Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '18

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
108
 

Asgari Ücretle Çalışıyorsan İşsiz Kalma Korkun Olmasın, Bedava Hamalı Nereden Bulacaklar

Asgari Ücretle Çalışıyorsan İşsiz Kalma Korkun Olmasın, Bedava Hamalı Nereden Bulacaklar
 

İnanmak zor ama asgari ücretle çalışanların da işe girme sorunu varmış… Bence sayılarının çok olmasından. Yani yüksek maaşlı birini çıkarıp yerine asgari ücretli alamaz ki. Zira yüksek maaşlının da ona göre işi var. Mühendisin işini asgari ücretliye yaptıracak hali yok. Asgari ücretliye asgari ücretlinin yapabileceği işi yaptırır. Demek ki ülkede asgari ücretlinin yapacağı bu kadar iş var.

Artı ülkede bir işi mesleği olmayan da çok fazla insan var. Ve zaten bir işi mesleği olmayan kişiler asgari ücretle çalışıyor. O zaman bu gurupta ihtiyaçtan fazla işçi oluyor.

Değilse üç kuruş paraya bedava hamal, durum buyken bir de niye işe girme sorunu olsun ki…

Hatta bence işi mesleği olmayan, okumamış, asgari ücrete razı kimseler daha kolay iş bulur.

Bu, bugünkü şartlarla ilgili bir durum, yoksa normalde asgari ücretli işsiz kalmaz. Üstelik bunlar “Ne iş olsa yaparım abi” cidir.

Her şeye rağmen asgari ücret de olsa çok fazla çalışmak isteyen olunca işveren seçme şansına sahip olur da asgari ücretle yaptıracağı iş ve ödediği maaş ne ki bir de tahsili var mı, uzman mı falan diye bakacak. Ama burası Türkiye ve iş bulma şartları oldukça zor; “Boğaziçi’ni bitirdim ama iş bulamadım bu nedenle asgari ücretle çalışmak istiyorum” durumları olabilir.

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Üniversite mezunu asgari ücretle çalışmayı gururuna yediremez. Sanırım bu yüzden çok fazla diplomalı işsiz var. Ben işveren olsam asgari ücretle çalışacak mühendisi hemen işe alırım. Baktım işin hakkını veriyor, 6 ay sonra da 100 lira zam yaparım. :)

Muharrem Soyek 
 03.01.2018 12:21
Cevap :
"Ben işveren olsam asgari ücretle çalışacak mühendisi hemen işe alırım" Çok doğru, gerçekten...  07.01.2018 22:12
 

Kerim Kardeş! Boğaziçi'ni de bitirse boş gezenler çok bir simit 2 TL al da ye bakalım.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 03.01.2018 9:58
Cevap :
Simit 2 lira mı, yok canım o kadar da değil...  07.01.2018 22:51
 

Merhabalar Kerim Bey. Kendi insanımıza iş bulamazken, bir de ülkemize yerleşen göçmen ve mültecilere iş bulmak durumundayız. Bir ara ben de Almanya'ya çalışmak üzere, misafir işçi olarak gitmiştim. Ama o zamanlar Almanya'nın, gerçekten Almanya'da çalışacak iş gücüne ihtiyacı vardı. Ama şu anda bizim ülkemizde bulunan göçmen ve sığınmacılardan dolayı durum çok farklı. İşverenler, ülkenin içinde bulunduğu durumu çok iyi değerlendirerek akbabalar gibi fırsatçı davranıyorlar. Suriye sorunu çözülse de en azından Suriye'den ülkemize giriş yapan sığınmacılar tekrar ülkelerine dönseler. Çok affedersiniz ama, at ile eşek tepişiyor, arada çifteyi yiyen yine biz yiyoruz. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 02.01.2018 23:25
Cevap :
Birkaç kez okuduğum bu çok güzel yorumunuzdan şu cümlenin altını çizmek lazım. " İşverenler, ülkenin içinde bulunduğu durumu çok iyi değerlendirerek akbabalar gibi fırsatçı davranıyorlar."  07.01.2018 20:42
 

İnanır mısınız yakınımdaki bir okulda en az 12 kadar sözleşmeli öğretmen çalışıyor.Asgari ücretten bile düşük maaş alıyorlar.1200 lira civarında.Kadrolu öğretmen maaşının yarısı kadar bile değil aldıkları.Zaten Boğaziçi'ni bitirdim diyenlerin de çoğusu bu kervanın içinde.İşverenlere yaranmak olarak değerlendiriyorum ben bu tutumu.Asgari ücret tesbit komisyonundaki tutum gibi İşverenlerden beş üye,onları destekleyen hükümetten beş üye, etti on temsilci.İşçilerin temsilci sayısı ise beş üye.İstişareler sonucu dediler bir de!..Selamlar.

Abbas Oğuz 
 02.01.2018 22:34
Cevap :
"Asgari ücretten bile düşük maaş alıyorlar.1200 lira civarında.Kadrolu öğretmen maaşının yarısı kadar bile değil aldıkları.Zaten Boğaziçi'ni bitirdim diyenlerin de çoğusu bu kervanın içinde.İşverenlere yaranmak olarak değerlendiriyorum ben bu tutumu." İşte bunların söylenmesi lazım, ağzına sağlık.  07.01.2018 20:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5634
Toplam yorum
: 14294
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 643
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster