Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ocak '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
587
 

Artık kaçakçılık suç sayılmıyor mu, yoksa işin içinde başka işler mi var?

Artık kaçakçılık suç sayılmıyor mu, yoksa işin içinde başka işler mi var?
 

Merak ettiğim nokta artık kaçakçılık suç olmaktan çıkarıldı mı? Yoksa devlet kaçakçılığa göz yumarak başka planlar mı yapıyor?

Geçen hafta Uludere’de öldürülen 35 insanımızın sadece kaçakçı olduğu biliniyor. Kayıplarla birlikte bu sayı 42 ye kadar çıkıyor. Tabii ki devletin kaçakçı filosunu bombalayıp öldürmesine göz yumup ama onlar da kaçakçılık yapıyorlarmış” demiyoruz kesinlikle. Bunun yolu kanunları işletmektir.

Ancak kafam da karışmıyor değil bu duruma. Zaten yıllardır güneydoğuda kaçakçılığın yaşandığını ve bu yolla bir yığın ürünün yurda sokulduğunu biliyoruz. Sınırlarımız da delik deşik olmuş oluyor tabi bu durumda. Zaten sınırdan giren çıkan da pek belli değil. Maşallah elini kolunu sallayan ülkeye çok rahat girebiliyor. Bu yolla çok sayıda terörist de girip, vurup sonra kaçmadı mı?

Devlet olaylar olup bittikten sonra arkalarından dağı taşı bombalayarak sadece gözdağı veriyor yıllardır.

Güneydoğu’da, kaçakçılığa göz yumulduğu, hatta neredeyse suç olmaktan çıkarıldığı da bilinir. Çoğunluğu Yüksekova-Çukurca olmak üzere sınır köylerindeki bir sürü insanın kaçakçılıkla geçindiğini, bu işten bazı ağaların zenginleştiğini, bu tehlikeli işi yapan küçük insanların da bunu bir lokma ekmek uğruna yaptıklarını biliyoruz. Bunu ben biliyorsam asker de bilir muhakkak.

Ve terör ağalarının bundan nemalandığı da bilinir

Yurda sokulan kaçak mallar arasında uyuşturucu, küçük ve büyükbaş hayvan, koyunyünü, sigara, çay, içki, bal ve mazot başı çekiyor.  Bu ürünler yurda sokulduktan sonra ayrıca paketlenip iç piyasaya veriliyormuş. Kaçakçılıkla uğraşanların her birinin katır filoları var. Ve her hafta Kuzey Irak’taki halkın kullanmadığı dağlık arazide bir geçiş yoluyla Türkiye’ye bu ürünler giriş yapıyor. Bu güzergâhı da asker biliyor ve göz yumuyor.

Bir röportajda o köylerden bir vatandaşın şöyle dediğini okuyoruz. “Asker, köylülerin kaçakçılık yaptığını, hatta kaçağa hangi gün çıktıklarını da çok iyi bilir. Köylüler, her hafta katırlarıyla birlikte Irak’a gider, oradan çay, şeker, sigara başta olmak üzere değişik kaçak ürünleri getirir. Bu köyde yaşayanların kaçakçılığını da asker bilir, ancak politika gereği bunlara göz yumulur”.

O zaman başka planlar var. Kaçakçı filoları ile birlikte işi kaçakçılık olmayan başkaları da ülkeye giriş yapıyorlar pek tabii. Daha önceki karakol baskınlarında hep dedik; “devlet sınırdan bu kadar kişinin ülkeye girmesini nasıl fark etmedi de karakolun dibine kadar sokuldular bunlar” diye.

“Elindeki bir sürü aygıtla gece görüşü sağlayan donanımlı aletleriyle bu kadar hareketliliği nasıl fark etmedi devlet” diye hep sorduk.

Eğer hudut namussa, eğer kaçakçılık teröre mali kaynak sağlıyorsa mücadelede öncelik kaçakçılık ve sınır koruma olmalı.

Sınırlar delik deşik, kaçakçı malını askerin bilgisi dahilinde yurda sokuyor, asker bunu biliyor, aralarında işi kaçakçılıkla ilgisi olmayan başkaları da girmesi muhtemel. Bir yandan dağlar vuruluyor, mağaralar aranıyor, ama hiç beklenmedik bir zamanda ansızın bir gece bir karakol baskın yiyor. Onlarca genç askerimiz göz göre göre şehit veriliyor.

Ne bileyim benim de kafam böyle karışıyor işte. Belki birilerinin bir bildiği vardır. Ama bu iş hep garibanların hayatına mal oluyor.

 

Şükran Demirtaş

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Milliyet.com.tr sitesinden 114 kez görüntülenmiştir

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Komşu ülkeler arası geçişler kapılardan yapılmalı ve her ne amaçla geçerse geçsin insanlara karşılıklı izin verilmelidir.Elbette kapıda silah,hastalık ve kimlik kontrolü yapılmalıdır.Terörist ise takibe al yakala.Daha iyi ya avucuna düşüyorlar.Ürün getirir gezmeye gelir ticaret yapar ne isterse...Her iki ülkenin insanları da...Benzin getirip satıyormuş...Satsın nolacak...Iraklı da yapsın aynını...Mayınlı sınır faşizmdir.Biz yazılarımızda ülkemizin kapılarını dünyaya açmalıyız dedik.Yazılarımızı okuyan AKP 59 ülkeyle vizeyi kaldırdı.Onlar için yazıyoruz zaten.Biz yazıyoruz Tayyip düşünüyor oluyor.

Kerim Korkut 
 30.01.2012 6:31
Cevap :
Karşılıklı alışveriş yapsınlar tabi, kapılardan ve kontrollu olduktan sonra. Ama kanunen suç sayıldığı halde hem görmemezlikten gelirken hem de karakolların yakınına kadar sokulan teröristleri farketmedik diyen ağızlara inanmak saflık oluyor. Hani aptal yerine konmayalım. Teşekkürler, selamlar...  30.01.2012 18:43
 

Bazıları durmadan saman altından su yürütüyorlar... Bakınca bir şey anlamıyorsun... Ya kokusu yıllar sonra çıkıyor ; yada 35-40 kişi öldükten sonra. O bile zor. Neler oluyor bu dünyada... Garip şeyler!

Erdal Ceyhan 
 05.01.2012 0:42
Cevap :
Ölümler bir bizden, bir sizden şeklinde devam edip gidiyor işte böyle, birileri saman altından daha çok su yürütecekler sanırım. Kokusu da çıkmıyor zaten. Bakın Ayhan Çarkın kendi söylüyor, kendi dinliyor... Teşekkürler, saygı ve sevgimle...  05.01.2012 17:22
 

Şükran hanım, o bölgede kaçakçılık 3-5 kişilik guruplar halinde gündüzleri yapıldığı resmi organlar tarafından bilinmekyetken; 35 kişilik KALABALIK! bir gurup, GECEYARISI! kaçakçılık yapmaktalarmış. Acaba bilinen kaçak ürünler mi yoksa silah vs mühimmat mıydı getirdikleri...Ve acaba onlar gerçek kaçakçılar mıydı yoksa kaçakçı maskesine büründürülen teröristler miydi? Sadece sizin değil bizim de hatta herkesin de kafaları karışık...Sağlıklı bir inceleme ile gerçeğin aydınlanmasını bekliyoruz, sevgilerle...

Yurdagül Alkan 
 03.01.2012 20:05
Cevap :
Yurdagül hanım, o bölgede kaçakçılık yapıldığını herkes kadar devlet de biliyor yıllardır ve göz yumuyor. Neden? Artık suç sayılmıyor mu bu? Beraberinde kimlerin sınırdan girdiğini kim biliyor? Kaçağa göz yuman devlet in karakolu da ansızın bir gece baskın yiyor. Biz de soruyoruz bunları devlet nasıl farketmedi diye. Bir sürü kirli oyun sahneleniyor. Ve biz seyrediyoruz. Teşekkür ederim , sevgilerimle....  03.01.2012 22:05
 

Sevgili Şükran, kafalarımız nasıl karışmasın? Dört bir yandan, o yanların çıkarlarına uygun bilgi yağıyor. At izi, it izine karışmış durumda. Benim anladığım gerçek şu ki; rant ve onun dağılımı ve ulusal ve uluslarötesi güçlerin çıkarları söz konusu olduğunda, gerisi teferruat haline geliyor. İnsan etmeni acımasızca yok sayılıyor. Bu arada kimse bu çetrefilli oyunu görmek istemiyor, birbirine karşı öfke ve kinle doluyor. Böyle bir kısır döngü işte Sevgiler...

Vildan Sevil 
 03.01.2012 15:35
Cevap :
Evet Vildan hanım. dediğiniz gibi ulusal ve uluslararası güçlerin çıkarları söz konusu olunca maalesef insan etmeni yok sayılıyor. Rant dağılımı deyice zaten kendi aralarında üleşirler de bir lokma ekmek uğruna garibanlar ateşe atılır. Biz de neler oluyor diye iki tarafa bakarak anlamaya çalışıp şaşar kalırız. Sevgilerimle sayın hocam...  03.01.2012 19:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2873
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster