Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Adem Güngör/FETHİYE KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

http://blog.milliyet.com.tr/ademgungor

26 Şubat '10

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
647
 

Arkeoloji araştırma

Arkeoloji araştırma
 

Şanlıurfa Göbekli Tepe.


Keşifle bir teori yerle bir oldu.

Newsweek, “tarihin en büyük arkeolojik keşfi” olarak nitelendirilen Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe’ye geniş yer ayırdı.

Bilim adamlarına göre “Yerleşik hayat dini yarattı” teorisi bu keşif ile yerle bir oldu.

Newsweek dergisi birçok arkeolog tarafından “tarihin en büyük arkeolojik keşfi” olarak nitelendirilen Şanlıurfa yakınlarındaki Göbekli Tepe’ye geniş yer ayırdı. Bilim adamlarına göre “Yerleşik hayat dini yarattı” teorisi bu keşif ile yerle bir oldu.

1994’te sürüsünü dolaştıran bir çoban, Şanlıurfa’nın 15 km kuzey doğusundaki Örencik Köyü yakınlarında yer alan Göbekli Tepe’de dikdörtgen şeklinde üzerinde oymalar olan taşlar buldu. Keşfin duyulmasından sonra Alman Arkeoloji Enstitüsü görevlisi Klaus Schmidt, bölgeye gelerek incelemelere başladı. Ve burada bilinen insanlık tarihini baştan sona değiştirecek kalıntılara ulaştı. İlk gelişme Göbekli Tepe adı verilen ve Buzul Çağı’ndan sonra insanlar tarafından inşa edilen ilk tapınak olduğu tahmin edilen bölgenin Piramitler’den 7 bin 500 yıl önce inşa edildiğinin karbon testleriyle anlaşılması oldu. Harvard, Stanford, John Hopkins gibi üniversitelerden bilim adamları burada incelemelere başladı.

Rousseau’nun teorisi çöktü

Newsweek’in “Tarih yeniden yazılıyor” başlıklı haberine göre klasik medeniyet teorisi, önce yerleşik hayata geçtiğini ve ardından köy yaşamı, yazı ve dinlerin ortaya çıktığını ortaya koyuyordu. Ünlü Fransız düşünür Jean Jacques Rousseau, “Şehir dini yarattı” diyerek bu teoriye vurgu yapıyordu. Kazıdan elde edilen bilgilere göre Buzul Çağı’nı geçiren insanlar bu bölgeye geldikleri zaman burada bu tapınağı inşa etmelerinin asıl nedeni beraber dua etme isteğiydi. Yani önce tapınak, ardından buradaki yerleşik hayat başladı. Bu da “şehir dini yarattı” felsefesinin yerine, “din şehri yarattı” felsefesinin gerçek olduğunu ve medeniyet tarihinin bu nedenle yeniden yazılması gerekliliğini ortaya çıkarıyor. Stanford Üniversitesi’nden Ian Hodder, “Teorilerimizin hepsi yanlışmış” dedi. Uzmanlara göre Göbekli Tepe’de tapınak çevresinde yaşamaya başlayan insanlar tarım ve hayvancılığı keşfetti ve sonra Çatalhöyük’te yerleşik düzende yaşamaya başladı.

DAHA YÜZDE 5’İ AÇIĞA ÇIKTI

Kazılarda şimdiye dek çıkarılan 45 adet T şeklindeki taş anıtın üzerinde yabani domuz, ördek, yılan, aslan, balık ve avcılık yapan insan figürleri var. Daha yüzlerce taş anıtın çıkarılmayı beklediği bölgenin tapınak olarak kullanıldığını tahmin ediliyor. Uzmanlara göre Göbekli Tepe tam 14 bin yaşında, yani piramitlerden 7 bin 500 yıl daha eski. Şimdiye dek yapılan kazılarda bölgenin sadece yüzde 5’inin açığa çıkarılabildiği belirtiliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten ilginç bir yazı, ben yeni okuyabildim. İnançların uygarlık üzerindeki etkisi ya da tam tersi uygarlığın inançlara etkisi konusu insanı heyecanlandırıyor. Alman arkeologlarla ilgili olarak "Gidip araştıracağım" demişsiniz. Gidebildiniz mi, neler gördünüz, paylaşır mısınız? Selamlar.

Güz Özlemi 
 19.08.2010 11:59
Cevap :
Gidemedim be arkadaşım, Vakit bulamıyorum bu günlerde biraz karışığım yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar..  19.08.2010 13:43
 

Yazınızı okuduğumda ilk aklıma gelen bu kazıyı yurdum arkeoloğlarımı yapıyor yoksa almanlar mı? Eğer bu kadar değerli arkeologlarımız varken yabancılar yapıyorsa neden buna müsade ediliyor? Yeterince tarihi eserlerimiz çalınmadı mı? Bizler tarihimize sahip çıkmak zorundayız. Eğer koruyup değerini veremiyrsak bırakalım yer altında kalsınlar nasıl olsa değeri anlaşıldığında çıkartılır yeryüzüne..

Güher 
 26.02.2010 18:39
Cevap :
Benim görüşlerimde aynı sizinle birlikte. Anlayamıyorum nerede bir kazı yapılsa onlar işbaşında oluyorlar. Fethiye Yaka Köyde yapılan kazılarda da onlar var. Gidip bir araştıracağım. Yorumunuz için teşekkürler. Fethiyeden sevgi ve selamlar...  02.03.2010 9:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 320
Toplam yorum
: 156
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1607
Kayıt tarihi
: 16.04.09
 
 

Muğla Fethiye doğumluyum. Sanat okulu elektrik bölümü mezunuyum. Tarih ve Kültüre çok önem veriyo..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster