Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '16

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
846
 

Asgari ücret prim desteğinde hayal kırıklığı

Asgari ücret prim desteğinde hayal kırıklığı
 

asgari ücret prim desteği


Beklenen “asgari ücret prim desteği” 27.01.2016 tarih ve 29606 sayılı resmi gazetede yayınlanan torba yasa ile 1.1.2016 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yürürlüğe girdi.

Buna göre işverenler ocak ayı ücretleri üzerinden destekten yararlanacakları beklentisine girdiler.

İşverenler ve adlarına işlem yapan mali müşavirler internet üzerinden verdikleri bildirgelerde, mahsup işlemi yapılmasını sağlayacak düzenlemenin yapılmasını beklerken Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinde bir 5.2.2016 tarihinde bir Duyuru yayınladı.

Yapılan duyuruya göre;

- Asgari ücret prim desteğinden yararlanmak için başvuru şartı aranmayacağı ve herhangi bir işlem yapılmaksızın yararlanılacağı,

- Verilecek destek tutarının takip eden ayda tahakkuk edecek prim borçlarına mahsup edileceği, 2016/Ocak ayında çalıştırılan sigortalılardan dolayı verilecek olan Hazine desteğinin 2016/Şubat ayına ilişkin prim borçlarından mahsup edileceği, mahsuplaşma işleminin 2016/Mart ayında yapılacağı,

- Konuyla ilgili uygulamanın usul ve esasları hazırlanmış olduğu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığının  görüşlerine sunulduğu, bu kurumların görüşleri alındıktan sonra genelge yayınlanacağı,

- 2016/Ocak ayına ait aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi ve muhteviyatı primlerin ödenme şeklinde herhangi bir değişiklik olmayacağından, 2016/Ocak ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesi ve muhteviyatı primlerin ödenmesi ile ilgili işlemler mevcut uygulamalar çerçevesinde yürütüleceği, belirtilmiştir.

Yasa metnine göre, şubat ayında ilgili destekten yararlanmayı beklerken,  mart ayında tahakkuk edecek prim borçlarından mahsup edileceğinin duyurulması işverenler üzerinde bir hayal kırıklığı yarattı.

Buna göre işverenlerin destekten mart ayında başlayarak 12 ay değil 11 ay faydalanacakları anlaşıldı.

Yasanın ilgili metni aşağıdaki şekildedir;

“… ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının,

2016 yılı Ocak ila Aralık ayları/dönemleri için günlük 3,33 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutar, bu işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilir ve bu tutar Hazinece karşılanır.”

Sonuç olarak, yayınlanacak olan genelgede yeni bir sürpriz olmaz ise şubat/2016 da tahakkuk ettirilecek 2016/ocak dönemine ilişkin prim ve hizmet belgeleri mevcut uygulamalar çerçevesinde yürütülecek, destekten ise mart ayında yararlanılacaktır.

İsmail ŞENGÜN

S.M.Mali Müşavir/Bağımsız Denetçi

sorularınız için:

ismail@ortakmusavir.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İşverenler bir şekilde yolunu buluyor , asgari ücret 1177.46 TL. , onlar ne yaptı hemen çalışanları asgari ücrete tabii olanların maaşlarını düzenledi diğer çalışanların maaşlarını aynı bıraktı ve maaşlara zam uçup gitti. Kendilerinin destek primlerine gelince tabiki faydalanacaklar , sinek yağı misali ..Düzenden başka bir şey değil...bilgiler için teşekkür ederim.

Tülay EKER 
 09.02.2016 18:28
Cevap :
aslında tülay hanım, sorun genellemede yatıyor... mesela dağ başında bir çalışanın asgari ücreti ile, istanbul da çalışanın asgari ücreti aynı... ya da mahalle bakkalı/mahalle berberi ile sabancı/koç gibi holdingler de aynı statüde işveren olarak anılıyor... ya da holdinglerin ödediği vergi oranı ile mahalle bakkalının ödediği vergi oranı aynı... biz de bu tür ekonomik verileri değerlerken işveren olarak hep holding sahiplerini göz önüne alıyoruz... stemlerimizde haklıyız ama neye göre... iyi irdelemek lazım...  10.02.2016 20:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 556
Kayıt tarihi
: 25.01.16
 
 

1967 Bodrum doğumluyum. 1998 yılından bu yana S.M.Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi ünvanları ile hi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster