Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ağustos '06

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
24495
 

Arkeoloji nedir?

Arkeoloji nedir?
 

Arkeoloji en kısa tanımıyla insanoğlunun elinden çıkmış maddi kültür kalıntılarının yardımıyla antik çağ tarihini ve kültürünü kurgulamaya çalışan bir bilim dalıdır diyebiliriz.

Bu genel tarifin içinde geçen maddi kültür kalıntısı tanımı insan elinden çıkan her türlü nesneyi ifade etmektedir: Çanak çömlekler, figürünler, heykeller, çeşitli madenlerden yapılmış silahlar, süs eşyaları, mühürler, sikkeler… Tahmin edileceği üzere insan topluluklarının tarihini, kültürünü ve yaşam biçimlerini anlamada sadece yazılı kaynaklara başvurmak yeterli bir yol değildir. Bunun yanında söz konusu insan topluluğunun teknik gelişmişlik düzeyini, inançlarını ve diğer kültürlerle olan ilişkilerini tahlil etmede son derece gerekli olan maddi kültür kalıntılarını da incelemek gerekmektedir. İşte bu alan arkeoloji biliminin araştırma sahasına girmektedir.

Eski çağlardan kalan yazılı kaynakların hemen hemen tamamı yönetici sınıfın yazdırdığı metinlerden oluşmaktadır ve bundan dolayıdır ki sıradan halkın yaşantısı konusunda son derece kısıtlı ve yetersiz bilgiler içerirler. Eğer amacımız sadece Kralların ve İmparatorların askeri başarılarını, yaptıkları seferleri ve uygulamaya soktukları yasaları öğrenmekse yazılı belgeler bu isteğimize cevap vermede yeterli olabilir. Ancak amaç eskiçağ toplumlarını tüm kültürel özellikleriyle ve yaşam biçimleriyle tanımak ise o zaman kesinlikle arkeolojik materyale başvurmamız gerekir.

Arkeoloji biliminin önemi özellikle yazının henüz kullanılmadığı tarih öncesi kültürleri tanımada daha da öne çıkar. Çünkü tarihöncesi dönemler hakkında bilgi edinmenin yegane yolu arkeolojik materyalleri, yerleşim birimlerinin mimari özelliklerini ve ilgili çağdan kalan iskelet kalıntılarını incelemektir.

İnsanoğlu henüz düşüncelerini ve duygularını yazıya dökme başarısını gösteremediği dönemlerde tüm teknik ve düşünsel birikimini kendi elleriyle biçimlendirdiği seramiklere, Tanrı ve Tanrıça idollerine ve mağara duvarlarına resmettiği sahnelere aktarmıştır.

İşte tüm bilgisini ve donanımını aktardığı bu nesneler sayesinde biz eskiçağ insanın yüreğinin ve zihninin derinliklerine ulaşıp binlerce hatta onbinlerce yıl öncesinde kalmış kültürlerin gizemlerini keşfedebiliyoruz. Antik bir yerleşim yerinde bulunmuş çanak çömlekleri, süs eşyalarını, silahları keşfedilen diğer yerleşim yerlerinde bulunan örneklerle karşılaştırıp aralarında herhangi bir kültürel ya da ticari ilişki olup olmadığını tespit edebiliyoruz. Binlerce yıl önce yaşamış insanların bize bıraktıkları izleri sürerek onların hikayelerini yeni baştan kurgulayıp gelecek kuşaklara aktarabiliyoruz. Böylece milyonlarca yıllık insanlık tarihinin eksik kalan kısımları keşfedilen her yeni arkeolojik materyalle birlikte biraz daha azalıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

arkhe sözünü eski olarak yorumluyarak yazınızı tamamlamışsınız. mükemmel olmuş emeğinize müteşekkirim. ancak arkhe sözünün eski anlamından öte anlamlarının da (ilk - öz)olduğu söyleniyor. ilk - öz olarak ele aldığımızda arkeoloji başka anlamlar da içerir mi? akre ile arke sözleri arasında bağlantı var mı? yardımcı olursanız sevinirim. saygılarımla . ahmet beyazlar

abeyazlar 
 24.12.2007 16:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 130
Toplam yorum
: 273
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 4814
Kayıt tarihi
: 08.08.06
 
 

Ege Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi bölümü mezunuyum. Şu anda Marmara Üniversitesi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster