Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
559
 

Artık gelme,deva olamazsın hasretime

Artık gelme,deva olamazsın hasretime
 

Görsel alıntı


Artık gelme! Gelsen de seni görmek istemiyorum

Yarım asırdan beri sadece senin adını biliyorum.

Seni görmedim ve seninle tanışmadım lakin senin gelmeni hep bekledim.

Gecelerin karanlığında, seherin aydınlığında gelirsin diye umutlarla bekledim.

Senin hasretini özlemle yoğurdum, acılar kattım içtim yudum, yudum.    

Adını bildiğim, görmediğim, tanışmadığım gelmesini beklediğim sen bir türlü gelmedin.

Nebattım fide oldum gelmedin, fidandım ağaç oldum gelmedin, şimdiyse çınar oldum yine gelmedin.

Gelseydin dünyada haksızlıklar, yalanlar, hileler riyakârlık olmazdı. İnsanlar yerlerinden, yurtlarından ayrılmak mecburiyetinde kalmazdı.

Merhametsiz rüzgâr esince bülbül güle zarar gelmesin diye kanatlarını çırpıp avaz, avaz figan etmezdi.

Dünyada hakları zayi olanlar haklarını icra ederlerdi. Güçlüler güçsüzlere karşı güçlerini kullanmazdı.

Umutlar çoğalırdı, hayaller gerçekleşirdi, yürekler yaralanmazdı. Dil ile söylenen söz ve söylemler özde birleşirdi. Senlik, benlik olmazdı. 

Daha güzel yaşanacak bir dünya olurdu, sınırlarda savaşlar olmazdı, barut ve kan kokusu biterdi.  

Geç kaldın artık gelme!  

Gelsen de deva olmazsın benim hasretime. Ben seni beklerken dönüşü olmayan yolculuk hesapta yoktu. Şimdi dönüşü olmayan yol görünüyor, yolculuk var ufukta.     

Seni beklerken ellerim, ayaklarım tutuyordu, kulaklarım duyuyordu, gözlerim yolunu gözlüyordu.

Şimdi ne ellerim, ne ayaklarım ne de dizlerim tutmuyor. Kulaklarım duymuyor, gözlerim uzakları görmüyor. 

Ben seni beklerken gözümde mevsim hep bahardı yazı, kışı bilmezdim. Artık başıma karlar yağdı, baharı hayal bile edemiyorum.

Dört yanım kar, kış, ayaz, hayallerin etrafını boran sardı. Umutlar yüreğin kapısında yosunlaştı, özlem içimi dağladı. Sağlık gitti devası çare bile kalmadı.

Artık gelme!  

Bundan sonra gelişin bana sevinç yerine hüzün verir. Zaten seni hiç görmedim ki, sadece senin adını biliyordum. Gelsen de seni görecek, seninle tanışacak zamanım kalmadı.

Civan yaşımı pirifâni ettim seni beklemekle.

Artık ben gidiyorum, dönüşü olmayan yolculuğa çıkıyorum. Ne yazık ki yarım asırdan beri beklediğim sen bir türlü gelmedin.

Bundan sonra gelsen bana, bir yararın olmaz. Belki yaşayanlara ve geleceklere yararın olur.

Artık gelme, seni görmek istemiyorum.

Peki, gelseydin ne olurdu:

İnsanlar birbirini anlardı, birbirine güvenirlerdi. BEN değil, BİZ olurlardı.

İnsanlar arasında birliği sağlardın, insanların değeri artardı. Sevgi, saygı, güven katlanırdı, yaratılış gayesine ulaşılırdı.

Kıymetli okurlarımız da sandılar ki acaba Burakgazi hangi dilberi, hangi leylayı, hangi güzeli beklemiş.

Beklediğim dünya malı, maddiyat, zevk sefa, sevda, sevinç değil. Yarım asırdır beklediğim İNSANLIKTI.  

Bu dünyanın dilberi de, leylası da, güzeli de İNSANLIK.

Demek ki İnsanlık bizi sevmiyor, bize güvenmiyor, bize gelmeyi istemiyor. Belki de İnsanlığın gelmesi için bizler bir çaba sarf etmedik.

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazını sonuna kadar okurken gelmesini beklediğinin ATATÜRK olabileceğini düşünmüştüm ama son izahınla anladım kardeşim, evet İNSANLIK...Ne yazık ki ülkemizi de terk etmiş çocuklarımız ve torunlarımız şanssız bir yaşam sürecekler ve de zorluklar içinde, ona üzülüyorum. Selamlar gönderirken sağlıklar diliyorum...

Yurdagül Alkan 
 16.03.2017 18:50
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan; Gidenler geri gelmiyor. Atatürk'ün fikirleri, düşünceleri,başarıları kaldı ve saygıyla yad ediliyor.İnsanlıkta ölmüş onunda artık geri geleceğini sanmıyorum. Belkide bizler ona layık değiliz.Gelseydi huzurlu, mutlu, güvenli olurduk.Yalan,hile, talan olmazdı,dünya daha güzel yaşam daha rahat olurdu.Artık gelmesin şahsen gelmesini istemiyorum.Saygılar sunuyorum.Tüm aileye saygılar sunuyorum.Hepinizin sağlık ve mutlulukla yaşamasını diliyorum.   16.03.2017 22:15
 

Yazınızı okurken, Burakgazi acaba Mehdi'yi mi bekliyor diye düşündüm. Bu konuda Mehdi'cilerle hep ters düşen biri olarak, sonunda insanlığı beklediğinizi öğrendim. Gerçekten günümüzde menfaatler insanlığı öldürdü. Bari insanlığın arkasından bir Fatiha okuyalım. Yazınız yine çok anlamlıydı. Saygılar, selamlar...

Erol Özışık 
 14.03.2017 11:29
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık; Haklısınız bazıları Mehd'yi bekler, bazıları da insanlığı bekler.Aslında o çirkin menfaatler insanın gözlerini döndürüyor.Dünyanın tümünü onlara verseniz gözleri doymuyor.İnsanlık böyle insanlardan uzaklaştı.Km neyi hak etmiş ise hakkı o kadardır. Saygılarımı sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   15.03.2017 15:11
 

Merhaba, İnsanlık diyerek insana biraz fazla yük bindirmiyormuyuz? İnsanlar ne zaman gönlümüz kadar iyi oldu ki? Saygı ve selamlar..

izmirli97 
 14.03.2017 10:53
Cevap :
Kıymetli İzmirli ; Hep insanlığın var olmasını diledim.Ne çare ki insanlık gitgide insanlardan uzaklaştı.Haklısınız insanlar fazla ağır yük istemiyor.Hafif lakin yararlı yükle gününü gün etmek istiyorlar. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   15.03.2017 15:08
 

Bugün dostlara; masum sevgilere, içi dışı bir olanlara, içten gülümsemelere, beyaza, saflığa, zarifliğe günaydın diyerek paylaşmıştım duygularımı. Aslında günaydın insanlığa demekmiş içimden geçen. Sonra blog'unuzu gördüm hemen okumaya başladım ve dedim ki işte içimi yansıtan sözler.. En son söz, 'Bu dünyanın dilberi de, leylası da, güzeli de insanlık' ne güzel demişsiniz Mehmet Bey yüreğinize sağlık, teşekkürler güzel yazınız için. Sevgi ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 14.03.2017 10:40
Cevap :
Kıymetli Nermin Ayduran: Evet, iddia ediyorum insanlık olsaydı dünyanın güzeli de, dilberi de, Leyla'sı da İnsanlık olurdu.Düşünceler, fikirler, bakışlar, istek ve arzular hepsi Rahmani olur.Şeytani olan her şey ortadan kalkardı.Güven olurdu, senlik, benlik ortadan kalkardı, aç gözlülük tok gözlülük olurdu. İnsanlık artık uzaklaştı.Mevcut zamanda kendine hakim olanlar biraz daha şanslı.Saygılar sunuyorum. Tüm ailenize sağlık ve mutluluk diliyorum.   15.03.2017 15:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 534
Toplam yorum
: 6256
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1551
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster