Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '09

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
767
 

Asabi blog yazarları

Asabi blog yazarları
 

img519.imageshack.us/img519/9609/asabiyimev3.png


Kulakların çınlasın Solohan. Solohan'ı yeniler tanımazlar ama eskiler çok iyi tanırlar. Bildiğim kadarıyla blog yazarlığı sırasında ilk kitap çıkaran bir arkadaşımızdır. Esas adı Kemal Kara olan Solohan'ın satışta bulanan "Çılgın günler Türkiye" adlı mizah kitabı eleştirmenlerden de olumlu notlar almıştır. Milliyet Blogdaki en son yazısını 10.05.2008 tarihinde yazan blog yazarımız büyük bir ihtimalle mesleğine profesyonel olarak devam etmektedir.

Solohan'dan söz etmemin nedeni onun blog yazarları tiplemeleri hakkında 10 blog halinde sayfasında yayınladığı 43 değişik türdür. Ve bu yazıyı yazmama esas sebep olan kişi de son zamanlarda aramızda dolaşan asabi bir blog yazarıdır.

Solohan asabi blog yazarını şöyle tarif etmiş:

Bu tür, okuduğu blogları didik didik ederek, blog yazarını haşlayacak bir nokta arar. Veee genelde yorumlar, "Okuduklarıma inanamadım" ya da "Hayretler içindeyim" gibi cümlelerle başlar. Bunlar fırça öncesi hazırlık cümleleridir.

Milliyet blogun namus bekçiliğine soyunan bir blog yazarına "Sayın yazarım" ile "Melekler yüreğinizden öpsün" blog yazarlarımız gayet hoşgörüyle cevap verirken ben ne yazık ki aynı hoşgörüyle cevap veremedim. Hele "Sayın yazarım" ın yazdığı acı bir habere yaptığı yorumunda "Acı haber yazıyorsun ama profilindeki resmin gülüyor." adlı yorumuna dakikalarca güldüm. "Sayın yazarım" da "Yazdığım 789 adet bloga ayrı fotoğraf koyacağım diye bir kural yok" diye gayet nazik cevap vermiş.

Bir topluluğa giren güler yüzlü biri nasıl pozitif elektrik saçarsa, aynı topluluğa giren asabi biri de negatif elektik saçarak o toplumu olumsuz etkiler. Blogda da durum aynıdır. Solohan'ın tarifindeki bir blog yazarı blogunuza yorum yaparsa aynı duyguları yaşarsınız.

Blog yazarlarının tiplemelerine girmişken başka bir tür blog yazarlarını da eleştirmeden geçemeyeceğim. Bakın Solohan bu tipler için ne demiş:

Her haltı sayar blog yazarı:

Bu tür, ömrünü muhtemelen bilgisayar başında geçiren bir türdür. İşi gücü, kendi sayfasındaki istatistikleri saymak ve bunları tabakhaneye gübre yetiştirir gibi yazarak, blogda yayınlamaktır. "Şu kadar blogum oldu. Şu Kadar mesaj aldım. Bana şu kadar kişi bravo dedi. Beni tıklayanların şu kadarı erkek, şu kadarı bayan, şu kadarı uzaylı, iki tane de şempanze var. İnanmıyorsanız resimlerini yollayayım." gibi bloglar yazar. Kendisini görenlerin ya da tanıyanların derhal Devlet İstatistik Enstitüsüne ihbarda bulunmaları gerekmektedir.

Solohan'ın diğer tiplemelerini öğrenmek için onun ana sayfasının linkini veriyorum.

http://blog.milliyet.com.tr/solohan

Kulakların çınlasın Solohan.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Solohan'ın o yazısını okumuştum. Çok güzel tanımlamalar yapmıştı. Asabi blog yazarı kim bilemiyorum, bu aralar takip edemedim gündemi. Dikkat çekmek için öyle davranıyor olabilirler mi acaba? Sevgilerimle.

Nilgün Akad 
 04.10.2009 0:22
Cevap :
Merhaba Nilgün hanım,
Evet, Solohan'ın o yazı serisinde sizin de yorumlarınıza rastladım.
Asabi blog yazarının kim olduğunu anlamak için yorumları okumanız yeterli olacak. Bakıyorum o kişi, bilhassa bayanlara kabaca yorumlar yapmaya devam ediyor. Bu yazıya yorum yapmasını bekledim ama hala bir yorumu elime ulaşmadı. Sevgiler, esen kalın.  04.10.2009 13:14
 

Geçenlerde benimde aklımdan geçmişti, nerelerdeler diye. Ben sessiz düşünürken siz dillendirmişsiniz. Bize de nostalji yaptırdınız bu vesileyle. Kitap çıkarmanın ardından sessizce kayıplara karıştı. Daha kimler karışmadı ki o sessizliğe. İlk zamanlarını özlüyorum açıkçası milliyet bloğun, asabiyetten uzak yazarların olduğu keyifle her telden yazıları okuduğumuz o günleri. Şimdilerde ise genelde kavgalı, hakaretli tartışmalar var onları görmek üzse de ülkemin rengi bu, ne diyebiliriz ki? Solahan'a ve diğer sessizce gidenlere sizin vesilenizle selam olsun. Ellerinize sağlık. Saygılar...

Oya Tekin 
 03.10.2009 18:55
Cevap :
Haklısınız. Ben MB ye ilk geldiğim zaman yaklaşık 1000 kişiydik. Herkes yazılarında birbirini destekliyor, eğlenceli oyunlar oynanıyordu o zamanlar. Solohan bayramda cevap vermemiş olsa da kendisine gönderilen mesajları yayınlamış. Ben de kendisine MB yazarları seni tekrar çağırıyor diye bir mesaj gönderdim. Umarım bir yararı olur. Katkılarınız için teşekkürler. Saygı ve selamlar...  03.10.2009 19:56
 

Yalaka, yağcı, olunca ömürleri uzun mu oluyor. Demek istiyorsunuz...Selamlar sevgiler...

Zeynep Gülay 
 03.10.2009 17:17
Cevap :
Merhaba Zeynep hanım,
Sanıyorum yazımın içeriğinden çok bir yoruma verdiğim cevap ilginizi çekmiş. :) Asabi kimseler herkese çattıktan sonra buradan sıkılırlar, daha başka yerlerde çatacak kimseler ararlar. Çatmak onların gıdasıdır çünkü. Bu arada sizin bir istisna olduğunuzu söyleyebilirim.:) Sevgi ve selamlarımla.  03.10.2009 22:00
 

En son Ankara da Talip Bölükbaşı dostumuzu ziyaret etmişti diye biliyorum, sonrası meçhul! Renkli kişiliğiyle gerçekten yokluğunu hissettiğimiz bir arkadaşımızdı, anımsattığınız için teşekkürler..Saygılar selamlar..

Arif ÖĞÜTÇÜ 
 03.10.2009 16:36
Cevap :
Şu andaki durumunu hiç bilemiyoruz. Bu zor hayat şartlarında herkesin kendine göre sorunları vardır. Umarım Solohan şu anda hakettiği iyi bir yerde bulunuyordur. Saygı ve selamlarımla.  03.10.2009 19:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster