Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '13

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
312
 

Arjantinli bir oto tamircisinden bebek ölümlerini önleyecek cihaz

Arjantinli bir oto tamircisinden bebek ölümlerini önleyecek cihaz
 

Bebek ölümlerinde yeni buluş (görsel netten)


Anne olacak adaylar bu yazıyı okuyunca belki rahat ederler. İnsanoğlu ne buluşlar icat ediyor. Çok umutsuz olduğumuz bir dönemde bir bakıyorsunuz yeni bir buluş icat edilmiş ve o size umut oluyor. Çok yakınım müteaddit ameliyatlar olmasına rağmen şikâyetlerinden kurtulamadı, gittiğimiz birkaç doktor yeni bir aletin takılmasını önerdiler, ama o aletin yan etkilerinin olduğunu, bazı bünyelerde aletin kabul edilmediği söylendi. Bizde o ameliyattan vaz geçtik. Yakınım üzüldü ümitsizliğe düştü ben ona bu yazıyı gösterdim ve: ”Karamsarlığa düşme bak ne buluşlar icat ediliyor, tıp günden güne gelişiyor, yeni, yeni buluşlar gelişiyor bakarsın, bu derdinden kurtulacak bir çare bulunur.”  Diyerek onu sakinleştirdim. Sağlık büyük hazine değerini bilelim. Yeni buluşların gelişmesi dileği ile sağlıklı ve mutlu yaşam dilerim.

NAHİDE ÇELEBİ

 

Arjantinli bir otomobil tamircisinin uyumadan önce aklına gelen bir cihaz, normal doğumlarda ölüm oranlarının azaltılması için umut oldu.

59 yaşındaki Jorge Odon’un YouTube’da gördüğü şişenin içine kaçan tıpaları çıkarmak için uygulanan yöntemden esinlenerek geliştirdiği cihaz, doğumda annenin rahim kanalına sıkışan bebeklerin kurtarılmasını amaçlıyor.

Cihazın ilk örnek cam bir kavanoz, plastik bir torba ve kızının bebeğini kullanarak tasarlayan Odon’un buluşu, uzmanların da dikkatini çekti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve bazı sağlık kuruluşları, cihazın üretilmesi için finansman desteği verdi.

Bir Amerikan tıbbi teknoloji şirketi de cihazın lisans hakkını satın aldı. Uzmanlar, adını üreticisi olan araba tamircisinden alan Odon Cihazı’nın, az gelişmiş ülkelerde bebek ölümlerini azaltacağını, gelişmiş ülkelerde ise sezaryen doğum oranını düşüreceğini umuyor.

DSÖ’den Dr. Mario Merialdi, “Bu çok heyecan verici bir buluş. Yıllardır bu sorunun çözümünde ilerleme sağlayamamıştık” dedi.

Merialdi, dünyada her yıl doğumların yüzde 10’unda ciddi yan etkiler  yaşadığını, 5,6 milyon bebeğin doğum sırasında ya da kısa süre içinde öldüğünü belirtti. Resmi rakamlara göre, her yıl doğumda ölen kadınların sayısı da 260 bini buluyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok önemli bir buluş gerçekten...

Kerim Korkut 
 18.11.2013 20:11
Cevap :
İNŞALLAH BU BULUŞLAR ÜLKEMİZDE DE YAPILIR, DÜNYA GÖRÜR.SELAMLAR.NAHİDE ÇELEBİ  19.11.2013 7:30
 

Kıymetli Öğretmenimiz Nahide Çelebi: Elbette takdiri İlahinin emrine karşı gelinmez ve vade uzatılmaz.Ancak tedbirler alınabilir.Sağlıklı yaşamın çareleri vardır.Bu buluşta faydalı olacaktır.Daha nice benzer buluşların keşfedilmesi gerekliyken Bilim adamlarımız geçkalmışlar.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 18.11.2013 19:56
Cevap :
Sayın Burakgazi! Gönül isterdi ki bu tip buluşlara bizler de imza atalım ve adımızı duyuralım, bizde de cevherler dolu, yeter ki el atıp teşvik edip yardımcı olalım.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımı iletiyorum. Güzel günlere.NAHİDE ÇELEBİ  19.11.2013 10:07
 

Neden olmasın diyorum...Böyle icatlara ihtiyacımız var...Sevgilerimle.

Sündüs Akkaya 
 18.11.2013 2:01
Cevap :
Canım, dilerim insanlığın yararına olan icatlara biz de el atarız ve söz sahibi oluruz. Değerli yorumunuza çok teşekkürler, sevgilerimle öptüm sizi.NAHİDE  18.11.2013 14:08
 

Sevindim doğrusu Nahide Hocam.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 17.11.2013 17:58
Cevap :
Canım benim değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. İnsanlığın yararına olan buluşlar inşallah daha gelişir, hizmete sunulur.Sevgiler, selamlar, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE  18.11.2013 6:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1914
Toplam yorum
: 11658
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1036
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster