Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
157
 

Artık 100 yıl bekleyecekler

Artık 100 yıl bekleyecekler
 

Merak ediyorum acaba, inançlarımızda bir sapma mı var, yoksa çeşitli inançların esiri haline mi geliyoruz? 

Geçen yıllarda olduğu gibi, eminim bu yıl da, yani 12.12.2012 tarihinde de kendilerine özel bir anlam ifade edebilme çılgınlığı  başını  alıp gidecek sanırım.

Çoğu insan, evliliklerini bu tarihe denk getirmeye çalışacaktır eminim.

Çoğu insan, evlilik yıldönümlerini bu günde kutlamaya ve dolayısıyla  ileride övünebilecekleri  özel bir anlam ifade edebilen ve unutulmayacak bir anı olarak bu tarihe sahip olduklarını düşünüyorlar.

Geçen yılların gün ay ve yılı aynı tarihe getirerek evlenmek için birbiriyle yarışırken, bu yıl 12.12.2012  tarihi ne kadar ilgi görmüş, bugün yaygın medyada sonuçlarını göreceğiz.

Ne derece doğrudur, ben bilmiyorum; ama 12.12.2012  de  yapılan evliliklerin uğurlu olacağı, 12.12.2012  de  yapılan işlerin başarıyla sonuçlanacağı, 12.12.2012  de  doğan çocukların gelecekte büyük yerlere geleceği söylenir.Tabi bu düşünceler, bunları sözde başarmaya ve uygulamaya çalışanların görüşüdür.

Her sene duyarız, çoğu insan çocuk sahibi olabilmek için, gün-ay-yıl aynı olsun diye bu günü seçerler ve güya ileride çocuklarına anlatacakları ve onların özel,seçilmiş bir günün çocukları olduğunu söyleyecekleri bir anı olacağı için, özel bir gün, saat belki dakika olarak ayarlamaya çalışacaklar.

Nasıl becereceklerse?...

Güya  bu özel günlerini unutulmaz kılmak isteyen, davranışlarını ve egolarını tatmin amacıyla, 12.12.2012  tarihinde evlenecekler ve çocuk sahibi olmak için nikâh daireleri ile  çocuğu olacaklar doğumevlerine âdeta akın edeceklerdir.

Geçen tarihlerde de hayatlarını birleştiren gençleri görenler; bu yıl da 12.12.2012  rakamının uğuruna inanarak evlendirme dairelerine koşuyorlardır sanırım.

Belki de daha bir çok bilinmedik özel günlerini bu tarihe denk getirmeye çalışacaklardır.

Özel günler meraklısı olanlar, evlilik cüzdanlarına 12.12.2012  tarihini yazdırmak istiyorlardır.

Elbette bu onların kişisel tercihleridir.

Zaten yılımızın her gününü  önemli günlere bölerek, bölünmemiş gün bırakmadılar ki bize. 

Bu tarihi özellikle seçtiklerini söyleyenler;“Ben özel günleri unutan biriyim. 12.12.2012 tarihi 100 yılda bir gelen özel bir tarihtir.Bu günümüzü özel bir tarihle taçlandırmak istiyoruz” diye konuşuyorlardır muhakkak.

Bu söylem çok basit ve bayağı bir söylem olup, haklı çıkma psikolojisiyle çeşitli bahanelere sahip çıkıp, sığınmak olsa gerek.

Bir çok evlenme adayı genç de; “Bu çok özel bir gündür ve madem ki  evleneceğiz; böyle bir günde olsa dah güzel olur” diyerek, mevcut gün, ay, yıl tamlaması çılgınlığına dahil olabilirler.

Yazılı, görsel yaygın medyada bu çılgınlığa  çeşitli şekillerde yer vererek, “uğurlu rakam ya da kolay rakamlı bir tarihtir” diyerek, bir totem inancına çevirerek desteklemektedirler.

İnanç, iman, itikat ve akaid kaidelerine bağlı olan insanların böylesi alâkasız rakam ya da sayılarla ya da bunlara bağlı tarihlerle nasıl bir işi olabilir. Akıl, sır erdirmek zor.

Totem inancı taşımıyoruz diyerek, çok isteyen varsa, iyi niyetli olarak, kolay rakamdır aklımda kalır, “karımın (ya da kocamdan) yıldönümünü unutup fırça yemeyim” diyenler çıkarsa,- ki o da gereksiz ya- nikâhını o tarihte yaparlar. Bu kadar basit ve anlamsız, gereksiz bir çılgınlığın içerisinde yerini alırlar.

Bugün neler oldu/ olmuş, bekleyip göreceğiz.

Bir sonraki gün-ay-yıl için, sanirım 100 yıl bekleyecekler. Tabi ömürleri yeterse…

Her şeyi bu tarihlerle özelleştirdiler, bari ölümü de bu özel tarihlere denk getirseler ya(!!!)

Bu tür çılgınlıklar olmasın, yeter artık!..

Kerim BAYDAK

kbaydak61-artan@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

izmirli97 merhaba. Yılbaşı biletlerinin satılması da ayrı bir muamma.Maalesef insanlar olmadık şeylere inandırılıyor.Umutlaraını boş hayallere bağlayanlar o kadar çok ki; kimileri yatırıyor, kimileri kazanıyor. Ancak devede kulak misali... Kerim baydak kbaydak61-artan@hotmail.com

Kerim Baydak 
 12.12.2012 13:45
 

Merhaba, Çok haklısınız. Ancak insanlar o kadar çaresiz o kadar zavallı hale getirilmiş ki insanlar her şeye inanıp acaba diye uygulamaya çalışıyor. Yılbaşı diye ne kadar milli piyango bileti satılacak. Aynı şey. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 12.12.2012 12:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 985
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 212
Kayıt tarihi
: 06.11.12
 
 

Kerim BAYDAK 01.01.1961  ADIYAMAN  doğumlu.. 2003 yılında Anadolu Üniversitesi  İşletme Fakultesi İ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster