Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
200
 

Arkadaş

Bir Tv. Programına Melike Demirağ konuk olmuştu. Şimdiki gençler pek tanımayabilirler ama kendisi 70’li yıllarda Yılmaz Güney’le birlikte rol aldığı o dönemler çok ses getiren bir film olan “ARKADAŞ” filmiyle ünlenmişti. O tarihlerde gencecik çok güzel bir kızdı… Tv.deki program boyunca konuşmasından da, insan olarak ne kadar kalite bir insan olduğunu adeta her konuşmasıyla yansıttı. 

O film sayesinde o günün insanlarına “arkadaş” olabilmenin faziletini vurgularken, esasen sanatçı bir aileden de gelmiş olması yanısıra ömrü boyunca müzikle haşır neşir olmuş bir insan olarak da tam bir hanımefendi özelliklerini sergilerken insanlara bir kere daha olumlu mesajlar sundu ve örnek oldu… 

Ve, o tarihlerde kendisinin solcu göründüğü ve yurt dışında yaşamak zorunda kaldığı konularına açıklık getirirken, benim çok dikkatimi çeken bir terim kullandı.. Belki hala bile ona ön yargıyla yaklaşanlar bulunabileceğini dikkate alırsak, bir anlamda insanlara ön yargıyla yaklaşmanın da ne kadar sakıncalı olabileceğine dair bir örnek sunmuş oldu.. 

Başkasını ötekileştirdiğiniz anda artık o ne yapsa boştur. İşte önyargı başkasını "öteki"leştiren, onu anlamaya mani olan bir tutumdur. 

Melike Demirağ o günlere dönerken sanıldığı gibi olmadığını, içinde bulunduğu ortamın kendisini öyle gösterdiğini, kendi felsefesine ille de bir "...ism" koymak gerekirse "İNSANİSM" taraftarı olduğunu vurguladı. 

O konuşurken benim hayallerim de "ARKADAŞ" filmine doğru kaydı. Nedir ARKADAŞ? 

Orta Asya' da savasın ok ve yay ile yapıldığı dönemlerde Türk savasçılar, arkalarından gelebilecek bir saldırıyı önlemek için, sırtlarını bir ağaca, kaya veya taşa vererek, ok atarlarmiş. Atalarımız genelde bozkır hayatı yaşadikları için bu sırt dayanan nesne genelde bir taş veya kaya olurmuş. Yillar sonra bu sırt dayanan taşın ismi ARKA-TAŞ veya Azerbaycan'daki telaffuzuyla 'ARKA-DAŞ' seklinde dilimize yerleşmiş. 

Bugün bile güvenebileceğimiz, bizi arkadan vurmayacak olan, samimiyetine güvendigimiz kisilere verdigimiz isimdir. 'Dostluk' kavramının zaman içinde, insanın arkasını yaslayabileceği ve kendisini olabilecek kötülüklerden koruyacağı
fikri ile özlestirilmesi sonucu 'arkadas' kelimesi 'dost' anlaminda Turkcemizdeki yerini bulmuştur. 

Sırtınız 'arka-taş' sız kalmasın........ 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1031
Kayıt tarihi
: 24.05.11
 
 

TED Ankara Koleji ve ODTÜ Kamu Yönetimi mezunuyum. Asıl mesleğim bankacılık. Çeşitli kuruluşlarda..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster