Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
279
 

Artık yeter!

Blog Yazarları Tartışıyor bölümünde MB tarafından konu anlatırken eskiden beri çeşitli hatalar yapılıyordu. Elmalarla armutları karıştıran, konunun özüyle biçimini ayırt edemeyen, yönlendiren, yanlış ilişkilendiren vs. sorunlar vardı. Konu üzerine yazmaya geçmeden önce dürüst ve aklı başında bir yazarın mutlaka değinmesi gereken durumlardı bunlar. Çünkü konuyu yanlış yönlendiriyor ve yanlış yola sokuyordu. Ancak bendeniz zaman zaman bu bölümde yazdığım yazılarda bunları göz ardı ettim. Boşver, genel başlık olarak gör, öyle yaz, dedim kendime.

Ama artık bundan bahsetmek gerekir çünkü yine yeni bir konu ve yeni bir sakatlık.

Bu bölümdeki sakatlığı, başlığı yazınca açıkça görmek mümkün: Kadına şiddet gittikçe artıyor. Sizce siddeti engellemek için devlet ve toplum neler yapabilir / yapmalı?

"He, demek sen öyle diyorsun diye, biz de lop kadına şiddetin arttığını kabul edip döktürecez öyle mi?"

Siz bir konuyu tartışmaya açıyorsanız, o konuyu yönlendiremezsiniz. Kadına şiddetin gittikçe arttığını nerden biliyorsunuz? Elinizde veriniz mi var? Varsa kaynağını gösterin. Yoksa yazmayın!

Çünkü yaptığınız tartıştırmak, irdeletmek olmaz. Nabzınıza göre, farkında olun ya da olmayın, şerbet verilmesini sağlamaktır.

Bu tarzda yazacak kişiler olduğuna hiç kuşkum yok, nabzınıza göre şerbet verildiği o kadar çok durum gözledik ki. Şerbetlenmekten kim hoşlanmaz ki zaten!

Ama o kadar da uzun boylu değil artık. Bir tartışma ortamı yaratıyor olup, konuyu sakatlayan, başlıklarr atmak, sunumlar yapmak bir yere kadar olmalı, eğer gerçekten amaç buysa.

Bunu da birinin dile getirmesi lazım.

Konuya böylece girmiş olabiliriz.

Kadına şiddetin arttığını nerden biliyoruz?

Bugün bazı hastalıklar nedeniyle ölenlerin sayısının yükselmesinin  nedenini bir tıpçıya sorun, size sayacağı faktörlerden birisi, geçmişteki ölümlerin bu hastalıklardan olup olmadığının bilme araçlarının olmamasını söyleyecektir. Yani aslında, belli tipteki hastalıklardan ölümlerin artışı, bunların ölüm nedenlerinin ortaya çıkartılışıyla bağlantılıdır bir ölçüde.

Tıp artık ölüm nedenlerini çok daha kolayca biliyor, bu nedenle geçmişte nedeni bilinmeyen ölümler bugün otopsiyle vs. biliniyor. Aslında artan hastalık oranı değil, onları bilme oranıdır.

Aynı şey kadına şiddet için neden olmasın? Artık gelişen basın yayın organları ve diğer teknolojik aygıtlar belki, eskiden gizli saklı kalan kadına şiddeti çok daha ön plana çıkartıyor ve biz de, saf saf, kadının daha çok şiddet gördüğünü düşünüyoruz. Ama saf olmak zorunda değiliz? Ya da olayı kolayca basite alarak, görmek zorunda değiliz.

Bu olay o derece olabilir ki, belki kadına şiddet azalıyordur, ama basının azalma olsa bile varolanları daha çok yakalama, ve daha çok ön plana çıkarması sayesinde, bizde artıyor yolunda bir düşünce oluşabilir.

Bunu ise gazetelerin 2.3. sayfa haberlerine dayanarak anlıyamayız.

Bunların ortaya çıkması için bu söylediğim faktörleri hesaba katan bilimsel araştırmalara dayanmak gerekir.

Yoksa güya kadıncı olacağız diye, bir gerçekliği tamamiyle tersine çevirip birilerine yedirmiş oluruz.

Ben şahsen, kadına şiddet olaylarının gündemde daha sık yer alıyor olmasını, kesinlikle kadına şiddetin daha çok arttığı yolunda yorumlamıyorum. Bu ne haddimdir, ne de aklımın bir gereğidir.

Konuyu bu bağlamdan kurtarmak gerekir. Konu şu aşamada, salt kadına şiddet noktasında ele alınabilir. Eğer artıyor deniliyorsa, bunun bulgulanmış olması gerekir. böyle bir bilimsel bulgu yoksa, bunu böyle kabul etmek, saçmalamak, uydurmak, atmasyon yapmaktır.

Şunu da unutmamak gerekir. Bendeniz bir AKP karşıtı olmakla birlikte, karşıt grupların rakiplerine karşı her şeyi abartarak, ve onların aleyhine olacak şekilde kullanacağından habersiz  değilim.

Düşünce ve olgu namusu, bedenimizdeki organ namuslarından daha önemlidir. AKP'ye karşı, onların gelmesiyle birlikte daha muhafazakar bir toplumun oluştuğu ve bu nedenle bu kesimin de kadına şiddeti artırdığı az çok manipüle edilen bir durumdur. Böylelikle AKP karşıtları politik bir hareket gerçekleştiriyor olurlar. Ama bunun bilimsel bulgusallığı yoksa, bu bir karalamadır.

AKP karşıtıyım diye, kolayca AKP'yi karalayacak, düşünce ve olgu namussuzluğu yapacak değilim.

Hele elimde hiç bir bilimsel bulgu olmadan, kadına şiddet artıyor diyecek hiç değilim. Çünkü kadına şiddet olaylarının bilerek manipüle edildiğini ya da basın yaygın organlarının artık çok daha kolayca bu konulara ulaştığını düşünmek için o kadar da zeki olmaya gerek yok.

Kadına yönelik şiddetin nedenleri, bunun toplumdaki şiddetle ilişkisi, bunların genel olarak şiddetle ilişkisi, şiddetin diğer biçimleriyle bunların ilişkisi, toplumun ve devletin neler yapabileceğini ve bunların şiddet olmadan neler olabileceği gibi konular, adama daha çok yazdırır. Ama bu kadarıyla muradıma erdim.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendimi cahilliğe karşı davranmak zorunda hissettiğimden,şu kaynak konusunda sizi bilgilendirmek istedim." Link " belirttiğiniz takdirde, Google'daki bilgiler, Üniversite tezlerinde bile KAYNAK olarak kabul ediliyor.(Bunun da kaynağını sorarsınız herhalde?.) Hoşça kalın. not: Açıkça ben yanılmışım deyin ve kurtulun.

yılmaz çetingöz 
 20.10.2011 13:37
Cevap :
Kendi cahilliğini görmeyenlere kara cahil deniyor. Bir de okumuş cahil var, bu en tehlikelisi. Doğruyu bilmeyene cahil diyoruz, onda sorun yok, sorun olan yanlış bildiğini bilmeyen kara cahil ve okumuş cahildir. Konuya gelirsek, Google kaynak gösterilebilir, link verilir, o linki tıkladığınızda karşıınıza bilgi çıkar. Zart zurt tevatür çıkmaz. Google tonla yanlış bilgi üretir ve yanlış bilgiyi yayar. Konuyu o kadar bilmiyorsunuz ki, zart zurtları kaynak diye bu blogu okuyan 3. kişileri yutturmaya çalışıyorsunuz. Hem bilgisiz hem de art niyetlisiniz.   22.10.2011 14:04
 

Bırak kardeşim kaynak maynak meselesini.Kadına Şddet artmış mı artmamış mı?Cesaretle cevap ver.Kadına şiddet artmamıştır demek kolay,salla gitsin.Google yanlış yazıyorsa sen kaynak göster,şiddetin artmadığına dair.Birine bilmiyorsun demek için kendin bir şeyler bil.Hakaret etmek çok kolay.Önemli olan haddini bilmek.Ha!Bu arada eğitimin nedir onu da belirt profilinde,kaçak döğüşme!:)))Korkma.

yılmaz çetingöz 
 20.10.2011 11:49
Cevap :
Sallayan sizsiniz, bir bilgi verdiniz ve kaynağını sordum. Kaynağı göstermesi gereken sizsiniz. Ama bir kaynak gösteremediniz, kaynağını gösteremiyorsanız, sallıyorsunuz demektir. Hem sallıyorsunuz, hem de yalancısınız, çünkü ben kadına şiddet artmamıştır demedim. Eğitimin nedir derken, üslubunuzu da bozmuşsunuz, sizin gibileri cebimden çıkarırım unutmayın bunu da, ama eğitimli olmadan önce adam olmak gerekir o da ayrı mevzuu.  20.10.2011 16:39
 

Sayfanızda "Yılmaz Bey haklıymış " diye belirtirseniz "felsefice gerçekçiymiş " diye düşünürüz.Slm.

yılmaz çetingöz 
 16.10.2011 16:18
Cevap :
:) Yılmaz bey kusura bakmaynı ama siz kaynak göstermenin ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bunu bırakalım, kaynağın ne olduğunu da bilmiyorsunuz. Google tevatürünü kaynak sanmak için ancak bir blog yazarı olmak gerekirdi zaten. Ben son yorumunuzu ciddiye almadığım için cevap yazmadım. Bu satırları yazmak istememiştim ama illa siz istemiş oldunuz. Siz kadın sorunu istismara devam edin. Birilerini keklersiniz mutlaka. burda sazan çok.   18.10.2011 18:31
 

Sayın Felsefice, internete girip "Kadın cinayetleri yüzde 1400 arttı" diye yazarsanız,Adalet Bakanlığının Resmi verilerine rahatça ulaşabilirsiniz. Hatta bu sayfadaki diğer kaynakları da bir okursanız iyi olur.Ayrıca,"TUİK Verilerine Göre Kadına Şiddet Rakamları" diye yazın, şiddet artışı konusunda başka rakamlar da bulacaksınız.Saygılarımla.

yılmaz çetingöz 
 14.10.2011 16:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 466
Toplam yorum
: 945
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 999
Kayıt tarihi
: 21.10.07
 
 

Ankara'da yaşıyorum. Çeşitli güncel konularda, zaman zaman "Neden olaya böyle bakılmıyor?" diye düş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster