Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Nisan '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
2074
 

Arılar ölüyor. İnsanın 4 yıl mı ömrü kaldı?

Arılar ölüyor. İnsanın 4 yıl mı ömrü kaldı?
 

ABD'de baharın başında arıların ortadan kaybolması, arıcılıkla geçinenler ve çevreciler arasında endişe yarattı.

ABD Tarım Bakanlığı, New York'tan California'ya 27 eyalette yüzbinlerce arı kovanının aniden boşaldığını belirtirken, ülke çapındaki 2.5 milyon arı kovanından en az 600 bininin bu esrarengiz durumdan etkilendiği tahmin ediliyor.

ABD'nin yanı sıra Kanada ve Avrupa'da arıların esrarengiz biçimde kaybolduğu kaydediliyor.

Amerikan Kongresi de bu hafta arıcı ve bal üreticileri ile bilimadamları ve hükümet yetkililerini dinleyerek, bu soruna çare bulmaya çalışacak.

Arıcıların bir bölümü, çevrecilerin duyarlılığına katılarak, kurak ve ılık geçen kışın arıları etkilediğini ve bu gizemli duruma yol açtığını düşünürken, bir bölümü de "Gaucho" adlı böcek ilacını, arıların yön duygusunu etkilemesi dolayısıyla suçluyor.

Bir kısım arıcı da bu mesleğin zorluğundan söz ederek, acemi arıcıların hata yaptıklarını ve kovanlardaki arıları kaçırdıklarını düşünüyor.

Arıcılığın tarım sektörü için önemli bir geçim kaynağı olduğu ABD'de sadece California eyaletine yılda 2.5 milyar dolar kazandırıyor.

ABD'de arıların yok olmasına neden olan bu gizemli durumun, bal fiyatlarını ve bal üretim maliyetini giderlerini olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Alman bilimadamı Albert Einstein, "Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece dört yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz" demişti.

Bu akşam ATV nin haberinde ise Ardahan'da arıların % 60 ının telef olduğu haberi vardı.

http://www.cnnturk.com/BILIM_TEKNOLOJI/BILIM/haber_detay.asp?PID=15&haberID=325426

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dün akşam haberlerinde yine arılardan söz edildi .Her akşam tek tek haberleri geliyor. Birçok nedene bağlı olduğu söyleniyor,Hormonlu gıdalar,ilaçlamalar vb. Ama işin olumsuz yanı arılar nereye kayboluyor Kimse bilmiyor Dün akşam ki haberlerde ( Atv) Dünyadaki arıların yarısı kayboldu haberi vardı. Nasıl kayboldu? Nereye çekildiler Tahmin edilen en belirgin olanı hormonlu yetiştirmeden kaynaklı olduğu ve yön duygularını kaybettikleri.. Hızla bir küresel ısınma sorunu..Artık sanki yapacak bir şey yok ta çaresiz ve umusamaz oluyor insanlar ya da hiç bilmemek adına çok ta ilgilenmiyorlar Psikolojik olarak bir nevi kaçış sanki. Neler oluyor gerçekten merak ediyorum Bu dünyanın sonu diye komplo teorileri de çoğalacak insanlar dikkatli olmalı.Bir çok tarikat var ki, bunları kullanabilir İnanç sömürüsü de olasılığı var ..Gözardı etmemek ve dikkat etmek gerekiyor her konuya hem dünyaya özen göstermeye çalışmalıyız Bireysel olarak hem de çok dikkat etmeliyiz..

Yasemin GÜNER 
 09.04.2007 1:17
Cevap :
Maalesef canlılar arasında doğaya en fazla zarar veren insan oluyor. Bütün bunların altında yatan ise ekonomik kazanç düşüncesi. Bu düşünce her geçen gün insanlığı batağa sürüklüyor. Umarım bu yanlıştan bir an evvel dönülür. Yorum ve katkılarınız için teşekkürler. Selamlar...  09.04.2007 9:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7878
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3113
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster