Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Temmuz '09

 
Kategori
Su Sporları
Okunma Sayısı
3211
 

ASA iNGİLTERE VE Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali (Eyof - Finlandiya - Tampere) yaklaşıyor

ASA iNGİLTERE VE Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali (Eyof - Finlandiya - Tampere) yaklaşıyor
 

ŞAMPİYONLARI BU HAFTA UĞURLUYORUZ

 

 

EYOF haberi

 

“Atletizm, Basketbol, Bisiklet, Jimnastik, Judo, Tenis, Voleybol, Yüzme, Zihinsel Engelliler, Badminton, Bedensel Engelliler, Görme Engelliler, Güreş, Hentbol, İşitme Engelliler, Masa Tenisi, Teakwondo ve Yelken branşlarda katılacağımız Avrupa Gençlik Olimpik Festivali, 18-25 Temmuz 2009 tarihleri arasında Finlandiya’nın Tampere kentinde yapılacak.

 

Begüm Sarıahmetoğlu, Dilara Altıntop, Ceren Hatipoğlu, Deniz Yalgın, Kemal Erce Eşer, Aral Şahin, Baturay Yılmaz, Deniz Güngöroğlu, Gökberk Pala, İdil Konca, Bertuğ Coşkun, Beste Aslan, Ediz Yıldırımer, Hazal Sarıkaya, Barış Hayırseven, Beste Kantar’dan oluşan Türk Milli Takımımız, 17 Temmuz 2009 tarihinde, Genel Müdürlüğün kiraladığı bir uçak ile toplu halde Finlandiya’ya uçacak.”

Yukarıdaki haberi http://www.turkyuzme.com/ sitesinden aldım.

EYOF'a katılacak genç sporcular arasında Beste Aslan, Hazal Sarıkaya, Bertuğ Coşkun ve Ediz Yuldırımer'e beslenme danışmanlığı yapıyorum. Uzun yıllardır profesyonelce uğraştıkları yüzme sporunda birçok rekoru ellerinde tutan genç isimler FMV Işık Spor Kulübünde yüzüyorlar. Antrenörleri Engin, Hakan ve Ali Can Hoca sporcularımızın gelişimde sistemli ve disiplinli bir çalışma yapıyorlar. Öyle ki biz diyetisyenlerin hep vurguladıkları beslenme konusunu da kesinlikle atlamıyorlar. Şahsım, gençler ve ülkemiz adına onlara bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

Ayrıca kendi yaş grubu ve bir büyük yaş grubunda birinciliklerini kimseye kaptırmayan Elif Nas’a da başarılar diliyorum. Çünkü o da ASA National Age Group. Championships. Sheffield İngiltere 2009 yarışları için yıllardır hazırlanıyor. Milli takımımızın Finlandiya’ya gidişinden iki gün sonra o da İngiltre’ye gidecek. Elif benimle çok yemek pazarlığı yaptı, buna rağmen günde 4000 kalori ve üzerinde hazırladığım planını çoğu zaman uyguladı. Sonuçlarını ülkemizdeki yarışlarda fazlasıyla aldı. Eminim İngiltere’den birkaç madalya almadan dönmeyecek. Benim gözümde oraya gidebilmek de büyük bir madalya.

Yüzme Sporunda Özel Beslenmek Gerekir!

Çünkü yüzme dayanıklılık gerektiren bireysel bir spordur. Vücudun yakıtlarını etkin şekilde kullanarak hedeflenen mesafeyi kat etmesi beklenir. Yakıt kelimesinin ardında içi sayfalarla doldurulamayacak beslenme konusu var. (Yüzme dışında sporlar da tabiki çok önemli, sakın bu yazıdan diğer branşlarda beslenme önemsiz algılanmasın)

Antrenman programından tutun da, yarış öncesi karbonhidrat depolama dönemine, istirahat günlerinden tutun da müsabaka günlerine kadar çok özenli olunması gereken bir süreçten bahsediyorum. Bireysel beslenme programı yapmak ve bu konuda ailelerle sporcuları bilgilendirmek, motive etmek ve ikna etmek gerekiyor.

Milli Takımımıza ve danışmanlığını yaptığım sevgili Beste, Bertuğ, Hazal ve Ediz ve Elif'e başarılar diliyorum.

Sporda Başarı

Disiplin
Antrenman
Odaklanma
Doğru beslenme
Yeterli sıvı alımı
Dinlenme-uyku
Motivasyon

faktörlerinin mükemmel uyumuyla gelir.

Madalya haberlerinizi burada paylaşmak dileğiyle
(Finlandiya'ya ve İngiltere’ye gitmenizin bile büyük madalya olduğunu unutmadan tabi)
 

Uzman Diyetisyen Aysen Arıcan Öz

 
Cumhuriyet Mah. Ergene sok. Melek Apt. No:1 Kat 1
KUŞADASI-AYDIN

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 97
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 2900
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster