayramın o tatlı yorgunluğunu evlerinde çıkarırlardı.

Eski bayramlar, yeni bayramlar... Bayram işte nasıl geçirilir ise.
Aile olduğumuzu, birbirimizi arayıp güzel temennilerde bulunduğumuz, ruhumuzu ısıtan heyecan veren, beklenen günlerdir bayram günleri.

Arife günleri ayrı bir güzelliktir. Babaannemiz arife suyu ile yıkanmak gerek pek sevaptır derdi. Her halde bayramı tertemiz karşılamak için büyüklerce uydurulmuş hoş bir davranıştır bence.

Bayramda tüm küsler barışmalı bence...zaman ne çabuk geçiyor, sonradan keşke dememek için dargın olduklarımızla mutlak barışmalıyız. Ne farkeder haklı dahi olsan sen arasan. Bir adım atsan? Kazanan sensin.
İhmal ettiğimiz tüm dostları aramalı, barışmalı, çocukları sevindirmeli.

Arife suyunu da unutmamalı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kaldırırdı annem de bizi :) Haydi kaldın, bugün Arefe, çeşmelerden zemzem akıyor diye :))) unuttuk hakikaten şimdilerde :) Ama ben kızıma böyle bir şey söylesem yemez de, amann anne depodan geliyor işte bildiğin şebeke suyu diye verir ağzımın payını :)

Dilek Fuçucı 
 08.10.2008 12:16
 

Arife suyunu hiç duymamıştım Ama çok hoş .Bayrama tertemiz girilmesi için uydurulduğu kanısındayım. Aslında birde cami suyu olsa!!!!!!!!!!!

Yapukay 
 03.10.2008 20:48
Cevap :
:P abarmışsınız ama...:) töbeeee  05.10.2008 18:14
 

kucukken tugladan kirmizi biber yapadik tasla ezerek. Sen tugla yerine parmagima indirmistin tasi hatirladin mi? hala izi var :)) iyi bayramlar kardesim .

Nursen 
 02.10.2008 8:37
Cevap :
:))) hehehe iz bırakırım bilirsin..)  05.10.2008 18:15
 

Artık insanımız bayram kıvancını yaşamayı öğreniyor gibi...''Asil azmaz;bal kokmaz '' demişler...Bizdeki barışçıl bayramlardan, hiç bir ülkede yok :)) Saygılarımla...

Mesut Selek 
 01.10.2008 18:27
Cevap :
Seviyorum yurdumuda bayramını da her yerin iyisi de var kötüsüde değil mi ama.)  05.10.2008 18:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 292
Toplam yorum
: 1601
Toplam mesaj
: 220
Ort. okunma sayısı
: 989
Kayıt tarihi
: 08.03.07
 
 

Yazmaktan hoşlanan... Kelimeleri renklendiren bir sihirbazım ben.. Bodrum'da yaşamaktayım.. Sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster