Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
487
 

Artuklu Üniversitesi ve Kürtçe Dersi Serüveni...

Artuklu Üniversitesi ve Kürtçe Dersi Serüveni...
 

Hatırlarsanız mevcut hükümet 2010 yılında (milli birlik, kardeşlik, demokratikleşme vs. kapsamında) Kürt Açılımı’nı başlatmıştı.

Açılımın devamında, üniversitelerde Kürt Dili’nde kürsülerin oluşturulması ve Kürtçe’nin ilk ve ortaokullarda seçmeli ders olarak okutulması öngörülmüştü.

Derken Mardin Artuklu Üniversitesi sürece katkı amaçlı, bünyesinde bir Kürdoloji Kürsüsü’nü oluşturup, YÖK’ün onayına sunuyor...

Akabinde MEB, ilk ve ortaokullarda okutulacak Seçmeli Kürtçe Dersi Müfredatı’nı hazırlatmak üzere, bu üniversiteyle bir protokol imzalıyor.

Üniversite, 2 ay gibi kısa bir sürede hem Kürtçe dersi müfredatını, hem de ders kitabını hazırlayarak, MEB’e teslim ediyor.

Ders materyali Talim Terbiye Kurulu’ndan onay alıyor ve 2012–2013 öğretim yılında ilk ve orta öğretim kurumlarında uygulanması kesinleşiyor.

Bu arada aynı üniversite, Seçmeli Kürtçe Dersi için öğretmen adaylarını yetiştirecek Tezsiz Yüksek Lisans programını devreye alıyor.

Başta programa ilginin sınırlı olacağı ve ihtiyaca cevap verilemeyeceği endişesi yaşanıyor. Ancak korkulanın aksine, programa 2 bininin üzerinde başvuru oluyor.

Böylece üniversite, önceden kararlaştırılan 500 kişilik kontenjana aday kabulünü sınavla (seçme- eleme usulü ile) yapmak zorunda kalıyor.

Nedense (!) MEB, üniversitenin seçtiği 500 adaydan, pedagojik formasyonu olan 243’ünün kesin kaydına onay veriyor.

Formasyonsuz 257 aday ise boşta kalıyor.

Başından beri (formasyonlu, formasyonsuz) tüm adaylarla haşir neşir olan üniversite yetkilileri, MEB’in sergilediği bu tavırla zorda kalıyorlar.

Anlayacağınız Mardin Artuklu Üniversitesi’nin son durumu; “aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık” noktasında!

O nedenle, onlar da çareyi bir süreliğine tezsiz yüksek lisans adaylarını yetiştirme programını askıya almakta buluyorlar.

Şimdi program askıda! Şayet çözüm bulunmazsa, ilk ve ortaokullarda seçilen Kürtçe dersleri bu yıl; ya boş geçecek, ya da yerine başka dersler seçilecek.

* * *

Oysaki son AB ilerleme raporunda Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Kürt Dili konusundaki çalışmalarından övgüyle söz edilmişti.

Yapılanların, halkların kardeşliğine ve kültürlerine olumlu katkı sunduğu gerekçesiyle, hükümetin hanesine artı puan olarak kayda geçmişti.

Şayet MEB son duruma çekidüzen vermezse, baştan beri Kürt Açılımı’nın göstermelik olduğunu iddia edenler, haklı çıkabilirler!

Çünkü son gelişmeler, onları doğrular nitelikte!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 439
Kayıt tarihi
: 29.12.07
 
 

Emekli; Öğretmen, Yönetici ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster