Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
5766
 

Asgari ücret kadar vergi kesintisi yapılması adalet mi?

Asgari ücret kadar vergi kesintisi yapılması adalet mi?
 

ASGARİ ÜCRET KADAR VERGİ KESİNTİSİ YAPILMASI ADALET Mİ?


399 Sayılı K.H.K. göre istihdam edilen sözleşmeli personelden neredeyse asgari ücret kadar gelir vergisi kesiliyor. Her ay aynı maaşı almamıza rağmen mevcut Gelir Vergisi Kanuna göre aldığımız maaşlar toplanarak gelir vergisi matrahı hesaplanıp o matrah üzerinden vergi kesintisi yapılıyor. Bir başka deyişle aylık kazancımız sabit iken aylar geçtikçe daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyoruz. Gelir Vergisi Kanununun 103. maddesinde yer alan gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarifeye göre de bu vergi dilimleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.


   10.000 TL kadar %15
   25.000 TL sinin 10.000 TL si için 1.500 TL, Fazlası için %20
   58.000 TL sinin 25.000 TL si için 4.500 TL, Fazlası için %27
   58.000 TL sinden fazlasının 58.000 TL si için 13.410 TL, Fazlası için %35


Bu vergi sistemine göre çalışan bir memur yılın ilk çeyreğinde %15 gelir vergisi öderken ikinci çeyreğinde %20 lik vergi dilimine dördüncü çeyreğinde de %27 lik vergi dilimine giriyor. Daha net ifade edecek olursam, 2012 yılının 5. ayında 2.108,00 TL maaş alan bir sözleşmeli memur 318,00 TL civarında gelir vergisi ödemiştir. 6. ayda aldığı %4 zam ile birlikte 2.120,00 TL maaş alırken vergi dilimi de arttığı için 420,00 TL gelir vergisi ödemektedir. Yani zam olarak verilen 90,00 TL'nin yanında yaklaşık 105,00 TL vergi artışı olmaktadır. Daha da net açıklayacak olursak memurun maaşı 15,00 TL kadar azalmıştır. Aynı memur yılın son ayında ise %27 lik vergi dilimine girerek devletine daha da fazla vergi ödeyecektir. Bakın 399 sayılı K.H.K. bağlı sözleşmeli bir mühendis de durum daha da vahim. Mühendisler 3. aydan sonra %20 lik vergi dilimine girmeye başlıyorlar. Örnek verecek olursam; 2.750,00 TL ücret alan bir mühendis 3. ayda 413,00 TL gelir vergisi ödüyor. 5. Ayda maaşı aynı iken 550,00 TL gelir vergisi ödüyor, 9. Ayda ücreti 2.985,00 TL olurken 685,00 TL gelir vergisi ödüyor, 11. Ayda ise maaşı yine 2.985,00 TL iken 805,00 TL gelir vergisi ödüyor. Yani maaş sürekli olarak düşüyor. Bir başka ifadeyle kamu çalışanı bir mühendis asgari ücret kadar vergi ödemekte ve yıl içerisinde aylar geçtikçe daha az maaş eline geçmektedir. Bu da karşımıza çarpık bir tablo çıkarmaktadır.

Türkiye'de en çok para kazananla, sermaye sahipleri ile işçinin, memurun, emeklinin vergi matrahı aynı. Dolayısıyla bu aynılık sanki 'herkes kazancı kadar vergi verir' cümlesini beraberinde getiriyor. Ama hiç öyle olmuyor. İş dünyası arabasından başka şeylere kadar birçok masrafını gider göstererek vergiden düşürme yapabildiği halde emekçinin vergisi doğrudan devletin elinde ve peşin kesiliyor. Burada ya vergi matrahı yükseltilmeli, ya da yüzde 15'lik oranlar yüzde 10'a düşürülmeli. Vergi adaletinin kesinlikle sağlanması lazım. İşçiden, memurdan daha doğrusu maaşlı çalışandan zaten vergiyi peşin olarak kaynağından kesiyorsunuz. Bir de kazandığı parayı harcarken vergi kesiliyor. Dolayısıyla hem çift vergi, hem de matrahı yüksek vergi. Maaşlı çalışandan alınacak verginin oranı kesinlikle düşürülmelidir veya matrahlar yükseltilmelidir.

Birçok ülkede vergi, kazanandan alınıyor, Türkiye'de ise vergi yükü dar gelirlinin sırtında. Asgari ücretli çalışandan %15 vergi kesiliyor, bu insanlar zaten adı üzerinde asgari bir hayat standardında yaşamaya çalışıyor. Birde asgari ücreti bile %20 lik vergi dilimine sokabiliyorlar ya biraz elinizi vicdanınıza koyup düşünün adalet bunun neresinde...

Bir başka konuda Memurlar devletin sırtındaki yük gibi gösterilmeye çalışılıyor. İş istihdam oranlarına gelince şu kadar memur aldık, bu kadar alım yapacağız demeyi bilen hükümet, ekonomiden konuşmaya başlayınca memur ve emekli maaşlarının bütçenin 3/2 sini oluşturduğunu söyleyip, ülkenin üzerindeki kamburmuş gibi lanse ediyor. Bu nasıl iş bir taraftan seçim malzemesi yapıp, işsizliğin çözümü olarak sarıldığınız kamuya personel alımını, diğer taraftan yerden yere vurup, ekonomik başarısızlığınızın sebebi olarak gösteriyorsunuz. Atalarımızın tam da bu durum için çok güzel bir lafı var; "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" diye tabi anlayabilene...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 796
Kayıt tarihi
: 10.05.11
 
 

Genç Memur Sen Kırıkkale İl Başkanı. Enerji Bir- Sen Kırıkkale Şube Başkan Yardımcısı. Tüm İktisa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster