Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '10

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
394
 

Artvin anım

Artvin anım
 

ARTVİN'E GİDER


Erzurum'dan kuzeye gittikçe giderek yeşile ulaşılmakta olduğu adım adım hissedilmektedir.

Artvin yüksek sivri tepe dik kavramlarının bileşiminden oluşan tırmanma ile ulaşılan çok enteresan yüksek bir kent, o kadar yükseğe niye bir kent kurulmuş oradaki insanlar ne yaparlar ilk girişte düşünülen şeyler..

Tırmanma tamamlandıktan sonra kente CAFE EFKAR' la girilip EFKAR RESTURANT ile çıkıldığını öğrendik. Bizde her yabancının yaptığı gibi Cafe Efkarda çay içerek başladık Artvin'i gezmeye tabii ki ne gezme, tüm ana cadde çarşı 500 mt lik bir kulvar ve devlet daireleri de bu kulvarın üstünde. Saat 11:50 gibi yolda yürürken solda bir kapının arkasında 20 kadar insanın bekleştiğini görünce merak ettik yanaştık ki; devlet dairelerinden birinin memurları 12:00 olmadan binayı terk edip suçlanmak yerine kapının arkasında 12:01' i bekliyorlarmış saat tamam olunca uygun adım dışarı çıktılar.

Ana yolda yürümeye devam ettik 5 dk geçmeden bir sapağa geldik orta yaşlı bir bayan nereye gittiğimizi sordu geziniyoruz deyince şehir bitti artık mahalleler başladı dedi, geriye dönüşe geçtik Efkar Resturantta yemeğe girdiğimizde saat 12:30' tu yani tüm Artvin'i 30 dakikada dolaşmıştık..

Kentin girişinde yamaca kurulmuş ovanın tüm doğallığına tepeden hakim Efkar Resturantta salata köfte ve ayrandan oluşan en doğal ve klasik tadları yiyip kalkığımızda saat 13:30 gibiydi.

Yemek sırasında garsonla sohbet ederken çalışmaya başlamamış gençlerin öğrencilerin sosyalitesinin Cafe Efklar da çay tavla olduğunu, cebi para görenlerinde bir üst kata Efkar Resturanta transfer olduğunu öğrendik, yani sosyal yaşam alt katta başlayıp üst katta devam ediyordu.

Ticari ve sinai potansiyel azlığından yapılacak başka bir şey olmadığından önem kazanan okul nedeniyle Artvin ülkenin eğitimli ortalaması en yüksek kentlerinden biridir...

Geriye dönüş tırmanmanın tersi inişle başladı ve HOPA'ya doğru yol almaya başladık...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye'de 67 vilayet varken, 65'ini görmüştüm; Artvin ve Zonguldak dışında... Çok şey kaçırmamışım yazınızdan anladığım kadarıyla Kadri Beyciğim. Tekrar gitmek ister miydiniz, diye sormayacağım, zira yüzünüzü ekşittiğinizi görür gibiyim. Umarım yanılıyorumdur... Selamla, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 07.07.2010 20:07
Cevap :
Yüzümü ekşitmesemde, sempatik olsa da, tekrar gitmek için etkin bir neden yok.. selamla, saygıyla...  08.07.2010 0:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1160
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster