Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '13

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
70
 

Artık gazete basılmasın!

Artık gazete basılmasın!
 

Kaynak: dialogue.stjoseph.com


Blog yazmak için, parmaklarımın klavyeye gitmesi kadar uzun bir zaman almasa da; bir gazetenin basılıp dağıtılması işlemi oldukça uzun ve zahmetli bir işlemdir.

Gazete okumak, bir kültürle ve eğitimle ilişkilidir. Sadece spor gazetesi okuyan kesim olduğu gibi, bütün ekleriyle bir gazeteyi okuyup en sonunda bulmaca sayfasını deviren babayiğitler de vardır. Ancak bir getirinin, bir de götürüsü vardır. Gazete için, ağzımızla telafuz edemeyeceğimiz büyüklükte bir ağaç yığını yok olmaktadır. Bunların ne kadarının geri dönüşüme uğradığı ise şüphelidir. Aynı zamanda, bir gazetenin dağıtımı için harcanan mazot ve işçilik de cabası. Gazeteyi, birçok kişinin okuması için ortak kullanım ortamları yaratılsa da; bir gazete için çok büyük maddi ve manevi kayıplar verilmektedir.

Şimdi değil belki ama yakın zamanda kağıt gazetelerin, dergilerin belki de yok olması gerekmektedir. Onun yerine; günümüzde de yaygınlaşmaya başlayan e-gazete lerin kullanılması uygun olacaktır. Eski, yeni herkes gazeteyi kağıttan okumanın hazzını bilir. Ancak dijitalleşmeye başlayan ve çevresel duyarlılığın artması gereken dönemlerde hızla yol alırken, bunlardan feragat etmemiz gerekebilir.

Benim önerim; zaten çoğumuzda bulunan tabletler, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, e-book reader'lar gibi çeşitli dijital aletlere benzer bir alet yapılarak, gazeteyi internet üzerinden indirmek koşulu ile şu anki gazete fiyatından veya daha ucuza satmaktır. Zamanla gazeteyi almayı unuttuğumuzdan ve internetten haber takibi yaptığımızdan; belki de kağıt gazete ve dergilerin yasaklanması ve dijital (elektronik) olan bu aletler için bir teknoloji çöplüğü oluşturarak geri dönüşümü sağlamak gerekir. Kağıt gazeteyi çöpe atarız ama dijital çöplerimiz evde birkir de birikir, bozulur, ne atabiliriz ne de satabiliriz bunları. Ücretsiz olarak bile vermek isteriz de verecek bir yer bulamayız.

Bana göre, yatırımın yönünün değişmesi gerekiyor. Eskiden kaç kişide cep telefonu vardı? Şimdi cep telefonu olmayan ev yok gibi, bunun da öyle bir şey olduğu kanısındayım.

Herkese sevgiler, saygılar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Arzı talep belirler. Gazeteleri alanlar ve reklam verenler oldukça gazete üretimi devam eder. Selamlar.

Kadri KANPAK 
 20.02.2013 12:01
 

gazete okumak bir ayrıcalık bence :) hele de o kokusu yok mu. kitaplarda da var o koku... ama sen şimdi orman ağaç falan diyince. bu düşüncen hiç yabana atılır gibi değil... sevgiler.

Esma KAHRAMAN 
 09.02.2013 23:00
Cevap :
Evet, ben de gazeteyi eline alıp okumanın keyfini biliyorum ama bir şeyler kazanırken bir şeyler kaybetmek zorundayız. Bu konuyu gündeme getirmek lazım :)  10.02.2013 12:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3159
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster