Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
821
 

Arka Sıradakiler dizisi

Arka Sıradakiler dizisi
 

Liseli gençlerin hayatını anlatan Arka Sıradakiler dizisini bilirsiniz. Benim de bazen takılıp izlediğim nadir dizilerden biri. Önceki yıllarda yayınlanan Hayat Bilgisi dizisinden önemli farkları ve güzellikleri var. En başta uyuşturucu, öğrenci çeteleri, öğrenci kavgası, kötü yola düşenler veya ailesinden kötü muamele görenleri sahneliyor, örnek davranışı sonrasında koyuyor.

Doğrusu diziyi senaryo ve çekimler yönüyle çok başarılı buldum.

İşlenen konular gerçek hayattan alınmış örnekler gibi tam oturuyor. Sonu çok iyi bitiyor ve dizi sonrası bir öfke ve üzüntü yerine rahatlayarak kalkıyoruz, ertesi bölüm çocuklarımızın hangi yönünü ele alacak diye merakla.

Bir konuya takıldım ve bu başarılı dizinin o yönünü ele almak istiyorum. Dediğim gibi gerçek yaşanmış olaylardan yola çıkılarak yazılmış ve çekilmiş olabilir, ancak dizide bazen öğrenci durumu ortadan kalkıp kız-erkek ilişkileri öne çıkarılıyor. Hatta bazı sahnelerde her erkek öğrencinin yanına bir kız alınması ve ders aralarında, kantinde beraberlikler neredeyse bu okula damsız girilmez havası oluşturuyor.

Okullarda kavga fazla buna katılıyorum, hatta milli eğitim bakanlığının buna çözümler üretmek için bu tür diziler, seminerler, okul içi faaliyetler yapması hatta konuda emniyet müdürlüğü ile işbirliği içinde öğrencilere yönelik seminerler alsa yerinde olur.

Yine de öğrencilerin bu kadar aşk hayatı içine çekilmesi, öğrenci arkadaşlığının dışında roller biçilmesi, birinin bırakıp diğerinin sevgili olması arada husumet ve kinlerin oluşması faydalı olacak bir ibret sahnesi olarak gelmiyor bana.

Çocukların çalışkanlığı, üniversite heyecanı, meslek hayatı, okuldan sonra çalışmak zorunda olanlar, fakir çocuklar konu edilmeyi ve yoğun olarak üstünde durulmayı gerektiren konular gibi geliyor bana.

Ama genel olarak gerçekten çok beğendiğim bir dizi olmuş.

Muammer MURAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın yazarım. bahsettiğin film izlemekten keyif aldığım birkaç diziden biri. Fimde gençlerin yaşantıları dışında ailelerin geri dönülmez hataları ve eğitimcilerin, isterlerse gençlerin üzerinde nasıl etkili olabilecekleri de anlatılıyor. Ben bu dizinin yapımcılarını gerçekten kutluyorum tabi oyuncuları da...Güzel bir konuyu ele almışsın paylaşımın için teşekkürler..Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 03.12.2007 17:02
Cevap :
Esma hanım, Katkılarınız için teşekkür ediyorum, bu filmin güzelliğini anlatmak için kaleme aldım, siz de aynen katılıyorsunuz. küçük bir de eleştirim oldu. Fazlaca aşk hikayesi koyup koca bir Lise hayatın daraltmasınlar istiyorum.  07.12.2007 17:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 140
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 4377
Kayıt tarihi
: 03.09.07
 
 

1965 yılında Erzincan'da doğdu, İzmir'de yüksek eğitim alıp, devlet memuru oldu. 5 yıl süreyle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster