Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1085
 

Artık sistem içi bir cemaatimiz var

Artık sistem içi bir cemaatimiz var
 

ağlayan bir göz mü? gülen bir göz mü?


İmtiyazsız sınıfsız kaynaşmış bir kitle olduğumuz iddia edilen zamanlarda cemaat laikçilerin hedef tahtası, muhafazakarların yumuşak karnı mesabesindeydi. Cemaate yönelik verilen örnekler, saldırı argümanları güçlüydü,  öyle ha deyince çürütmek mümkün olmazdı. Genelde ilk etapta orduda teğmen cemaat lideri albay mürit, üniversitede asistan lider hoca mürit olursa o ordudan o üniversiteden hayır gelir mi diye sorarlardı. Gerçi sorunun cevabı kendi içinde gizliydi, hiyerarşi üzerine kurulmuş sistemlerde hiyerarşik yapıyı bozmanın o yapıyı çürüttüğünü bilir, sorunun cevabını bile beklemek zahmetine girmeden golün keyfini çıkarırlar dı. Gerçi bu soruları soran laikçilerimiz uluslararası cemaatleri yani mason localarını, tapınak şövalyelerini, manevi cihazlanma derneklerini hiçbir şekilde sorun etmezlerdi. Adı geçen bu uluslararası cemaat üyelerinin içişleri, dışişleri, maliyede, orduda hatta istihbaratta görev yapmasında bir sakınca görülmezken bizim cemaatçilerimizin sıradan herhangi bir bürokratik kademeye gelmesi Müslüman Türklerin devlete sızma girişimi olarak nitelendirilir, dinamik güçler canhıraş yardıma çağrılırdı.

Dershane olayı patlak verince Laik kesimimizin nur topu gibi yeni bir müttefiki oldu. Bu ittifakın gerekçesi düşmanımın düşmanı dostumdur ilkesi gereğimi olduğu konusunda oldukça fazla kalem oynatıldı, bu konuda tekrara gerek olmadığına ve kısmi bir haklılık payı olduğunu düşünüyorum. Fakat asıl gerekçe bence cemaatin Mavi Marmara gemisi ve Gezi parkı olaylarında bariz şekilde ortaya çıkan gayri milli duruşudur. Bu iki olay yerli cemaatimizin artık beynelmilel bir yapı olduğu konusunda tüm kesimler için geçerli olmak üzere şüpheleri derinleştirmiştir. Bu hali ile artık laik kesim için bir tehdit algısı oluşturma kabiliyetini kaybetmiştir.  Çünkü laik kesimin patolojik zihinsel kodlarında yerli olan her şey tehlikelidir, geridir, bağnazdır oysa batı ile illiyet’i olan masumdur, moderndir, çağdaştır, aydındır, vesairedir.

Son tahlilde cemaat hükümetle çatıştığı için değil uluslararası bir hüviyet kazandığı için sisteme entegre olmuştur. Bu ne demektir? Artık cemaatçi olmak, cemaat tipi yapıları desteklemek suçlama ve dışlama argümanı olarak kullanılamayacak tehdit olarak görülemeyecek demektir. Bu kadar destek atışından sonra tehlike olduğu söylense bile söyleyenler ciddiye alınmayacaktır. İmtiyazsız, sınıfsız, kaynaşmış bir kitle olma yolunda hayırlı olmuştur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 229
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu.  Bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. Futbol, siyaset..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster